24 ترفند کوتاه و شگفت انگیز جستجوی گوگل که برایتان جالب است

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
ترفندها-شگردهای جستجوی گوگل
ترفندها-شگردهای جستجوی گوگل

فهرست مطالب

علامت نقل قول، جستجوی تنها یک سایت، حذف اطلاعات با خط فاصله، و نکات بیشتر…
همه ما می‌دانیم چگونه «گوگل» کنیم، اما چیزهای بیشتری از تایپ کردن برخی کلمات در موتور جستجو وجود دارد. از این ترفندهای جستجوی گوگل برای دریافت نتایج مرتبط‌تر در زمان کمتر استفاده کنید.

1- از نقل قول برای یافتن چیزی خاص استفاده کنید

نقل قول در سرچ گوگل

یکی از بهترین شگردهای گوگل اضافه کردن علامت نقل قول در دو طرف یک عبارت است. همه نتایج را مجبور می‌کند که دقیقاً چگونه آن‌ها را بنویسید، آن اصطلاحات را دقیقاً در کنار یکدیگر قرار دهند. این کار پیدا کردن چیزی را که می‌خواهید آسان‌تر می‌کند، اما از آن عاقلانه استفاده کنید زیرا نتایج را نیز به شدت کاهش می‌دهد.

این ترفند به‌ویژه بعد از اینکه متوجه شدید Google آنچه را که می‌خواهید نشان نمی‌دهد مفید است. به‌عنوان مثال، جستجو برای بهترین قهوه در نشویل نتایج را برای شهر در تنسی در اولویت قرار می‌دهد، بنابراین اگر می خواهیم از تمام نتایج TN اجتناب کنیم، باید به‌صراحت بنویسیم “Nashville Indiana”.

2- یک دسته‌بندی برای نتایج مربوطه انتخاب کنید

مشخص کردن دسته‌بندی در سرچ گوگل

گوگل فقط یک جعبه جستجوی یکبار مصرف ندارد. اگر می‌خواهید تصاویر محدودتری را ببینید، ابزارها را در بالای صفحه نتایج انتخاب کنید تا همه نتایج فقط تصاویری از هر چیزی باشد که جستجو می‌کنید. یا، ویدیوها، اخبار، خرید، نقشه‌ها و غیره را برای این موارد انتخاب کنید.

از این به‌نفع خود استفاده کنید تا به‌سرعت نتایج دلخواه خود را بدون افزودن کلمات اضافی به‌عبارت جستجو محدود کنید. گوگل گاهی اوقات به اندازه کافی هوشمند است که این کار را به‌صورت خودکار انجام دهد، اما بستگی به عبارات جستجوی شما دارد.

3- فقط کلمات کلیدی مهم را درج کنید

سرچ کلمات کلیدی در گوگل

سعی کنید در جستجوهای خود زیاد طولانی ننویسید. به گوگل کلمات کلیدی ساده‌ای بدهید که بیشترین ارتباط را با چیزی که دنبال می‌کنید دارد. این به اولویت‌بندی نتایج با کیفیت بالا کمک می‌کند.

بهترین راه برای فکر کردن به این موضوع این است که آنچه را که در ذهن خود دارید جدا کنید و فقط به ایده اصلی پشت چرایی استفاده از Google پایبند باشید.

در اینجا نمونه ای از جستجو است که در آن شما به دنبال یک تلفن جدید هستید:

به‌دلیل نحوه بیان آن، گوگل آن پرس و جو را عمدتاً متمرکز بر آیفون تفسیر می‌کند، بنابراین صفحاتی را خواهید دید که در مورد پیدا کردن آیفون گم شده صحبت می‌کنند.

در اینجا چند مثال آورده شده است تا بتوانید به اصل منظور خود پی‌ببرید:

  • گوشی‌های اندرویدی جدید
  • جایگزین‌های آیفون

4- وب سایت‌های خاص را با دو نقطه جستجو کنید

چگونه وبسایت های خاص را جستجو کنیم

گوگل می‌تواند در تعداد غیرقابل تصوری از وب‌سایت ها جستجو کند، اما مجبور نیست. اگر فقط یک سایت وجود دارد که می‌خواهید نتایج را از آن ببینید، از Google برای جستجوی تنها یک وب سایت با گزینه سایت استفاده کنید:

سایت ساعت چوبی:allmodern.com

ما از این ترفند جستجوی گوگل بیشتر از هر ترفند دیگری استفاده می‌کنیم. این به‌ویژه زمانی مفید است که ما در وب سایتی هستم که گزینه جستجو ندارد.

5- جستجو را با خط فاصله فیلتر کنید

روشی بصری که Google به شما امکان می‌دهد نتایجی را که می‌بینید کنترل کنید این است که به‌سادگی یک خط فاصله در پشت هر کلمه یا عبارتی که نمی‌خواهید در آن گنجانده شود قرار دهید.

اگر به‌دنبال ماشین ظرفشویی هستید، اما مدام نتایج شرکتی را می‌بینید که علاقه‌ای به خرید آن ندارید، به Google بگویید آن وب‌سایت را از همه نتایج حذف کند:

خط تیره با سایر ترفندهای جستجوی Google نتیجه می‌دهد، از جمله کلمات و عباراتی که در نقل قول قرار داده‌اید:

بازی‌های رومیزی برای بزرگسالان – بچه‌ها

“کار از خانه” “بدون تجربه” – ترکیبی

6- چیزی برای تماشا کردن پیدا کنید

سرچ کردن ویدیو ی.تیوب

گوگل بهترین راه برای پیدا کردن وب‌سایت‌هایی است که به شما امکان تماشای فیلم را می‌دهند، اما برای دیدن همه گزینه‌های موردنظر خود حتی لازم نیست در صفحه نتایج جستجو کنید.

فقط چند کلمه مرتبط با چیزی که می‌خواهید ببینید به گوگل بدهید و توصیه‌هایی را درست در بالای صفحه دریافت خواهید کرد. از اسکرین شات می‌توانید ببینید که به‌راحتی می‌توان جستجو را با دکمه‌های مختلف تغییر داد.

این جستجوها را امتحان کنید تا ببینید چقدر مفید است:

تماشای فیلم های علمی تخیلی رایگان
فیلم‌های 2023 در یوتیوب
نمایش‌های تلویزیونی درام در نتفلیکس
مستند در تلویزیون پلوتون

7- از هوش مصنوعی برای خلاصه کردن نتایج استفاده کنید

سرچ گوگل به وسیله هوش مصنوعی

کاربران کروم می‌توانند برای نتایج سریع به ابزار هوش مصنوعی مولد گوگل دسترسی داشته باشند. این نکته بسیار مفید است اگر وقت ندارید نتایج را بررسی کنید و وب‌سایت‌های مختلف را باز کنید تا آنچه را دنبال می‌کنید پیدا کنید. گوگل نتایج مربوطه را بیرون آورده و در بالای صفحه خلاصه می‌کند.

8- جستجو با استفاده از تصویر

سرچ از طریق تصاویر

احتمالاً به استفاده از متن برای سرچ گوگل عادت دارید، اما آیا می‌دانستید که به‌شما امکان می‌دهد جستجوی عکس معکوس را نیز انجام دهید؟ برای آپلود تصویر کافیست آیکون دوربین را فشار دهید.

به‌عنوان مثال، در تصویر بالا مشاهده می‌کنید موقعیت این کفش را در وب سایت میسی بسیار عالی انجام می‌دهد. گزینه جایگزین، نوع کفش‌های سرمه‌ای بود که امیدوارم بتوانیم آن‌ها را در میان میلیون‌ها نتیجه پیدا کنیم.

9- تعریف هر کلمه

تعریف یک کلمه توسط گوگل

وب سایت‌های فرهنگ لغت زیادی وجود دارد، اما گوگل در تعریف اصطلاحات نیز به خوبی عمل می‌کند. فقط واژه «تعریف» را بنویسید و سپس کلمه خود را بنویسید تا ببینید به چه معناست، چگونه در یک جمله استفاده می‌شود و فهرستی از مترادف‌ها را دریافت کنید.

10- پیدا کردن صفحات وب منتشر شده قبل یا بعد از یک تاریخ خاص

سرچ بر اساس تاریخ یک موضوع

یکی از راه‌های مورد علاقه کاربران حرفه‌ای برای یافتن اطلاعات خاص، ترکیب دستورات جستجوی پیشرفته Google مانند این است. نوشتن قبل یا بعد از جستجو، تمام نتایج را فقط به مقالاتی محدود می‌کند که قبل/بعد از تاریخ‌های مشخص شده منتشر شده‌اند.

برای مثال، در اینجا نحوه سرچ مقالات مرتبط با آب و هوا که آخرین بار بین 1 ژانویه و 15 ژانویه 2015 منتشر شده اند، آمده است:

آب و هوا بعد از: 2015-01-01 قبل از: 2015-01-15

سایت اندروید:lifewire.com بعد از:2023-09-03

11- انجام محاسبات و تبدیل

نحوه سرچ محاسبات و تبدیل ها در سرچ گوگل

در اختیار داشتن صفحه سرچ Google به این معنی است که وقتی به این نوع پاسخ‌ها نیاز دارید، نیازی به بیرون کشیدن ماشین حساب یا جستجوی ابزار تبدیل واحد خاصی ندارید. حتی فرمولی را که استفاده می‌کند را به شما می‌گوید تا بتوانید دفعه بعد خودتان آن را امتحان کنید.

برای انجام این کار، نسخه ساده شده مورد نظر خود را تایپ کنید، مانند این:

40 گیگابایت چند مگابایت است؟
14 فارنهایت چند سانتیگراد است؟

همانطور که در تصویر می‌بینید، در زیر اعداد منوهایی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد در صورت نیاز فرمول را تغییر دهید.

12- پیگیری یک پرواز

پیگیری پرواز از سرچ گوگل

این ترفند سرچ گوگل شما را از گشت و گذار در یک وب سایت ردیاب پرواز خوب نجات می‌دهد.

فقط شماره پرواز را در گوگل تایپ کنید. خودشه! اگر کار نکرد، کلمه track or flight را اضافه کنید.

هر دو فرودگاه را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که آیا پرواز به‌موقع است یا خیر و سایر جزئیات مفید…

13- رویدادهای اطراف خود را بیابید

رویداد های اطراف من

می‌توانید از Google برای یافتن کنسرت‌ها، جشنواره‌ها، نمایش‌ها و رویدادهای دیگر در عرض چند ثانیه استفاده کنید.

در اینجا چند نمونه آورده شده است که نشان می‌دهد استفاده از این نکته جستجوی Google چقدر ساده است:

اتفاقات اطراف من
رویدادهای آخر این هفته در برج میلاد
کنسرت‌های نزدیک

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، اگر می‌دانید چه زمانی می‌خواهید بروید، می‌توانید یک روز از هفته را انتخاب کنید. انتخاب یک رویداد یا پیوند «جستجوی رویدادهای بیشتر» فیلترها، مسیرها و اطلاعات دیگری را ارائه می‌‍دهد.

14- در هر کجای دنیا آب و هوا را چک کنید

جستجوی آب و هوا در گوگل

به خاطر سپردن این یکی آسان است: برای مشاهده جزئیات آب و هوای فعلی و پیش‌بینی شده، آب و هوا را با هر مکانی تایپ کنید.

15- زمان محلی را در هر کجا دریافت کنید

پیدا کردن ساعت محلی در سرچ گوگل

مشابه جستجوی آب و هوا، جستجوی زمان است. اگر مکرراً تماس‌های خود را با افراد در سراسر جهان مدیریت می‌کنید، این ترفند کوچک را دوست خواهید داشت.

برای دریافت زمان محلی فعلی، زمان را در کنار هر مکان یا منطقه زمانی بنویسید.

16- پی دی اف و فایل‌های دیگر را پیدا کنید

پیدا کردن PDF در گوگل - سرچ کردن فایل در گوگل

یادگیری استفاده از Google برای یافتن فایل‌ها به‌صورت آنلاین باعث می‌شود احساس کنید که یک جادوگر هستید. شما سریعتر از موارد دیگر به این فایل‌ها خواهید رسید، به‌خصوص زمانی که این ترفند را با سایر مواردی که در بالا خوانده اید ترکیب کنید.

در اینجا چند نمونه آورده شده است:

نمونه رزومه نوع فایل:doc
فرم 1040 نوع فایل:pdf سایت:gov
“راهنمای کاربر” نوع فایل: pdf site:verizon.com

PDF و DOC تنها چند نوع فایل هستند که می توانید در گوگل پیدا کنید.

17- چندین جستجو را همزمان اجرا کنید

چندین جستجوی همزمان در گوگل

روزهای باز کردن چندین برگه برای اجرای جستجوهای مشابه به پایان رسیده است. برای اجرای جستجوهای همزمان کافی است بین عبارت‌های جستجوی مختلف OR را تایپ کنید.

انجام جستجوی کروم OR فایرفاکس به‌ویژه زمانی مفید است که در مورد نتایجی که می‌بینید انعطاف‌پذیر باشید یا مطمئن نیستید که چگونه یک وب‌سایت ممکن است هر آنچه را که به‌دنبال آن هستید بیان کرده باشد.

“PS5 Pro” OR “PS5 Slim”
خودروهای دست دوم فورد یا شورلت

18- حفاری صفحات وب قدیمی

سرچ کردن محتوای قدیمی در گوگل

احتمالاً همیشه از گوگل برای یافتن صفحات زنده استفاده کرده‌اید تا به‌روزترین نسخه هر آنچه را که می‌خواهید دریافت کنید. اما اگر نیاز به دیدن نسخه قدیمی‌تر یک صفحه وب خاص دارید، می‌توانید به جای آن صفحات کش شده را از Google باز کنید.

cache:lifewire.com

این ترفند گوگل زمانی که صفحه وب مورد علاقه شما اخیراً به‌صورت عمدی یا تصادفی حذف شده است، اما هنوز می خواهید ببیند چه چیزی در آن وجود دارد مورد استفاده است.

19- آدرس IP عمومی خود را ببینید

پیدا کردن IP آدرس از جستجوی گوگل

سریع‌ترین راه برای دیدن آدرس IP عمومی خود، بدون بازدید از هیچ وب‌سایتی یا جستجوی روتر، این است که آن را از Google بخواهید. فقط کافیست سرچ کنید: What is my IP addres

20- بصورت خلاصه شروع کنید، فقط در صورت لزوم بیشتر توضیح دهید

جستجوی خلاصه در گوگل

وسوسه انگیز است که چندین مورد از این ترفندهای جستجوی گوگل را در یک جستار جمع کنید، اما به احتمال زیاد به هدف نهایی شما بیشتر از کمک به آن آسیب می‌رساند. در عوض، با چند کلمه ساده شروع کنید و در صورت نیاز آن را گسترش دهید، اما تنها پس از اینکه یاد گرفتید که گوگل چگونه شما را درک می‌کند.

جستجوی نقل قول‌ها، حدود 4 میلیارد نتیجه را به ما نشان داد، که برای یافتن آنچه نیاز داریم بسیار است، اما خیلی کارآمد نیست (برای یافتن صفحات وب مرتبط روزها پیمایش طول می‌کشد). از سوی دیگر، “نقل قول در مورد دوستی” سایت “جورج مک دونالد”: wikipedia.org نتایج صفر را نشان می‌دهد.

در اینجا نمونه‌ای از پیشرفتی است که ممکن است برای یافتن نتایجی که به آنها علاقه داریم انجام می‌دهیم:

نقل قول‌های دوستی
جملات دوستی “جورج مک دونالد”
دوستی “جورج مک دونالد” سایت:azquotes.com

21- پیدا کردن تصاویری با اندازه معین

اندازه تصاویر خانه آبی: 1000×1000

22- جستجوی Wildcard را برای نتایج انعطاف پذیر اجرا کنید

اگر فقط بخشی از یک عبارت را می‌دانید از این ترفند منحصر به فرد جستجوی گوگل استفاده کنید. وقتی از یک ستاره استفاده می‌کنید، به Google می‌گویید که * را که در کادر جستجو تایپ می‌کنید با هر عبارت دیگری جایگزین کند. به عبارت دیگر، این یک دستورالعمل برای پر کردن جای خالی است.

تصور کنید که در حال تلاش برای یافتن متن آهنگ هستید، اما فقط تعدادی از کلمات را می دانید. آنچه را که می‌دانید تایپ کنید، ستاره را اضافه کنید و سپس بقیه را بنویسید. همه را در گیومه بپیچید تا گوگل قطعات گمشده را پر کند.

این جستجوی نمونه به‌علاوه چند روش دیگر برای انجام جستجوی حروف عام Google به شرح زیر است:

متن ترانه "تغییر اشکال * حیوان".

“نحوه * ویندوز 11” سایت:lifewire.com

23- پیدا کردن وبسایت‌های مشابه

ترفند پیدا کردن وبسایت‌های مشابه در گوگل

از این ترفند برای دریافت لیستی از وب سایت‌هایی که مشابه وب سایت دیگری هستند استفاده کنید. برای مثال، با وارد کردن آنچه در زیر می‌بینید، موتورهای جستجوی دیگری مانند DuckDuckGo، مانند Startpage، مکان‌یابی می‌شوند:

Related: uckDuckGo.com

24- نظارت بر قیمت سهام جهانی

چگونه با گوگل بازار را رصد کنیم

گوگل یک ابزار خلاصه بازار ارائه می‌کند که می‌توانید با تایپ قیمت در کنار تقریباً هر نام سهام یا ارز دیجیتال، آن را فعال کنید. نقل قول‌ها، نمودارهای تاریخی و اطلاعات دیگر را در زمان واقعی دریافت خواهید کرد. همچنین می‌توانید قیمت را با دکمه Follow، که آن را به فهرست تماشای Google Finance شما اضافه می‌کند، دنبال کنید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *