رابطه پر کش و قوس هندوستان و پلتفرم ایکس

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
رابطه پر کش و قوس هندوستان و پلتفرم ایکس

وزارت فناوری اطلاعات هند در یک پرونده غیر علنی که به دادگاه عالی این کشور در ایالت کارناتاکا ارائه کرده است، شبکه اجتماعی ایکس متعلق به ایلان ماسک را یک پلتفرم عموما ناسازگار خوانده است که طی سالیان با تخطی از دستورهای متعدد برای حذف محتوا، نقش دولت را تضعیف کرده است.
ایکس که قبلاً با نام توئیتر شناخته می‌شد، درگیر یک پرونده حقوقی با دولت نارندامودی (نخست وزیر هند) درباره عدم پیروی پلتفرم اجتماعی از دستورهای حذف محتوا است.

در ماه ژوئن دادگاه عالی کارناتاکا ایکس را ۵ میلیون روپیه معادل ۶۰۲۹۱ دلار جریمه و اعلام کرد این شبکه اجتماعی از بسیاری از دستورهای مسدودسازی، بدون ارائه توضیحی قابل قبول پیروی نکرده است.

در مقابل توئیتر خواستار تجدید نظر و رای دادگاه بلندپایه‌تر شد و همچنین استدلال کرد پیروی از چنین دستوراتی ممکن است سبب شود دولت خواستار مسدود کردن محتوای بیشتر و گسترش دامنه سانسور شود. همچنین این شرکت ازسوی دیگر و به طور جداگانه از دادگاه درخواست کرد تا دخالت و جریمه را متوقف کند.

وزارت فناوری اطلاعات هندوستان در سندی ۲۸ صفحه‌ای اعلام کرد درخواست تجدیدنظر ایکس نباید بررسی شود زیرا این شرکت نقش دولت در یک بستر دموکراتیک را تضعیف و همچنین در گذشته از دستور دولت سرپیچی و مسدودیت برخی حساب‌های کاربری را بدون اطلاع آن رفع کرده است. در این سند ادعا شده میزان پیروی ایکس از درخواست‌های دولت بسیار پایین بوده است.

البته لازم به یادآوری است که رای دادگاه علیه ایکس که در ماه ژوئن اعلام شده است، مربوط به شکایتی علیه شرکت در سال ۲۰۲۲ میلادی و قبل از آن بود که ماسک پلتفرم را بخرد و بسیاری از دستورهای حذف محتوای هندوستان را به چالش بکشد، اما ایکس تحت ریاست ماسک از آگوست ۲۰۲۳ میلادی خواهان تجدیدنظر رای دادگاه پیشین شده است.
ریشه اختلافات هندوستان و پلتفرم ایکس به سال ۲۰۲۱ میلادی برمی گردد که در آن زمان مقامات هند از این شرکت خواستند تا محتواهایی از جمله حساب‌های کاربری پشتیبانی ایالت مستقل Sikh، پست‌های مربوط به گسترش اخبار جعلی درباره اعتراضات کشاورزان و توئیت‌های دولت درباره شیوه کنترل پاندمی کووید ۱۹ را حذف کند. اما این شبکه اجتماعی از دستور دولت سرباز زد و همچنین نسبت به درخواست دولت مبنی بر مسدود کردن برخی حساب‌های کاربری در این شبکه اجتماعی بی اعتنایی کرد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *