،

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
اینترنت ماهواره ای استارلینک-لاگ مدیا

مدیرعامل اسپیس‌ایکس به پرتاب ماهواره‌ها به مدار ادامه می‌دهد تا پهنای باند پرسرعت را از طریق اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مناطق روستایی و دورافتاده برساند.

وقتی درباره کارآفرین میلیاردر ایلان ماسک می‌‎خوانید، ممکن است به شرکت خودروهای الکتریکی او، تسلا، سرمایه‌گذاری اکتشاف فضایی اسپیس ایکس یا مدیریت پر حاشیه او در توییتر فکر کنید. شاید شما او را به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد روی زمین بشناسید.

اما ممکن است کمتر با اینترنت ماهواره‌ای Starlink آشنایی داشته باشید. هدف این سرمایه‌گذاری ایلان ماسک فروش اتصالات اینترنتی به تقریباً همه افراد در این سیاره از طریق شبکه رو به رشدی از ماهواره‌های خصوصی در مدار بالای کره زمین است.

پس از سال‌ها توسعه دراینترنت ماهواره‌ای استارلینک SpaceX در سال 2021 سرعت خود را افزایش داد. اکنون، نزدیک به دو سال و ده‌ها پرتاب موفقیت‌آمیز بعد، Starlink دارای بیش از 4.200 ماهواره کاربردی است که در مدار خود می‌چرخند.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک خدماتی را در بیش از یک میلیون مکان در سراسر جهان، در هر هفت قاره ارائه می‌دهد. با این حال، ارائه‌دهنده پهنای باند نوظهور هنوز با انبوهی از مشتریان احتمالی مواجه است که منتظر دریافت تجهیزات و شروع خدمات هستند.

حواشی پیرامون اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

در هر شکل Starlink تا کنون به دور از بحث و حاشیه نبوده است. برای شروع، اعضای جامعه علمی نگرانی‌هایی را در مورد تأثیر روزافزون ماهواره‌های مدار پایین استارلینک بر روی دید آسمان در شب مطرح کرده‌اند. در همین حال، رقبای اینترنت ماهواره‌ای، از جمله Viasat، HughesNet و Amazon’s Project Kuiper، متوجه شتاب Starlink شده‌اند که باعث شده است نظارت‌ها و تلاش‌هایی برای کاهش سرعت ماسک انجام شود. به عنوان مثال، Dish با اینترنت ماهواره‌ای Starlink مخالفت کرده و ادعا می‌کند که گسترش 5G در باند 12 گیگاهرتز با سیگنال‌های ماهواره‌ای آن تداخل می‌کند. در آگوست 2022، تقریباً دو سال پس از اینکه Starlink نزدیک به 885.5 میلیون دلار کمک مالی از کمیسیون ارتباطات فدرال دریافت کرد، FCC این تصمیم را لغو کرد و یارانه‌های Starlink را لغو کرد و ادعا کرد که این سرویس «نیازهای برنامه‌ریزی‌های انجام شده را برآورده نمی‌کند.»

جسیکا روزن وورسل، رئیس FCC، گفت: «ما نمی‌توانیم به سرمایه‌گذاری‌هایی که سرعت وعده داده شده را ارائه نمی‌دهند یا به احتمال زیاد الزامات برنامه را برآورده نمی‌کنند، تا بخواهیم به آن کمک یارانه‌ای بدهیم». در حالی که همچنین خاطرنشان کرد که فناوری Starlink «دارای آینده‌ی خوب.» ما به نظارت بر پیشرفت Starlink در سال 2023 ادامه خواهیم داد.

همه چیزهایی است که باید در مورد اینترنت ماهواره Starlink بدانید

استارلینک چیست؟

استارلینک از نظر فنی یک بخش در SpaceX است، همچنین نام «صورت فلکی» یا شبکه رو به رشد ماهواره‌های مداری این شرکت پروازهای فضایی است. توسعه این شبکه در سال 2015 آغاز شد و نمونه اولیه ماهواره‌ها در سال 2018 به مدار زمین پرتاب شدند.

از آن زمان، SpaceX هزاران ماهواره استارلینک را در صورت فلکی در پرتاب‌های متعدد مستقر کرده است که آخرین آن‌ها در 12 ژوئن انجام شد و 52 ماهواره دیگر را در مدار پایین زمین تحویل داد. این تعداد کل ماهواره‌های پرتاب شده را به حدود 4.600 می‌رساند.

بله. این ایده کاملاً درست است، .استارلینک مانند دیگر ارائه‌دهندگان اینترنت ماهواره‌ای HughesNet و Viasat، Starlink می‌خواهد دسترسی به اینترنت را بفروشد. به‌ویژه به‌افرادی که در مناطق روستایی و سایر نقاط جهان که قبلاً به پهنای باند پرسرعت دسترسی نداشته‌اند. این ارائه خدمات شامل کشورهایی هم خواهد شد که اینترنت استانداردی ندارد و دچار مشکل سرعت پایین و قطعی هستند.

تجهیزات اینترنت اسارلینک


وب‌سایت استارلینک می‌نویسد: «استارلینک به‌طور ایده‌آل برای مناطقی از جهان که اتصال به طور معمول یک چالش بوده است، مناسب است. بدون محدودیت و زیرساخت زمینی سنتی، استارلینک می‌تواند اینترنت پرسرعت باند پهن را به مکان‌هایی که دسترسی غیرقابل اعتماد یا کاملاً در دسترس نبوده است، ارائه دهد.»

تنها کاری که برای اتصال باید انجام دهید این است که یک بشقاب ماهواره ای کوچک در خانه خود راه اندازی کنید تا سیگنال را دریافت کرده و پهنای باند را به روتر(مودم) شما منتقل کند. این شرکت چندین گزینه برای نصب پشت‌بام، حیاط و نمای بیرونی خانه شما ارائه می‌دهد. حتی یک برنامه Starlink برای اندروید و iOS وجود دارد که از واقعیت افزوده استفاده می‌کند تا به مشتریان کمک کند بهترین مکان و موقعیت را برای گیرنده‌های خود انتخاب کنند.

سرویس Starlink در مناطق معینی در ایالات متحده، کانادا و خارج از این کشورها در دسترس است و در حساب رسمی توییتر این شرکت، اکنون بیش از 1.5 میلیون مشترک دارد.
انتظار داشته باشید با ورود ماهواره‌های بیشتر به صورت فلکی، نقشه پوشش رشد کند. در نهایت، استارلینک امیدوار است بتواند کل سیاره را در یک سیگنال وای‌فای قابل استفاده و پرسرعت، از جمله برای وسایل نقلیه متحرک و وای‌فای در حین پرواز، پوشش دهد.

همچنین تلفن‌های هوشمند نسل جدید کم‌کم صحبت از امکان اتصال مستقیم به ماهواره اسارلینک را اعلام کرده‌اند اما این موضوع جدای از اینکه ممکن است کمی زمانبر باشد، هزینه‌های بیشتری نیز خواهد داشت؛ چون گوشی با قابلیت اتصال به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، ممکن است کمی گران‌تر از تلفن‌های هوشمند معمولی باشد.

اینترنت ماهواره ای استارلینک

با توجه به سایت ردیابی سرعت اینترنت Ookla، که عملکرد اینترنت ماهواره‌ای را در سه ماهه اول سال 2023 تجزیه و تحلیل کرد، Starlink میانگین سرعت دانلود نزدیک به 67 مگابیت در ثانیه را در ایالات متحده ارائه کرد. این میزان نسبت به پایان سال 2021 کاهش قابل توجهی داشته است، زمانی که Starlink سرعت دانلود متوسط کمی بیش از 100 مگابیت در ثانیه داشت. نتایج هنوز تقریباً دو برابر رقیب ماهواره‌ای Viasat و بیش از چهار برابر میانگین تعداد HughesNet است. با این حال، استارلینک از اعداد کل دسته پهنای باند ثابت (193 مگابیت بر ثانیه) که شامل ماهواره و سایر حالت‌های اتصال به خانه‌های مردم است، کم می‌شود.
وب‌سایت استارلینک می‌‌گوید: «کاربران استارلینک معمولاً سرعت دانلودی بین 25 تا 220 مگابیت در ثانیه را تجربه می‌کنند، در حالی که اکثر کاربران سرعت‌های بالای 100 مگابیت در ثانیه را تجربه می‌کنند. با پرتاب ماهواره‌های بیشتر، نصب ایستگاه‌های زمینی بیشتر و بهبود نرم‌افزار شبکه‌، سرعت داده، تأخیر و زمان کار به‌طور چشمگیری بهبود می‌یابد.»

برای این منظور، ماسک در فوریه 2021 توییت کرد که انتظار دارد این سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک تا پایان همان سال حداکثر سرعت خود را به 300 مگابیت در ثانیه دو‌برابر کند. در سال 2023، چنین ادعاهایی دور از واقعیت به نظر می‌رسد، به‌خصوص با توجه به داده‌های Ookla.

در سال 2021، جان کیم از CNET برای Starlink در خانه‌اش در کالیفرنیا ثبت‌نام کرد و شروع به آزمایش آن در مکان‌‎های مختلف کرد. در خانه، او میانگین سرعت دانلود حدود 78 مگابیت بر ثانیه و تأخیر حدود 36 میلی‌ثانیه را داشت.

Starlink اکنون سفارشات را بر اساس اولویت اول می‌پذیرد، بنابراین شما باید خدمات را درخواست کنید، مبلغ 99 دلار (در امریکا) واریز کنید و سپس منتظر بمانید. Starlink در طول نسخه آزمایشی خود در سال 2021 گفت که انجام برخی از پیش‌سفارش‌ها ممکن است تا شش ماه طول بکشد، در برخی مناطق، Starlink اکنون می‌گوید که ممکن است سفارش‌های جدید تا اواخر سال 2023 انجام نشوند.

این سرویس در ابتدا 99 دلار در ماه (به اضافه مالیات و هزینه‌ها) و پرداخت اولیه 499 دلار برای دیش ماهواره ای قابل نصب و روتری که باید در خانه نصب کنید، محاسبه می‌شد. در مارس 2022، علیرغم پیش‌بینی‌های قبلی مدیران اسپیس ایکس مبنی بر کاهش هزینه‌های سخت‌افزار در طول زمان، اسپیس‌ایکس این قیمت‌ها را به 120 دلار در ماه و 599 دلار در پیش‌پرداخت افزایش داد.

قیمت استارلینک

120 دلار در ماه برای اتصال به اینترنت بسیار زیاد است، به خصوص اتصالی که تقریباً به سرعت اتصال فیبر نیست. با این حال، ماسک شرط می‌بندد که این هزینه برای افرادی که تاکنون بدون دسترسی به یک اتصال قابل اعتماد زندگی کرده‌اند، ارزش آن را دارد. گفته می شود، Starlink یک برنامه ماهانه 90 دلاری را برای افرادی که در «مکان‌های در دسترس» هستند ارائه می‌دهد. اما اکثریت قریب به اتفاق یا «اکثر مکان‌ها»، همانطور که در وب‌سایت آمده است – با هزینه ماهانه 120 دلار مواجه خواهند شد.

در آوریل 2021، گوین شاتول، رئیس اسپیس ایکس گفت که Starlink می‌خواهد قیمت‌گذاری را تا حد امکان ساده و شفاف نگه دارد و هیچ برنامه‌ای برای معرفی سطوح خدماتی ندارد. با این حال، این رویکرد در سال 2022 با معرفی یک ردیف اولویت جدید با آرایه اسکن دو برابر بزرگتر از طرح استاندارد و با سرعت دانلود از 40 تا 220 مگابیت در ثانیه تغییر کرد. هزینه سه طرح در آن ردیف 250 دلار، 500 دلار یا 1.500 دلار در ماه است، به‌علاوه پرداخت اولیه 2.500 دلار برای تجهیزات.

سرویس Starlink در حال حاضر محدود به مناطق منتخب در کشورهای محدودی است، علیرغم اینکه وعده داده است در مدت زمانی کوتاه جهان را تحت پوشش قرار دهد. با این حال، با پیوستن ماهواره‌های بیشتری به صورت فلکی، نقشه پوشش به طور قابل توجهی رشد خواهد کرد.

به گفته ماسک، فهرست کشورهایی که در حال حاضر توسط شبکه رو به رشد ماهواره‌های مدار پایین زمین سرویس می‌شوند شامل ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، اتریش، هلند، ایرلند، بلژیک، سوئیس، دانمارک، پرتغال، استرالیا و نیوزلند است. قرارداد پیش‌سفارش Starlink شامل گزینه‌هایی برای درخواست خدمات در کشورهای دیگر از جمله ایتالیا، لهستان، اسپانیا و شیلی است.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک هنوز راه‌های زیادی برای رفتن دارد. Starlink احتمالاً به حداقل 10.000 ماهواره در مدار نیاز دارد تا بتواند ادعا کند خدمات کامل را به اکثر نقاط جهان ارائه می‌دهد (و SpaceX نشانه‌هایی را منتشر کرده است که 42.000 ماهواره در صورت فلکی می‌خواهد). هنوز کمتر از نیمی از راه وجود دارد، با پوشش متمرکز بر مناطقی که بین 45 تا 53 درجه عرض شمالی قرار دارند.

طبق گفته FCC که اخیرا Starlink را به پایگاه داده ارائه‌دهندگان پهنای باند خود اضافه کرده است، این سرویس از اواخر ماه مه 2023 برای تقریباً 97٪ از آمریکایی‌ها در دسترس بوده است.

سرویس اینترنت جهانی استارلینک

اینترنت ماهواره استارلینک پر سرعت‌تر است یا فیبر نوری؟

فیبر یا اینترنت ارائه شده از طریق کابل فیبر نوری زمینی، سرعت بارگذاری و دانلود را بسیار سریع‌تر از اینترنت ماهواره ای ارائه می‌دهد، اما همانطور که شرکت‌هایی مانند گوگل گفته‌اند، هیچ چیز سریعی در مورد استقرار زیرساخت‌های لازم برای رساندن فیبر به خانه‌های مردم وجود ندارد. این بدان معنا نیست که در مورد پرتاب ماهواره‌ها به فضا، همه چیز ساده است. با این حال، با وجود تعداد کمتر رقبای قوی‌تر و تند و تیز تر، دلایل زیادی وجود دارد که باور کنیم خدماتی مانند استارلینک خیلی زودتر از فیبر نوری به انبوه جوامع محروم دسترسی پیدا کند. پرونده‌های اخیر FCC همچنین نشان می‌دهد که Starlink در نهایت می‌تواند به عنوان یک سرویس تلفن اختصاصی نیز در دو نقش ظاهر شود.

فراموش نکنید که این ایلان ماسک است که در مورد او صحبت می‌کنیم. اسپیس ایکس تنها شرکت روی زمین است که موشک قابل فرود و قابل استفاده مجدد دارد که قادر است محموله دیگری را را پس از محموله‌ اول به مدار برساند. این یک مزیت بزرگ در مسابقه فضایی تجاری است. علاوه بر این، ماسک در سال 2018 گفت که استارلینک به تامین درآمد مورد نیاز اسپیس ایکس برای تامین بودجه بلندپروازانه و بلند مدت این شرکت برای ایجاد پایگاهی در مریخ کمک خواهد کرد.

اگر آن روز فرا برسد، به احتمال زیاد اسپیس ایکس تلاش خواهد کرد تا یک صورت فلکی ماهواره‌‌ای در سیاره سرخ ایجاد کند. این بدان معناست که مشتریان Starlink به طور بالقوه در حال تبدیل شدن به موش آزمایشگاهی برای شبکه‌های بی‌سیم مریخ در آینده هستند.
شاتول در سال 2016 در مورد چشم‌انداز بلندمدت شرکت برای Starlink گفت: «اگر یک میلیون نفر را به مریخ بفرستید، بهتر است راهی برای برقراری ارتباط آن‌ها فراهم کنید. فکر نمی‌کنم افرادی که به مریخ می‌روند با رادیوهای قدیمی و وحشتناک راضی شوند. آن‌ها آیفون یا اندروید خود را در مریخ می‌خواهند».

آیا آب و هوای بد خدمات استارلینک را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

تقابل با آب و هوای نامناسب قطعاً نقطه ضعف اینترنت ماهواره‌ای است. طبق پرسش‌های متداول Starlink، گیرنده می‌تواند برفی را که روی آن فرود می‌آید ذوب کند، اما نمی‌تواند کاری در مورد تجمع برف اطراف و سایر موانعی که ممکن است خط دید آن را به ماهواره مسدود کند، انجام دهد.

در این پرسش‌های متداول آمده است: «توصیه می‌کنیم Starlink را در مکانی نصب کنید که از تجمع برف و سایر موانع جلوگیری شود. باران، ابر، مِه یا باد شدید همچنین می‌تواند بر اتصال اینترنت ماهواره‌ای شما تأثیر بگذارد و به طور بالقوه منجر به کاهش سرعت یا قطعی نادر شود.»

تاثیر آب و هوا بر اینترنت استارلینک - لاگ‌مدیا

نگرانی‌های زیادی در مورد تکثیر ماهواره‌های خصوصی در فضا و بحث در محافل نجومی در مورد تأثیر ماهواره‌های مدار پایین بر آسمان شب وجود دارد. در سال 2019، اندکی پس از استقرار اولین ماهواره باند پهن استارلینک، اتحادیه بین‌المللی نجوم بیانیه‌ای هشدار داد که در مورد عواقب پیش‌بینی نشده برای رصد ستارگان و حفاظت از حیات وحش هشدار داد.

در این بیانیه آمده است: «ما هنوز تأثیر هزاران ماهواره مرئی پراکنده در آسمان شب را درک نکرده‌ایم و علی‌رغم نیت مثبت آن‌ها، این صورت‌های فلکی ماهواره‌ای ممکن است تهدیداتی بالقوه داشته باشند»

از آن زمان استارلینک آزمایش طرح‌های مختلفی را آغاز کرده است که هدف آن کاهش روشنایی و دید ماهواره‌هایش است. در آغاز سال 2020، این شرکت ماهواره «دارک ست» را با پوشش ویژه و غیر بازتابنده آزمایش کرد. بعداً، در ژوئن 2020، این شرکت یک ماهواره «VisorSa» را پرتاب کرد که دارای یک آفتابگیر ویژه است. در ماه آگوست، استارلینک دسته دیگری از ماهواره‌ها را به فضا پرتاب کرد. این‌بار همه آن‌ها به visor مجهز شدند.

شاتول گفت: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که کار درست را انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم بچه‌های کوچک می توانند از طریق تلسکوپ خود به آن‌ها نگاه کنند». «برای آن‌ها دیدن یک Starlink جالب است. اما آن‌ها باید به زحل نگاه کنند، به ماه … واز این کار لذت ببرند»

در وب‌سایت این شرکت آمده است: «تیم‌‌‌های Starlink از نزدیک با ستاره‌شناسان پیشرو در سراسر جهان برای درک بهتر جزئیات مشاهدات و تغییرات مهندسی که می‌توانیم برای کاهش روشنایی ماهواره انجام دهیم، کار کرده‌اند.

ما به بررسی پیشرفت Starlink از زوایای مختلف در اینجا در لاگ‌مدیا ادامه خواهیم داد، پس با ما همراه باشید. شما همچنین باید کارهای عالی اریک مک را که Starlink را پوشش می‌دهد، پیگیری کنید. از جمله مسائل دیگر، او اهداف و چالش‌های پروژه و پیامدهای آن را برای مصرف‌کنندگان اینترنتی و اخترشناسانی که در معرض آلودگی نوری هستند، از نزدیک بررسی می‌کند.

فراتر از آن، ما انتظار داریم که با گسترش شبکه Starlink اطلاعات بیشتری در مورد نحوه عملکرد سرویس ماهواره‌ای به عنوان یک ارائه دهنده اینترنت بدانیم، همه چیز را به شما خواهیم گفت.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *