،

پردازنده دو نانومتری اپل در دست توسعه است

جهانداری
اشتراک‌گذاری در:
برنامه های اپل برای پردازنده 2 نانومتری آیفون، کوالکام در حال کار بر روی گره های 3 نانومتری و 4 نانومتری برای هدست XR/VR

شرکت اپل سری آیفون 15 پرو را با پردازنده 3 نانومتری معرفی و عرضه کرد. بنابراین تنها گوشی‌ها با چیپ 3 نانومتری همین تلفن‌های هوشمند هستند. هر چه یک تراشه کوچک‌تر باشد، نه تنها بهره‌وری انرژی بیشتری دارد، بلکه در عملکرد هم بهتر است.

گذشته از آن چیپ کوچک‌تر موجب کاهش ضخامت گوشی هوشمند هم خواهد شد. در نتیجه هرچه یک گوشی چیپ کوچک‌تری داشته باشد، به نفع آن است. گوشی آیفون 15 پرو دارای پردازنده‌ای بوده که توانایی بالایی در اجرا بازی‌های بزرگ و AAA دارد.

در حال حاضر چیپ‌های کوالکام از نوع پرچمدار چیپ 4 نانومتری هستند و می‌توانند عملکرد بالایی از خود نشان دهند. اپل همیشه سعی داشته بهترین پردازنده را به کار گیرد و در حال حاضر گزارشی منتشر شد که نشان می‌دهد این برند کوپرتینویی قصد دارد از چیپ 2 نانومتری در نسل بعدی محصولات خود استفاده کند.

توسعه پردازنده 2 نانومتری توسط اپل آغاز شده است. به گزارش gamma0burst، اپل توسعه پردازنده 2 نانومتری را شروع کرده و مشخص نیست کدام گوشی به این چیپ مجهز خواهد شد. طبق گزارش جدید، برند کوپرتینویی با در نظر گرفتن استراتژی همیشگی، از یک چیپ 3 نانومتری برای مدل های آینده آیفون 16 پرو و 16 پرو مکس بهره خواهد گرفت.

 پیشتر بنچمارک‌های افشا شده نشان داد که آیفون 16 و 16 پرو دارای چیپی است که عملکرد بهتری نسبت به نسل قبل برخوردار هستند. رسانه Phone Arena گزارش داد که TSMC تا سال 2025 تراشه 2 نانومتری را شروع می‌کند، از این رو انتظار داریم سری آیفون 17 پرو با چنین پردازنده راهی بازار شود.

اسناد آشکار شده همچنین نشان داده که کوالکام در تلاش است تا چیپ 3 نانومتری توسعه دهد و در سوی دیگر تولید چیپ 4 نانومتری هم ادامه دارد.  همچنین این شرکت برای هدست‌های واقعیت افزوده در حال توسعه چیپ است و هدست واقعیت مجازی هم چنین است. در حال حاضر ویژن پرو اپل دارای چیپ M2 اپل از نوع 5 نانومتری است و کوالکام هم در تلاش بوده چیپ‌هایی توسعه دهد که به رقیب جدی چیپ‌های اپل تبدیل شود.

به هر حال این بدان معنا نیست که کوالکام از اپل عقب بماند و توسعه چیپ 2 نانومتری را آغاز نکند. یک گزارش توسط Wccftech منتشر شد که نشان داده کوالکام به طور فعال در حال بررسی نمونه‌هایی از سامسونگ و TSMC بوده تا یک استراتژی برای پلتفرم اسنپدراگون 8 نسل 5 خود پیدا کند. پردازنده فعلی Snapdragon 8 Gen 3 موجود در دستگاه‌هایی مانند OnePlus 12 از یک فرآیند 4 نانومتری استفاده کرده، در حالی که انتظار رفته کوالکام برای نسل بعدی Snapdragon 8 Gen 4 به  پردازش 3 نانومتری روی آورد.

باید منتظر ماند تا مشخص شود برنامه این شرکت چیست و آیا اپل با چیپ 2 نانومتری خود موفق خواهد بود یا خیر.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *