،

کاهش سهام اپل در بازارجهانی

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
کاهش ارزش سهام اپل در بازار جهانی

روز جمعه سهام شرکت اپل، کم‌تر از ۱ درصد کاهش یافت.

این اتفاق زمانی رخ داد که نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: «وزارت دادگستری آمریکا در حال آماده سازی یک دادخواست آنتی‌تراست ضد سازنده آیفون است که می تواند در سال جاری میلادی ثبت شود.»

شکایت این آژانس نحوه کار انحصاری اپل واچ با آیفون و همچنین سرویس iMessage این شرکت را- که تنها روی دستگاه‌های اپل در دسترس است- متزلزل خواهد کرد که این امر، تأثیر به‌سزایی در ارزش سهام این شرکت در بازارهای جهانی گذاشته است.

چنان‌چه این دادخواست به تصویب برسد، بزرگ‌ترین خطر آنتی‌‎تراست برای اپل در سال‌های اخیر خواهد بود. ایالات متحده، بزرگ ترین بازار اپل است و اپل می‌گوید نحوه کار iMessage و اپل واچ، ویژگی‌های مهمی هستند که آیفون‌ها را از گوشی‌های اندرویدی متمایز می‌کنند.

این خبر در حالی منتشر شد که سرمایه‌گذاران و تحلیلگران در مورد خطرات نظارتی مختلفی که اپل با آن مواجه است ابراز نگرانی کرده‌اند. خطراتی همچون: مقررات جدید در اروپا بر سر کنترل فروشگاه نرم‌افزاری این شرکت بر توزیع نرم‌افزار آیفون و هم‌چنین محاکمه اخیر وزارت دادگستری که معاملات جستجوی گوگل را هدف قرار داده است.

نیک رودلی، تحلیلگر CFRA، در یادداشتی نوشت: «درحالی که قیمت سهام اپل در سال ۲۰۲۳، ۴۸ درصد افزایش یافت نگرانی‌‎های ما درباره خطرات قانونی اپل در ماه های اخیر شدت گرفته است.»

تیم کوک، مدیرعامل اپل، پنج شنبه آینده با “مارگرت وستاگر” (Margrethe Vestager)، رئیس کمیسیون اروپا دیدار خواهد کرد. هرچند که یکی از نمایندگان اپل پس از پرسش خبرنگاران درخصوص این دیدار، از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

باید دید چه سرنوشتی در انتظار اپل است؟ محبوب‌ترین و در عین‌حال یکی از غول‌های فناوری؟

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *