اپل از گوگل به‌عنوان بهترین موتور جستجو در تجارت دفاع کرد

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
دفاع اپل از جستجوگر گوگل

محاکمه ضد انحصار مداوم در مورد تسلط گوگل در تجارت جستجو ادامه دارد. حالا جلسه شهادت ادی کیو (Eddy Cue) ، که مدیر بخش خدمات اپل را بر عهده دارد، در دادگاه منطقه‌ای واشنگتن برگزار شد. کیو از تصمیم اپل برای تنظیم جستجوی گوگل به‌عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض محصولات اپل دفاع کرد و استدلال کرد که «جایگزین معتبری وجود ندارد».
معامله بین گوگل و اپل در قلب پرونده ضد تراست علیه گوگل قرار دارد، زیرا گوگل را به موتور جستجوی پیش فرض در تمام دستگاه‌های اپل تبدیل می‌کند و سالانه میلیاردها دلار به اپل می‌پردازد. کیو به‌عنوان شاهد در این پرونده شهادت داد.
گوشی‌های هوشمندی که در ایالات متحده فروخته می‌شوند، مانند آیفون‌ها و اندرویدها، با جستجوی Google از پیش نصب شده به‌عنوان موتور پیش‌فرض عرضه می‌شوند، که حدود 90 درصد از جستجوهای در اینترنت را تسهیل می‌کند و نگرانی‌هایی را در مورد تسلط بر بازار و محدودیت‌های رقابت ایجاد می‌کند.

Cue بر روی توافقنامه «درآمد خالص» اپل و گوگل تأثیر می‌گذارد

در جریان دعوای ضد انحصار در حال انجام، ادی‌کیو، معاون ارشد خدمات اپل، تایید کرد که اپل و گوگل توافقنامه‌ای دارند که به سال 2002 بازمی‌گردد که در آن «درآمد خالص» حاصل از جستجوهای گوگل در دستگاه‌های اپل پس از جبران هزینه‌های گوگل، به اشتراک می‌گذارند.
این معامله در سال 2003 آغاز شد و موتور جستجوی گوگل در مرورگر سافاری مک بدون هیچ هزینه‌ای در دسترس بود. بعداً تقسیم درآمد اضافه شد و اپل 50 درصد از درآمد تبلیغاتی را از جستجوهای سافاری به‌دست آورد و پس از یک دهه، کمیسیون به 40 درصد کاهش یافت. تا به‌حال، گوگل سالانه 19 میلیارد دلار به اپل پرداخت می‌کرد تا موتور جستجوی خود را به‌صورت پیش‌فرض در دستگاه‌های اپل قرار دهد.
کیو هنگامی که توسط وکیل وزارت دادگستری میگان بلشاو مورد سوال قرار گرفت، اظهار داشت: “در آن زمان هیچ جایگزین معتبری وجود نداشت که بتوانیم سراغش برویم.”
کیو در سال 2016 با گوگل مذاکره کرد که تاکنون برقرار بوده است. طبق گفته Cue، در طول مذاکره مجدد، اپل درصد بیشتری از درآمد را از گوگل دریافت کرد. آن‌ها در نهایت بر روی عدد دیگری به توافق رسیدند که فاش نشده است و گوگل از آن زمان این مبلغ را پرداخت کرده است.
میگان بلشاو، وکیل وزارت دادگستری، از ادی کیو پرسید که اگر آن‌ها نمی‌توانستند بر سر سهم درآمد به توافق برسند، آیا از قرارداد گوگل کنار می‌رفت. کیو می‌گوید: «همیشه احساس می‌کردم که انجام یک معامله به نفع گوگل و به نفع ماست. او همچنین اظهار داشت که در آن زمان هیچ جایگزین معتبری برای گوگل وجود نداشت و هنوز هم وجود ندارد.

کیو معتقد است موتور جستجوی گوگل بهترین است

در طول آزمایش، سه اسکرین شات از فرآیند تنظیم آیفون توسط بلشاو به کیو نشان داده شد. کیو به همه این موارد که بخشی از فرآیند راه‌اندازی است اعتراض کرد، اما بلشاو استدلال کرد که جستجو می‌تواند یکی از گزینه‌های ارائه شده به کاربران باشد. کیو موافقت کرد که ISA به اپل اجازه نمی‌دهد انتخاب‌های موتور جستجو را در حین راه‌اندازی ارائه دهد. او گفت: “ما گوگل را موتور جستجوی پیش‌فرض قرار می‌دهیم، زیرا همیشه فکر می‌کردیم که بهترین است. ما بهترین را انتخاب می‌کنیم و به کاربران اجازه می‌دهیم به راحتی آن را تغییر دهند.”
بلشاو از کیو پرسید که چگونه اپل تشخیص داد که گوگل بهترین محصول را دارد؟ کیو بر اهمیت حریم خصوصی کاربران تاکید کرد و انتقاد اپل از سیاست‌های حریم خصوصی گوگل را تایید کرد. یکی از مقررات ISA با Google این بود که کاربران می‌توانند بدون ورود به سیستم جستجو کنند. اپل اقداماتی را انجام داده است تا ردیابی کاربران را برای Google یا هر شخص دیگری سخت‌تر کند و ظاهراً به شفافیت ردیابی برنامه اشاره دارد.

گوگل و سافاری – ترکیبی ساخته شده در بهشت؟

جان اشمیتلین وکیل گوگل و ادی کیو در مورد همکاری گوگل و اپل و تاریخچه سافاری بحث کردند. کیو از ادغام سافاری با گوگل و رابط کاربری نوآورانه‌اش که URL و نوار جستجو را ترکیب می‌کرد، تمجید کرد. اشمیتلاین موافقت کرد که موفقیت گوگل در سافاری به دلیل محصول برتر آن است که به‌طور یکپارچه با پیشنهادات اپل ادغام شده است.
قبل از شهادت عمومی کیو، جان جیاناندریا، رئیس هوش مصنوعی اپل، در دادگاه فراخوانده شد، اگرچه شهادت او تا حدی پشت درهای بسته به‌دنبال اعتراض فعالان شفافیت انجام شد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *