چرا افراد در اینستاگرام، حساب کاربری خود را غیرفعال می‌کنند؟

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:

غیرفعال کردن یا deactive حساب کاربری در اینستاگرام یکی از روش‌هایی است که معمولاً افراد برای دورماندن کوتاه‌مدت یا کمی طولانی از شبکۀ اجتماعی اینستاگرام به کار می‌گیرند.

در مقاله‌ای با موضوع چگونه حساب کاربری خود را deactive کنیم به طور مفصل روش‌های غیرفعال کردن حساب کاربری در اینستاگرام توضیح داده شد اما در این مقاله سعی می‌شود علت این اقدام را بررسی کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

یکی از دلایلی که افراد اکانت خود را غیرفعال می‌کنند عدم تمایل به تعامل داشتن در این پلتفرم است. یعنی آنان دوست ندارند که در زیر پست‌ها یا هنگام دیدن استوری‌ها، نظری بگذارند بنابراین به‌جای آن‌که حساب کاربری داشته باشند اما هیچ فعالیتی  در آن انجام ندهند که از سوی اینستاگرام، نمرۀ منفی بگیرند (این نمرۀ منفی در میزان پیشنهاد صفحۀ شما به دیگران بسیار مؤثر است) می‌توانند اکانت خود را غیرفعال کنند.

دسته‌ای دیگر نیز می‌خواهند اکانت خود را غیرفعال کنند تا از هویت حساب‌شان در برابر دیگران محافظت نمایند. در این‌صورت نیازی نیست تا حساب کاربری حذف یا Delete  شود بلکه باید طوری مدیریت برنامه را پیش برد که هر زمان لازم شد دوباره اکانت فعال شود. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی برای deactive کردن اکانت در اینستاگرام از سوی کاربران، یک تحقیق علمی نیز انجام شده است مؤسسۀ اِمبرلَند در فاصلۀ سال‌های 2019 تا2021 تحقیقی در مورد دلایل کاهش مصرف اینستاگرام یا غیرفعال‌کردن (deactive) اکانت در میان هفده ‌هزار و ششصد و چهل ‌و هفت کاربر اینستاگرام در سه ایالت آمریکا  انجام داد که در مقدمۀ این پژوهش آمده: « همۀ ما می‌دانیم که اینستاگرام یک فضای سرگرم‌کننده برای گشت‌وگذار است، اما ماندن در این شبکه و استفادۀ طولانی‌مدت از آن، مشکلاتی برای کاربران یا خانواده‌های آنان ایجاد می‌کند که همین امر مقدمه‌ای شد برای انجام پژوهش با عنوان “میزان اثرگذاری استفاده از اینستاگرام بر سلامت عاطفی و خانوادگی افراد و اهمیت دوری از این شبکه” اما آن‌چه که ما می‌توانیم به‌عنوان فکت یا واقعیت در این مقاله از آن بهره ببریم 5 دلیل عمدۀ غیرفعال کردن (deactive) اکانت اینستاگرام بود که در بخش نتایج پژوهش آمده و  آن 5 دلیل به شرح زیر است:

اتلاف وقت

    وقتی اینستاگرامی هستید زمان به سرعت از دست می‌رود. این‌که به‌راحتی می‌توان وارد پروفایل افراد دیگر شد و اطلاعات زیادی درباره زندگی آن‌ها دریافت کرد. یک پروفایل به پروفایل دیگر… و پروفایل دیگر… و پنج پروفایل دیگر و همین‌طور… هرچه بیشتر پیش می‌روید احتمال غرق‌شدن شما در این دنیای عکس و فیلم بیشتر می‌شود. حذف یا غیرفعال کردن اینستاگرام ممکن است کمی از وقت شما را آزاد کند. در این مورد deactive کردن اکانت، نخستین راهکاری است که به ذهن می‌رسد.

از دست‌دادن تجربۀ زندگی واقعی

طلوع و غروب خورشید زیباست. شما چندبار موفق شدید نظاره‌گر این شگفتی باشید؟ اولین قدم‌هایی که کودک‌تان هنگام راه‌رفتن برمی‌دارد هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است آیا توانسته‌اید تک‌تک آن لحظات را ببینید؟ عروسی، حس شیرینی است اما تجربۀ دیدن تصاویر از صفحۀ آیفون با وقتی که در آن حضور دارید یکسان نیست.

عکس‌گرفتن و اشتراک آن با دوستان و مخاطبان زیباست؛ اما چه‌قدر به زیبایی طبیعتی که از آن عکس گرفته‌اید دقت کرده‌‍اید؟ آیا طبیعت را آن‌چنان که باید لمس کردید؟ دور ماندن یا حداقل کاهش استفاده از اینستاگرام می‌تواند به حضور بیشتر شما در زندگی روزمره کمک کند. آیا تاکنون به فکر افتاده‌اید که حساب کاربری خود را deactive کنید تا شاید زندگی واقعی را تجربه نمایید؟

نگرانی‌های مربوط به حریم‌خصوصی

وقتی تصاویر را به‌صورت آنلاین پست می‌کنیم می‌تواند روی حریم‌خصوصی ما تأثیر بگذارد؛ چیزی که اصلاً به آن فکر نمی‌کنیم؛ و از همه مهم‌تر این‌که شما با اشتراک‌گذاری اطلاعات اشتباه و عدم ایجاد تنظیمات حریم خصوصی مناسب، در واقع می‌توانید خود را در معرض خطر قرار دهید. بسیاری از افراد متوجه نمی‌شوند که وقتی Gmail روشن است و پروفایل نیز عمومی است دیگران می‌توانند مکان دقیق کاربر را تشخیص دهند. در موارد نادر، این موضوع می‌تواند منجر به افزایش انگیزۀ تعقیب، آدم‌ربایی، اخاذی، گرفتن حق‌السکوت و سرقت شود. شاید فکر کنید که این اتفاق هرگز برای شما نخواهد افتاد اما متأسفانه اتفاقات بد می‌توانند برای افراد خوب رخ دهند. به نظر می‌رسد در این موارد deactive کردن حساب کاربری کمی آرامش را به شما بازگرداند و اشخاصی که دچار وسواس فکری سوءاستفاده از اکانت خود  هستند نجات دهد.

ایجاد حس مقایسه به‌صورت مداوم

شاید همیشه آن‌چه که در صفحۀ اینستاگرام می‌بینید حقیقتی نباشد که وجود دارد؛ بلکه «واقعیتی است که برساخته شده». به‌عبارت‌بهتر شما آن‌چیزی را می‌بینید که سازندۀ فیلم و عکس دوست داشته ببینید و آن را برای شما ساخته که این موضوع بسیار خطرناک است چرا که ممکن است شما با دیدن خانه، محل کار، ماشین، موتور، وسایل زندگی، استراحت‌گاه، حتی شناکردن یک فرد در آب‌های اقیانوس، حسرت بخورید و تصویر ذهنی بدی از وضعیت و زندگی خودتان در شما ایجاد شود.

بسیاری از افراد به وسواس‌های فکری که در اثر استفادۀ مداوم از پلتفرم اینستاگرام به‌سراغشان آمده یا مناقشات خانوادگی برای بالابردن سطح زندگی‌شان حرف زده‌اند. بسیاری نیز به این نکته اشاره می‌کنند که در شبکه‌های اجتماعی، آزار و اذیت سایبری را تجربه کرده‌اند. این عوامل می‌توانند برای سلامت روان شما مضر باشند. پس اگر دوست دارید تا سلامت روانی و عاطفی داشته باشید اکانت خود را تا مدتی غیرفعال (deactive) کنید. (البته چنان‌چه حذف دائمی آن برای شما غیرممکن است.)

کاهش روابط اجتماعی‌

درست است که اینستاگرام برمبنای تعامل و جذب مخاطب است و بسیاری از کاربران به دنبال جذب فالوئر یا دنبال‌‎کنندۀ بیشترند اماچند درصد این افراد، واقعی هستند؟

 چند درصد از آنان وقتی شما حالتان خوب نیست با شما دردودل می‌کنند؟

چنددرصد وقتی به‌خاطر مشکلات مالی، غم‌زده و ناراحتید به کمک شما می‌آیند؟

آیا بودن در فضای اینستاگرام ارزش از دست دادن محیط‌های دوستانه را دارد؟

آیا لحظاتی که مدام در پروفایل‌ها و صفحه‌های اینستاگرام درحال چرخش و دیدن هستید آن‌قدر ارزش دارند که از جمع دوستان و خانواده دور بمانید؟

آیا واقعاً می‌توان لذت دیدن لبخند پدر و مادر، حرف‌زدن با همسر، بازی‌کردن با فرزند یا حال و احوال با فامیل و دوستان را با گشت‌وگذار در صفحات مجازی اینستاگرام مقایسه کرد؟ پس اگر دوست دارید که روابط خانوادگی و احساسی‌تان زیبا و خوب بمانند سعی کنید که اکانت اینستاگرام خود را حتی برای مدتی کوتاه deactive(غیرفعال کنید) یا حداقل مدت کمتری از این پلتفرم استفاده نمایید.

تمام آن‌چه در این پژوهش به‌دست آمد پاسخ شما کاربران بود که دوست داشتید برای مدتی از این شبکۀ اجتماعی و فضای آن فاصله بگیرید اما راهکار مناسبی نداشتید و یا گمان می‌کردید تنها راه خلاصی از این فضا و بازگشت دوباره به زندگی عادی، حذف یا همان delete حساب کاربری است. در حالی‌که با deactive کردن اکانت خود می‌توانید برای مدتی حضورتان در شبکۀ اجتماعی را مدیریت کنید و به‌راحتی آن را کاهش دهید.

سخن پایانی

تا این‌جای مطلب سعی شد تا دلایل غیرفعال کردن حساب کاربری از سوی مخاطبان بیان شود و البته به نگاهی به یک پژوهش علمی نظر کاربران و علت تصمیم آنان برای deactive کردن اکانت در اینستاگرام شرح داده شد.

حالا مجدداً به ابتدای مقاله برگردید و فقط تیترها را مرور کنید. آیا می‌توانید خود را هم‌رأی و هم‌نظر با افرادی ببینید که در این نظرسنجی شرکت کردند و دلایل deactive  کردن حساب کابری‌‌شان در اینستاگرام و دورماندن از این شبکۀ اجتماعی را گفتند؟

در انتهای مطلب باید اضافه کنیم آن‌چه مهم به نظر می‌رسد تصمیم بر deactive کردن حساب کاربری اینستاگرام و یا عدم تصمیم در این مورد نیست. بلکه مهم این است که تاچه‌حد می‌توانیم فاصلۀ خود را با شبکه‌های اجتماعی و مدت حضور در آن‎ها رعایت کنیم.

به‌عبارت بهتر می‌توان در شبکه‌های اجتماعی حضور داشت و مدت فعالیت در آن را نظارت و زمان‌بندی کرد تا به زندگی شخصی، کاری، روابط خانوادگی و دوستانه‌مان ضرری وارد نکنیم؛ وگرنه شبکه‌های اجتماعی، به‌خودی‌خود بد نیستند و می‌توان برای آن‌ها مزایای بیشماری نیز در نظر گرفت که مواردی از آن‌ها این است: حضور در کنار دوستان و یا سایر افراد برای کسب تجربه، تعامل و ارتباط با دیگران و دریافت آموزش‌های مفید مثل نکات گردشگری، آشنایی با غذاها، فرهنگ و آداب ملل و حتی یادگیری یک زبان دیگر.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *