جنگ فناوری ایالات متحده و چین، چگونه می‌تواند به شرکت‌های آمریکایی آسیب برساند

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
جنگ فناوری بین ایالان متحده و چین 2024

گوشی‌ها وماشین‌ها‌ی هوشمند. توستر Toaster (بسته نرم‌افزاری مستقل که از چندین مؤلفه نرم‌افزاری تشکیل شده است). جت‌های جنگنده. در حالی که از بیرون بسیار متفاوت است، هر چهار مورد در درون چیزی مشابه دارند: نیمه هادی‌ها. یا نیمه رسانا.

استیسی راسگون، تحلیلگر ارشد نیمه‌هادی در Bernstein Research می‌گوید: «هیچ صنعت فناوری بدون نیمه‌هادی‌ها وجود قدرتمندی ندارد.

نیمه‌هادی ها صنعت 574 تریلیون دلاری را در سطح جهان نشان می‌دهند و در آستانه عبور از مرز تریلیون دلار تا پایان دهه هستند. این صنعت در تلاقی بین ایالات متحده و چین، دو کشور از بزرگترین اقتصادهای جهان، گرفتار شده است.

ایالات متحده که در سهم بازار جهانی نیمه هادی ها در جهان پیشتاز است، اخیراً در تلاش برای محدود کردن دسترسی پکن به فناوری‌های حیاتی، محدودیت‌های گسترده‌ای را برای فروش تراشه‌های پیشرفته و تجهیزات ساخت تراشه به چین اعمال کرده است. دولت بایدن گفته است که هدف از کنترل صادرات تا حدی جلوگیری از استفاده از تراشه‌های ساخت آمریکا در ارتش چین است. در همین حال، چین، ایالات متحده را به سوء استفاده از محدودیت‌های صادراتی برای ممانعت از پیشرفت‌های تکنولوژیکی این کشور متهم کرده است.

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده، در مصاحبه ای با CNBC در 30 اکتبر 2023، گفت: «ما نمی‌توانیم به چین اجازه دهیم پیچیده‌ترین تراشه‌های نیمه‌هادی ما را برای استفاده در ارتش چین داشته باشد».

صنعت نیمه‌رسانا به محوریت جنگ فن‌آوری بین ایالات متحده و چین تبدیل شد و پیامدهای بالقوه آن گریبان شرکت‌هایی که در میانه‌ی آن گرفتار شده‌اند را گرفته است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *