چگونه مشکل وصل نشدن کنترلر PS5 را برطرف کنیم

اوغر
اشتراک‌گذاری در:
هنگامی‌که کنترلر PS5 وصل نمی‌شود چگونه مشکل آن را برطرف کنیم

این مقاله روش حل مشکل کنترلر PS5 را در زمانی که به صورت بی سیم یا از طریق کابل USB به کنسول PS5 وصل نمی‌شود را توضیح می‌دهد. این دستورالعمل‌ها برای کنترلر رسمی سونی DualSense برای پلی‌استیشن 5 هستند.

دلایل کار نکردن کنترلر  PS5

دلایل متعددی وجود دارد که چرا کنترلر PS5 شما با کنسول Pair (مطابق) نمی‌شود:

Sync بودن کنترلر با دستگاه دیگر. وصل کردن کنترلر خود به رایانه شخصی یا کنسول دیگری باعث لغو Pair شدن آن با PS5 می‌شود.

مشکل در اتصال بلوتوث کنترلر شما. دستگاه‌های بلوتوث نزدیک و سایر اشیاء می‌توانند با سیگنال بی‌سیم تداخل ایجاد کنند.

مشکل در کابل  USB-C. ممکن است از نوع نامناسبی از کابل استفاده کنید، یا ممکن است آن کابل آسیب دیده باشد.

مشکل در پورت‌های USB. سوکت‌های کنترلر و کنسول ممکن است آسیب دیده یا کثیف شده باشند.

مشکل در سخت افزار داخلی کنترلر. به‌عنوان مثال، باتری یا سنسور بلوتوث ممکن است آسیب ببیند.

سیستم عامل قدیمی. اگر سیستم‌عامل کنسول آخرین به روز رسانی‌ها را نداشته باشد، می‌تواند برای PS5 شما مشکل ایجاد کند.

هنگامی‌که کنترلر PS5 وصل نمی‌شود چگونه آن را برطرف کنیم

مراحل زیر را به‌ترتیب دنبال کنید تا کنترلر شما بتواند به PS5 متصل شود:

کنترلر PS5 خود را Sync کنید. برای انجام این کار، کنترلر را با کابل USB به کنسول خود وصل کنید و دکمه PS روی کنترلر را فشار دهید. اگر کنترلر دیگری دارید اما کابل جایگزین ندارید، سعی کنید از کنترلر دیگر برای Sync بی‌سیم آن استفاده کنید.

از کابل USB-C دیگری استفاده کنید. مطمئن شوید که از کابل همراه کنسول استفاده می‌کنید. اگر این کابل کار نمی‌کند، کابل USB-C دیگری را امتحان کنید که قابلیت انتقال Data داشته باشد.

پورت‌های USB را بررسی کنید. به آرامی‌ دو سر کابل USB را بکشید تا مطمئن شوید که در جای خود محکم هستند. در صورت مشاهده هر گونه گرد و غبار یا زباله، هوای فشرده را به آرامی‌ در پورت‌های USB اسپری کنید تا آن را از بین ببرید. اگر پورت کنسول یا کنترلر شُل شد، ممکن است لازم باشد آن را تعمیر کنید. می‌توانید با امتحان کردن سایر پورت‌های USB، پورت خراب را شناسایی کنید.

اتصال لوازم جانبی را قطع کنید. اتصال لوازم جانبی مانند هدفون یا هدست را به کنترلر قطع کنید.

دستگاه‌های دیگر را از کنترلر خود Unsync کنید. اگر کنترلر PS5 خود را با رایانه شخصی یا کنسول دیگری Pair کرده اید، آن را از لیست اتصالات بلوتوث دستگاه دیگر حذف کنید، بلوتوث دستگاه دیگر را خاموش کنید یا دستگاه دیگر را به طور کلی خاموش کنید.

منابع تداخل بلوتوث را حذف کنید. اگر در اتصال بی‌سیم کنترلر خود با مشکل مواجه هستید، به PS5 نزدیک شوید یا هر شیء بین کنترلر و کنسول را بردارید. همچنین، هر دستگاه بلوتوث نزدیکی را که می‌تواند با سیگنال بی‌سیم تداخل ایجاد کند، جابه‌جا کنید.

یک Soft Reset انجام دهید. برای این کار، کنسول را با نگه داشتن دکمه پاور خاموش کنید یا از کنترلر دیگری برای خاموش کردن آن در تنظیمات سیستم استفاده کنید. این کار حافظه را پاک می‌کند و برخی از مشکلات را حل می‌کند.

کنترلر PS5 خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید. با استفاده از یک گیره کاغذ صاف شده، دکمه Reset را در داخل سوراخ کوچک پشت کنترلر PS5 فشار دهید تا کنترلر PS5 به تنظیمات کارخانه برگردد.

سیستم عامل PS5 را به روز کنید. اگر کنترلر دیگری دارید، به روز رسانی سیستم عامل را بررسی کنید. به Settings > System > System Software > System Software Update و Settings > Update System Software بروید.

باتری کنترلر PS5 را تعویض کنید. اگر کنترلر شارژ نمی‌شود یا روشن نمی‌شود، احتمالاً باتری مشکل دارد. به دنبال باتری دیگری بگردید، یا اگر کنترلر خود هنوز تحت گارانتی است، به‌صورت رایگان، آن را تعمیر کنید.

کنترلر خود را توسط Sony تعمیر یا تعویض کنید. اگر کنترلر شما کاملاً از کار افتاده است، به صفحه Hardware & Repairs پلی‌استیشن سونی بروید تا ببینید آیا می‌توانید آن را به صورت رایگان تعمیر یا تعویض کنید.

نحوه رفع مشکل شارژ نشدن کنترلر پلی‌استیشن 5 در Rest Mode

هنگامی‌که به کنسول در Rest Mode قرار می‌گیرد، کنترلر به طور پیش فرض شارژ می‌شود. برای تغییر این ویژگی، به Settings > System > Power Saving > Features Available in Rest Mode > Supply Power to USB Ports > Always.بروید.

کاربران باگی را گزارش کرده اند که از شارژ شدن کنترلرهای PS5 در زمانی که PS5 در Rest Mode است جلوگیری می‌کند. این مشکل معمولاً فقط درگاه USB در جلوی سیستم را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بنابراین به جای آن از پورت پشتی استفاده کنید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *