پس از خبر ممنوعیت آیفون توسط دولت چین، سهام اپل سقوط کرد

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:

پس از گزارش‌هایی مبنی بر ممنوعیت استفاده کارکنان دولت چین از آیفون، سهام اپل برای دومین روز متوالی سقوط کرد.

ارزش سهام این شرکت در بازار سهام در دو روز گذشته بیش از 6 درصد یا تقریباً 200 میلیارد دلار (160 میلیارد پوند) کاهش یافته است. چین سومین بازار بزرگ این غول فناوری است که 18 درصد از کل درآمد آن در سال گذشته را به خود اختصاص داده است. همچنین بیشتر محصولات اپل توسط بزرگترین تامین کننده آن فاکسکان در چین تولید می‌‌شود.

وال استریت ژورنال (WSJ) روز چهارشنبه گزارش داد که پکن به مقامات آژانس دولتی مرکزی دستور داده است که از آوردن آیفون به داخل دفتر یا استفاده از آن‌ها برای کار خودداری کنند.

روز بعد، بلومبرگ نیوز گزارش داد که این ممنوعیت ممکن است برای کارگران شرکت‌های دولتی و آژانس‌های تحت حمایت دولت نیز اعمال شود.

چین یکی از بزرگترین بازارهای اپل است و آیفون‌ها در این کشور تولید می‌شوند، هرچند اخیراً اپل تولید خود را در هند افزایش داده است.

تاثیر دومینویی ثانویه

اپل با نزدیک به 2.8 تریلیون دلار، بالاترین ارزش بازار سهام جهان را دارد. علاوه بر سقوط سهام اپل، سهام برخی از تامین کنندگان آن نیز آسیب دید. کوالکام، بزرگ‌ترین تامین‌کننده تراشه‌های گوشی‌های هوشمند در جهان، در روز پنجشنبه بیش از 7 درصد کاهش یافت، در حالی که سهام SK Hynix کره جنوبی در روز جمعه حدود 4 درصد کاهش داشت.
تنش بین ایالات متحده و چین بر سر فناوری به‌طور پیوسته در حال افزایش است و هر دو طرف محدودیت‌هایی را اعمال می‌کنند. در این سال، واشنگتن به‌همراه متحدانش ژاپن و هلند، دسترسی چین به برخی از فناوری‌‌های تراشه را محدود کردند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *