چرا کتاب‌های صوتی ممکن است برای شما مناسب نباشند؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
ایرادات کتاب صوتی

کتاب‌های صوتی عالی هستند، اما خوراک همه نیستند. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا ممکن است بخواهید به کتاب‌های معمولی پایبند باشید.

کتاب صوتی ضبط شده، کتابی است که شما به آن گوش می‌دهید. فرمت صوتی آن، استفاده از کتاب را در حال حرکت راحت می‌کند. دلایل مختلفی برای گوش دادن به کتاب‌های صوتی وجود دارد: این کتاب‌ها از خستگی چشم جلوگیری می‌کنند، به شما امکان می‌دهند چند کار را همزمان انجام دهید، و برای افراد دارای اختلالات بینایی مناسب هستند.

با این حال، کتاب‌های صوتی برای همه نیست. و به یک دلیل یا چند دلیل دیگر، ممکن است برای شما جذابیت نداشته باشند. از گوش دادن به راوی‌ها گرفته تا هزینه‌های کتاب صوتی، در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا کتاب‌های صوتی ممکن است برای شما مناسب نباشند.

1-شما باید با آهنگ راوی پیش بروید

گوش دادن به کتاب‌های صوتی، بنوعی خواندن آن کتاب محسوب می‌شود، حتی اگر شخص دیگری داستان را برای شما بخواند. پس در نتیجه، شما کتاب را مصرف می‌کنید، البته به‌صورت صوتی.گوش دادن به کسی که یک کتاب را روایت می‌کند، زمانی که چند کار همزمان انجام می‌دهید یا به سادگی می‌خواهید هندزفری داشته باشید، عالی است، اما این اشکال را به‌همراه دارد: شما در حال «خواندن» داستان با سرعت راوی هستید. بسته به ترجیح شنیداری شما، راوی ممکن است خیلی سریع یا خیلی کند باشد. البته همیشه می‌توانید با تنظیم سرعت پخش خود این مشکل را حل کنید. اما وقتی به این واقعیت فکر می‌کنید که ممکن است زمان‌هایی وجود داشته باشد که بخواهید به بخش‌ها سرعت دهید یا وقت بیشتری را برای گوش دادن به‌آن‌ها صرف کنید، نسبتا خسته‌کننده به‌نظر می‌رسد.

2-صدای راوی ممکن است برای شما جذاب نباشد

وقتی به یک کتاب صوتی گوش می‌‌دهید، باید با این واقعیت کنار بیایید که در حین انجام این کار، صدای شخص دیگری در گوش شما خواهد بود.

اگر راوی ماهر باشد و قادر به ایفای نقش شخصیت‌ها، تجربه شنیداری خوبی خواهید داشت. اما اگر صدای راوی را دوست نداشته باشید، کل تجربه تبدیل به یک کار طاقت‌فرسا می‌شود.

متأسفانه، اگر گوینده‌ای برای شما جذابیت نداشته باشد، نمی‌توانید آن را تغییر دهید. یا باید به گوش دادن ادامه دهید یا به دنبال نسخه دیگری از آن کتاب صوتی باشید که ممکن است نتوانید آن را پیدا کنید. از طرف دیگر، اگر برایتان مهم نیست که تجربه کتاب صوتی را نادیده بگیرید، می‌توانید نسخه کتاب الکترونیکی را بخوانید.

راوی کتاب صوتی

3-هنگام گوش دادن نمی‌توانید به جلو یا عقب بروید

شما نمی‌توانید به لحظات خاصی در کتاب صوتی بپردازید زیرا هیچ جدا کننده‌ یا بخش‌بندی وجود ندارد. می‌توانید تلاش کنید و این کار را انجام دهید، اما خسته کننده خواهد بود. شما باید هر چند ثانیه یکبار بایستید و گوش دهید تا مطمئن شوید که آن لحظه را رد نکرده‌اید.

تنها راهی که بتوانید به یک لحظه دقیق در یک کتاب صوتی بپردازید این است که مُهر زمانی آن را بدانید. این تقریباً غیرممکن است زیرا نمی‌توانید بدانید که کجا باید مکس کنید.

4-کتاب های صوتی امکان نشانک‌گذاری ندارند

متأسفانه، بسیاری از کتاب‌های صوتی دارای ویژگی نشانک نیستند. بنابراین نمی‌توانید از آن‌ها برای پیدا کردن صفحات خاص در کتاب‌های صوتی استفاده کنید. اگر بخواهید به‌راحتی به لحظات کتاب صوتی خود بازگردید، این آن‌ها را غیر ایده‌آل می‌کند. به‌عنوان جایگزینی برای نشانک‌ها، می‌توانید مُهرهای زمانی لحظات را در کتاب صوتی‌تان که می‌خواهید به آن بازگردید، یادداشت کنید. این یک دردسر است، اما بهتر از هیچ است.

نشانک کتاب

5-کتاب‌های صوتی هیچ کمک بصری ندارند

یکی از مواردی که در تجربه کتاب صوتی از دست رفته، کمک‌های بصری است. کتاب‌های صوتی هیچ تصویر، نقشه، نمودار، جدول یا سایر تصاویر بصری ندارند تا به شما در تجسم عناصر موجود در ماجراها کمک کنند، که ممکن است برای شما مشکل‌ساز باشد. اگر ترجیح می‌دهید داستان‌های‌تان هر یک از موارد بالا را داشته باشند، ممکن است ارتباط با کتاب‌های صوتی که فقط صدای یک راوی را ارائه می‌دهند برایتان دشوار باشد.

6-کتاب‌های صوتی گران هستند

قیمت کتاب‌های صوتی با کیفیت بیشتر از کتاب‌های الکترونیکی و فیزیکی است. این به این دلیل است که تولید آن‌ها گران‌تر است. ضبط آن‌ها زمان بر است، باید دستمزد راوی و گروه سازنده پرداخت شود و هزینه‌های پخش نیز در نظر گرفته شده است.
طول یک کتاب نیز تعیین کننده قیمت نسخه کتاب صوتی آن است. سپس بحث تقاضا مطرح می‌شود. از آنجایی که تقاضا برای کتاب‌های صوتی زیاد نیست، برای جبران این موضوع، قیمت‌های بالاتری دارند.
خوشبختانه، سایت‌ها و کانال‌هایی هستند که می‌توانید بدون پرداخت اشتراک، کتاب‌های صوتی رایگان پیدا کنید. پرفروش‌های محبوب و جدید پیدا نخواهید کرد.

7-مسائل فنی بالقوه می‌تواند آزاردهنده باشد

برخی مشکلات می‌تواند تجربه گوش دادن به کتاب صوتی شما را مختل کند. برای مثال، ممکن است دستگاه شما با پلتفرم یا قالب کتاب صوتی سازگار نباشد یا به‌درستی کار نکند.

اگر در حال پخش آنلاین کتاب‌های صوتی هستید، ممکن است نگران اینترنت کند یا ناپایدار باشید که می‌تواند باعث توقف یا بافر شود. پخش کننده کتاب صوتی یا برنامه شما می‌تواند اشکالاتی ایجاد کند که باعث خطاهای پخش، پرش یا توقف غیرمنتظره شود.

همچنین ممکن است مشکلی در کیفیت صدا پیدا کنید. ممکن است صدای کتاب صوتی شما ضعیف باشد و باعث ایجاد حالت ایستا یا اعوجاج شود و شنیدن و توجه به محتوا را برای شما دشوار کند. آخرین اما نه کم اهمیت‌تین آن ذخیره‌سازی است. اگر دستگاه شما فضای کافی ندارد، ممکن است نتوانید کتاب‌های صوتی را دانلود کنید. و در حالی که راه‌هایی برای به‌دست آوردن فضای ذخیره‌سازی بیشتر در تلفن شما وجود دارد، این نوع مشکلات با یک کتاب معمولی یا کتاب الکترونیکی پیش نمی‌آیند.

مشکلات فنی کتاب صوتی

8- با کتاب‌های صوتی تجربه لمسی را از دست می‌دهید

چیزی که در تجربه کتاب صوتی از دست می‌دهید این است که نمی‌توانید وزن کتاب را در دستان خود احساس کنید. با توجه به اینکه یکی از زیبایی‌های مطالعه، در دست گرفتن کتاب‌ها و ورق زدن آن‌هاست، این یکی از حوزه‌هایی است که کتاب‌های صوتی در آن شکست می‌خورند و کتاب‌های فیزیکی حکمرانی می‌کنند.

کتاب‌های صوتی برای همه نیست

کتاب‌های صوتی راهی عالی برای لذت بردن از کتاب‌ها هستند، اما ممکن است برای همه مناسب نباشند. اگر دوست دارید کلمات را در یک صفحه ببینید یا ترجیح می‌دهید با سرعتِ خود بخوانید، کتاب‌های صوتی ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشند. دوست نداشتن کتاب‌های صوتی اشکالی ندارد. در پایان، همه چیز به این بستگی دارد که شما با آن راحت هستید یا خیر.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *