5 روش استفاده از نرم‌افزار در خدمات درمانی

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
نرم افزار پزشکی-لاگ‌مدیا

بهداشت و درمان یکی از صنایعی است که به دلیل تحول دیجیتال دستخوش تغییرات زیادی شده است.

دلایل متعددی برای این امر وجود دارد، مانند نیاز به مدرن‌سازی سیستم‌های موجود و همچنین رسیدگی به چالش‌هایی که با این همه‌گیری پدید آمد. بنابراین، خدمات یک شرکت توسعه‌نرم افزار مراقبت‌های بهداشتی به طور فزاینده‌ای برای بسیاری از موسسات پزشکی به یک ضرورت تبدیل می‌شود.

مزایای اصلی پیاده‌سازی راه حل‌های نوآورانه و نرم‌افزارهای مدرن در صنعت بهداشت و درمان عبارتند از:

-کاهش هزینه‌های سازمان‌های پزشکی به دلیل اتوماسیون بسیاری از کارهای روتین
-افزایش دسترسی و کاهش هزینه خدمات پزشکی برای بیماران
-بهبود کیفیت مراقبت از بیمار و همچنین تشخیص زودهنگام بیماری‌ها
-توانایی استفاده از مدل‌های پیش‌بینی برای ارزیابی خطرات برای هر بیمار
-موسسات پزشکی می‌توانند بینش دریافت کنند و تصمیمات مبتنی بر داده اتخاذ کنند
-بهبود ارتباط بین کارکنان و سازمان‌های مختلف پزشکی

همه این‌ها تأثیر مثبتی بر صنعت مراقبت‌های بهداشتی دارد زیرا پیاده‌سازی نرم‌افزارهای مدرن سیستم‌های موجود را کارآمدتر می‌کند. همچنین به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند و بسیاری از موانع را برای تعامل و ارتباط بین متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، پزشکان و بیماران از بین می‌برد. بنابراین وظیفه هر نرم‌افزاری در حوزه سلامت این است که نتیجه دلخواه را بدهد، با چالش‌ها و مشکلات پیش آمده کنار بیاید و خدمات را در دسترس‌تر قرار دهد.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از روش‌های محبوب استفاده از نرم‌افزار در صنعت مراقبت‌های بهداشتی بیندازیم.

انواع نرم‌افزار برای مراقبت‌های بهداشتی

پرونده الکترونیک سلامت

راه حل‌های (Electronic Health Record) یا EHR یکی از محبوب‌ترین انواع نرم‌افزار در صنعت مراقبت‌های بهداشتی است. از نظر مفهومی، EHR ها از نظر نحوه عملکرد مشابه CRM ها هستند. با این حال، دلیل و تفاوت اصلی که این نوع نرم‌افزار برای موسسات پزشکی بسیار مهم است و به جای CRM سنتی استفاده می‌شود، تطبیق EHR با نیازهای خاص موسسات پزشکی است. از جمله اهداف سیستم‌های پرونده الکترونیک سلامت جمع‌آوری داده‌های بیماران مانند سابقه پزشکی، داروهایی که مصرف می‌کنند و غیره است. علاوه بر این، این سیستم‌ها اغلب شامل یک ماژول مالی برای صورت‌حساب و پرداخت و حتی یک پورتال بیمار هستند که می‌توانند به داده‌های خود و سوابق پزشکی دسترسی داشته باشند.

EHR یک راه‌حل جامع است که شامل انواع نرم افزارهای دیگر مانند:

-پرونده الکترونیکی بیمار EPR برای ذخیره و پردازش اطلاعات بیمار توسط موسسات پزشکی استفاده می‌شود.

-پرونده الکترونیک پزشکی. EMR به شما این امکان را می‌دهد که به‌طور ایمن داده‌های مربوط به درمان بیمار، نام و دوز دارو، روش‌های برنامه‌ریزی شده و غیره را ذخیره کنید.

mHealth

اپلیکیشن‌های سلامت موبایل یکی دیگر از انواع محبوب نرم‌افزارها هستند. از آنجایی که تلفن‌های هوشمند در زندگی روزمره ما عادی شده‌اند، راه حل‌های پلتفرم تلفن همراه برای دسترسی آسان به خدمات پزشکی در حال افزایش است. برنامه‌های پزشکی معمولاً دارای یک رابط بصری برای دوستانه بودن با انواع مختلف کاربران هستند. با راه‌حل‌های mHealth، بیماران می‌توانند قرار ملاقات‌های پزشک را برنامه‌ریزی و دسته‌بندی کنند، مشاوره‌های مجازی را انجام دهند، صورت‌حساب‌های پزشکی را پرداخت کنند و بسته به موسسه، به طیف وسیعی از خدمات پزشکی از راه دور دسترسی داشته باشند.

یکی از مزایای اپلیکیشن‌های موبایل امکان ادغام آن‌ها با سیستم‌های EMR/EHR است که کار را برای کارکنان پزشکی و بیماران بسیار ساده می‌کند.

با دسترسی سریع به داده‌های مورد نیاز، سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی، پزشکان و بیماران می‌توانند از مزایای قابل توجهی در مورد درمان، دسترسی به خدمات و اشتراک‌گذاری اطلاعات برخوردار شوند.

بنابراین، mHealth یک گزینه جذاب برای بسیاری از مؤسسات است، زیرا برنامه‌های کاربردی پلتفرم تلفن همراه تأثیر مثبتی بر صنعت مراقبت‌های بهداشتی دارند.

اپلیکیشن‌های درمانی - لاگ مدیا

تشخیص

یکی دیگر از مسیرهای امیدوارکننده در توسعه نرم‌افزار مراقبت‌های بهداشتی، راه حل‌هایی برای تشخیص بیماری است. این نوع نرم‌افزار اغلب شامل هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی است.

با این رویکرد، نرم‌افزار پزشکی می‌تواند تمام داده‌های موجود بیمار را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کند و در نتیجه شانس تشخیص صحیح را افزایش دهد. این می‌تواند به‌ویژه هنگامی که به تلاش برای شناسایی بیماری‌ها در مراحل اولیه می‌رسد مفید باشد.

مانیتورینگ بیمار از راه دور

سرمایه‌گذاری در توسعه راه حل RPM از زمان همه‌گیر شدن زمانی که امکانات پزشکی اغلب نمی‌توانستند با حجم کار و هجوم بیماران مقابله کنند، رشد کرده است. و در اینجا، فنآوری‌های پزشکی از راه دور به یک راه حل عالی تبدیل شده است.

چنین نرم‌افزاری تعامل بین پزشکان و بیماران را بدون نیاز به مراجعه به کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها فراهم می‌کند. علاوه بر این، راه حل‌های RPM بر اساس داده‌های جمع آوری شده، عمق اطلاعات موجود در مورد وضعیت سلامت بیماران را افزایش می‌دهد که امکان تشخیص از راه دور را فراهم می‌کند.

فنآوری‌های RPM اغلب با مانیتورهای ضربان قلب و فشار خون، ECG، اندازه‌گیری قند خون و اکسیژن و غیره ادغام می‌شوند. این رویکرد امکان نظارت را در زمان واقعی فراهم می‌کند و از این طریق به پزشکان اجازه می‌دهد تا به‌موقع متوجه هرگونه انحراف از هنجار شوند.

بنابراین، دستگاه‌های RPM به مراقبت‌های پزشکی بهتر و کارآمدتر و همچنین تشخیص به موقع کمک می‌کنند.

مدیریت تجهیزات

این نوع نرم‌افزار به‌ویژه برای بسیاری از موسسات پزشکی ارزشمند است. با سیستم‌های مدیریتی انعطاف‌پذیر و شخصی‌سازی‌شده که نیازهای خاص یک سازمان را برطرف می‌کنند، امکانات مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند موجودی‌های دستی و نگهداری تجهیزات را حذف کنند و کارها را بسیار آسان‌تر کنند و کلینیک‌ها را پویا نگه دارند.

سخن نهایی

سرمایه‌گذاری موسسات پزشکی در توسعه نرم‌افزار یکی از پیامدهای تحول دیجیتالی است که اکنون در جهان در حال وقوع است و همچنین نیاز به پاسخگویی و انطباق با چالش هایی مانند یک بیماری همه‌گیر است. به همین دلیل است که توسعه نرم‌افزار مراقبت‌های بهداشتی امروزه در مرحله فعالی قرار دارد.

با رویکردهای جدیدتر و کارآمدتر برای درمان بیماران، بهبود سیستم‌های موجود و بهینه‌سازی گردش کار، خدمات پزشکی در دسترس‌تر و با کیفیت‌تر می‌شوند. علاوه بر این، موسسات می‌توانند از صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهبود جریان کار و کارایی مدیریت بهره‌مند شوند و نرم‌افزار سفارشی را به گزینه‌ای جذاب تبدیل کنند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *