طرح شکایت 1 میلیارد دلاری از اپل در بریتانیا

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
اپل با شکایت 1 میلیارد دلاری در بریتانیا-لاگمدیا

بیش از 1500 توسعه‌دهنده اپلیکیشن در بریتانیا از اپل به خاطر هزینه‌های اپ‌استور خود برای یک میلیارد دلار شکایت کرده‌اند. دعوای حقوقی دسته جمعی می‌گوید که هزینه‌های دریافت شده توسط اپل غیرقانونی و ضد رقابت است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، تجارت خدمات اپل، که شامل اپ‌استور می‌شود، با شتاب زیاد رشد کرده است و اکنون حدود 20 میلیارد دلار در هر سه ماهه در نوسان است. توسعه‌دهندگان به دنبال خسارت 1 میلیارد دلاری هستند و شکایت به دادگاه تجدید نظر رقابت ارسال شده است.

اپل برای استفاده از سیستم پرداخت درون‌برنامه‌ای، از برخی سازندگان اپلیکیشن، ۱۵ تا ۳۰ درصد کمیسیون دریافت می‌کند. این سیستم توسط توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و تنظیم کننده‌های ضد انحصار در بازارها و مناطق مختلف مورد انتقاد قرار گرفته است.
شان انیس، استاد مرکز سیاست رقابت در دانشگاه آنگلیای شرقی که این پرونده را به نمایندگی از 1566 توسعه‌دهنده اپلیکیشن تشکیل داده، می‌گوید: «هزینه‌های اپل برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها بیش از حد است و تنها به دلیل انحصار آن در توزیع برنامه‌ها بر روی آیفون و آی‌پد امکان‌پذیر است.
اپل استدلال کرده است که 85 درصد از توسعه دهندگان در اپ استور هیچ کمیسیونی پرداخت نمی‌کنند. همچنین گفت که این هزینه‌ها به توسعه دهندگان در منطقه اروپا کمک می‌کند تا از طریق این پلتفرم به بازارها و مشتریان در 175 کشور در سراسر جهان دسترسی داشته باشند.
انیس افزود: «این اتهامات به خودی خود ناعادلانه هستند و قیمت‌گذاری نادرست را ایجاد می‌کنند. آن‌ها به توسعه دهندگان برنامه و همچنین خریداران برنامه آسیب می‌رسانند.»

اپل به رقبای خود اجازه داشتن اپلیکیشن آیفون را می‌دهد

در ماه مارس سال جاری، گزارش شد که اپل در حال آماده شدن برای اجازه دادن به فروشگاه‌های اپلیکیشن جایگزین برای آیفون و آیپدهای خود مطابق با قانون جدید بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) است. این قانون که در سال 2024 اجرایی می‌شود، OEM ها را مجبور می‌کند تا به کاربران اجازه دهند برنامه‌های شخص ثالث را روی دستگاه‌های خود نصب کنند.
این بدان معناست که اپل نمی‌تواند تا 30 درصد کمیسیون خود را از همه پرداخت‌ها دریافت کند. این قانون در مورد Google نیز اعمال می‌شود که همچنین برای استفاده از سیستم پرداخت درون‌برنامه‌ای خود در فروشگاه Google Play تا 30 درصد کمیسیون دریافت می‌کند.

جریمه‌ی گوگل

تنظیم کننده‌های ضد انحصار در چندین بازار نیز گوگل را در موارد مشابه جریمه کرده‌اند. در هند، کمیسیون رقابت هند (CCI) در ماه اکتبر 117.000.000 دلار جریمه  بر گوگل اعمال کرد. رگولاتوری اعلام کرد که شرکت باید اجازه استفاده از صورتحساب شخص ثالث را بدهد.
گوگل بعداً سیستم صورت‌حساب انتخاب کاربر (UCB) را معرفی کرد که بر اساس آن توسعه‌دهندگان اپلیکیشن ملزم به پرداخت 11 تا 26 درصد کمیسیون به شرکت هستند. با این حال، برخی از استارت‌آپ‌ها به دلیل عدم انطباق با دستورالعمل‌های ضد انحصار علیه این شرکت اقدام کرده‌اند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *