چرا گوگل، مایکروسافت و آمازون با وجود سودهای بی‌سابقه بازهم اخراج می‌کنند؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
چرا گوگل و مایکروسافت اخراج می‌کنند

در حوزه فناوری، سال 2024 مانند سال 2023 با موجی از اخراج‌ها آغاز شد. این درحالی است که اقتصاد ایالات متحده در حال شکوفایی است و صنعت در حال رونق است.

اخبار مرتبط: دوئل گوگل و مایکروسافت در اخراج کارکنان

اهمیت این موضوع چیست؟ اگر شما هم درگیر زندگی روزمره باشید، اخراج می‌تواند ویرانگر باشد، اما در دنیای پرتلاطم فناوری، کاهش منظم مشاغل نیز بخشی از چشم انداز است.

  • در فناوری، رهبران شرکت اخراج را راهی برای کارآمد ماندن، تغییر اولویت‌ها و حذف افراد ضعیف می‌دانند. در حالی‌که بسیاری از کارمندان، به‌ویژه آنهایی که مهارت‌های فنی دارند، تصور می‌کنند که یافتن شغل جدید چندان سخت نخواهد بود و اغلب حق با آنهاست.
  • در بسیاری از موارد، همان شرکت‌هایی که افراد را اخراج می‌کنند نیز همچنان استخدام هم می‌کنند.
  • غول‌های فناوری مانند مایکروسافت و آمازون که اخیراً مشاغل خود را به ترتیب در زمینه بازی و استریم کاهش داده‌اند، به‌طور همزمان در حال برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری‌های عظیم در هوش مصنوعی هستند.

مایکروسافت اخیراً خرید Activision Blizzard را بسته است، جایی که اکثر کاهش‌ها که حدود 8٪ از کل نیروی کار بازی این شرکت را شامل می‌شود، یعنی 22.000 نفر است.
گوگل همچنین در اوایل ماه جاری دور کوچک‌تری از اخراج‌ها را اعلام کرد و گفت که برخی کاهش‌ها در طول سال ادامه خواهد داشت.
سهام گوگل و مایکروسافت هر دو در این هفته به رکورد بالایی رسیدند.

ده‌ها شرکت دیگر در این ماه اخراج‌های متوسطی را اعلام کرده‌اند، اما نه در مقیاس کاهش‌های Big Tech در آغاز سال 2023، که در برخی موارد به 10.000 شغل یا بیشتر رسید.

این کاهش‌ها به‌دنبال آن چیزی بود که بسیاری از شرکت‌ها اکنون می‌گویند استخدام بیش از حد در شروع همه‌گیری ویروس کرونا در سال 2020 بود.

صنعت فناوری همیشه چرخه رونق و رکود خاص خود را داشته است، که اغلب نزول و جریان چرخه‌های پذیرش فناوری مانند ظهور رایانه شخصی، اینترنت و تلفن‌های هوشمند را دنبال می‌کند. غول‌های فناوری امروزی می‌دانند که عصر گوشی‌های هوشمند به بلوغ رسیده است، و دیگر روندهای اخیر مانند ارزهای دیجیتال/وب 3 و متاورس شروع نشده است، اما آن‌ها خود را برای موج گسترده‌ای از رشد پیرامون هوش مصنوعی آماده می‌کنند.

هوشمند باشید: این اخراج‌ها به معنای ضرب‌المثل کاهش هزینه‌های «یا کمتر خرج یا بمیر»، حرکت‌های استراتژیک هستند. این باعث می‌شود که آنها اساساً با انواع اخراج‌هایی که اکنون در صنعت رسانه می‌بینیم، متفاوت باشند، که – برخلاف فناوری – به‌عنوان بخشی از تعدیل بلندمدت به‌سرعت در حال کاهش است.

نتیجه نهایی: سهام فناوری در حال آزمایش بالاترین سطح تاریخ هستند و نرخ بیکاری از نظر تاریخی پایین است. اگر صنعت فناوری مردم را اخراج می‌کند، باید برای کسانی که آسیب دیده‌اند احساس نگرانی کنید اما برای صنعت اشک نریزید چون آن شرکت‌ها همچنان با قدرت به کار خود ادامه می‌دهند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *