،

Sora آمد؛ مرز تشخیص واقعیت و دروغ، بسیار باریک شد

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
Sora مدل هوش‌مصنوعی

Sora، مدل هوش‌‍مصنوعی تبدیل متن به ویدیو، نگاه‌ها را به سمت خود کشاند.

سم آلتمن از راه‌اندازی Sora در OpenAI خبر داد و گفت: «این مدل هوش‌مصنوعی، قطعاً همه را شگفت‌زده خواهد کرد.»

OpenAI، زمانی مدل هوش‌مصنوعی خود را معرفی کرد که سروصداهای بسیاری بر سر سوءاستفاده از مدل‌های هوش‌مصنوعی مطرح است.

در جدیدترین اقدام، شرکت‌های فن‌آوری قرارداد اخلاقی مبنی بر جلوگیری از فعالیت‌های سوء ربات‌های هوش‌مصنوعی به‌ویژه در انتخابات جدید را امضاء کردند.

پیشنهاد مطالعه: هوش مصنوعی ساخت ویدیو Lumiere و قابلیت های آن

واکنش کاربران

پس از معرفی Sora، کاربران در وبلاگ OpenAI با چنین متنی مواجه شدند «با وجود تحقیقات و آزمایش‌های گسترده، نمی‌توانیم تمام روش‌های مفیدی را پیش‌بینی کنیم که مردم از فن‌آوری ما استفاده یا سوءاستفاده می‌کنند»

همین جمله کافی بود تا یکی از کاربران درپاسخ به این گفتۀ OpenAI بنویسد: «این جملۀ OpenAI و نوع چارچوب‌بندی مشکلی که مطرح کرده، بسیار خنده‌دار است. زیرا در حال حاضر، کاملاً واضح است که چگونه ابزار جدید OpenAI می‌تواند به طور بالقوه مورد سوء استفاده قرار گیرد.

Sora-آن‌طور که واضح است- محتوای جعلی را در مقیاس عظیم تولید می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد احتمالاً برخی از این محتواها، برای اهداف نادرست سیاسی استفاده شوند؛ برخی به‌صورت فرضی، برای کمک به انواع کلاهبرداری‌ها و تعدادی دیگر برای تولید محتوای سمی به کار می‌روند که این‌ها همگی، مسئولیت OpenAI را افزایش می‌دهد نه این‌که مسئولیت را از آنان ساقط کند.»

پیشنهاد مطالعه: آموزش ساخت موسیقی رایگان با هوش مصنوعی Beatoven + ویدیو

مأموریت و نحوۀ کار Sora چگونه است؟

مأموریت و نحوۀ کار Sora

OpenAI در پاسخ به این واکنش اعلام کرد: «در Sora محدودیت‌های معناداری برای محتوای خشونت‌آمیز و یا سوءاستفادۀ اخلاقی و سیاسی در نظر گرفته‌ایم.»

هم‌چنین باید بدانیم که این مدل، در حال حاضر برای تعداد محدودی از افراد قابل دسترس است و کارشناسان در حال بررسی جوانب آن هستند.

Sora ویدیوهای حداکثر یک دقیقه‌ای با صحنه‌های پیچیده و کاراکترهای زیاد تولید می‌کند.

حرکت‌های ظریف، پس‌زمینه‌هایی سرشار از جزئیات، نور، رنگ و ریزه‌کاری‌های دیگر به جذابیت و کارآیی این مدل تصاویر خلق شده، می‌افزاید.

کاربر می‌تواند بنا بر نیاز و درخواست خود، موارد متعددی را به ویدیوی خود اضافه نماید.

ویدیوهای تولیدشده، آن‌چنان واقعی به نظر می‌رسند که جدای از به نمایش گذاشتن توانایی این مدل هوش مصنوعی در روایت تصویری، تاحد زیادی کاربران را گمراه می‌کند. این‌که فیلمی که می‌بینند واقعی و مستند است یا برساختۀ هوش‌مصنوعی؟

این ویدیو را ببینید: آینده هالیوود با هوش مصنوعی دگرگون می شود

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *