پس از هند، اپل برای کاربران آیفون در «ارمنستان» هشدارهای پگاسوس ارسال کرد

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
هشدار امنیتی اپل به کاربران ارمنستان

هفته گذشته، اپل هشدارهای تهدید را برای رهبران چندین حزب مخالف در آیفون‌های خود ارسال کرد. در هشداری که به سیاستمداران هندی ارسال شد، آمده بود: «ممکن است مهاجمان تحت حمایت دولت آیفون شما را هدف قرار دهند». غول فناوری کوپرتینویی اعلان‌های مشابهی را برای کاربران منتخب آیفون در ارمنستان ارسال کرده است. این هشدارها همچنین به کاربران خود هشدار می‌دهند که ممکن است «حمله‌کنندگان تحت حمایت دولت» آنها را هدف قرار دهند.
طبق گزارشی که توسط نشریه ارمنی Media.am (که توسط AppleInsider مشاهده شده است)، این هشدارها در همان روزی ارسال شد که اپل اعلان‌های مشابهی را برای سیاستمداران خاص هند ارسال کرد. با این حال، در هر یک از این موارد، این شرکت اعلام کرده است که ممکن است یک هشدار اشتباه باشد، اما دلیلی وجود دارد که شک کنیم آیفون کاربر هدف قرار گرفته است:
این گزارش ادعا می‌کند که آیفون‌هایی که این هشدارها را دریافت کرده‌اند «احتمالاً به نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس آلوده شده‌اند که به احتمال زیاد توسط شرکت اسرائیلی NSO Group به نمایندگی از دولت آذربایجان نصب شده است».

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که اپل چنین جزئیاتی را در مورد این هکر یا اینکه آیا آنها از NSO Pegasus استفاده می‌کردند، فاش نکرد. هشدارها فقط در مورد هک شدن توسط دولت‌ها هشدار می‌دهند و مراحل توصیه شده را برای کاربر به اشتراک می‌گذارند تا آنها را دنبال کند. این گزارش همچنین تاکید کرد که این هشدار توسط همه کاربران آیفون در کشور دریافت نشده است.

ارمنستان به‌خاطر جاسوسی به آذربایجان مظنون است

این گزارش همچنین خاطرنشان می‌کند که «استفاده از پگاسوس توسط مقامات آذربایجان ظاهراً حدود هزار نفر را در داخل مرزهای خود هدف قرار داده است. انتظار می‌رود تعداد افرادی که در ارمنستان هدف قرار گرفته‌اند بسیار بیشتر باشد، احتمالاً هزاران نفر. با این حال، به‌دست آوردن یک تخمین دقیق از تعداد کل افراد هدف پگاسوس دشوار است».
طبق یک نمونه اعلان به اشتراک گذاشته شده با این گزارش، اپل به کاربر یادآوری می‌کند که قبلاً یک‌بار به آن‌ها اطلاع داده شده است و تأکید می‌کند که این یک اتفاق جدید هک یا تلاش برای هک است. پیش از این، آذربایجان در جریان درگیری های خود از NSO Pegasus علیه ارمنستان استفاده کرده است. اپل سیستم‌های هشدار تهدید خود را در سال 2021 پس از سر و صدای زیاد استفاده از پگاسوس توسط دولت ها معرفی کرد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های فناوری