بزرگترین برندگان فناوری در سال 2023

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
بزرگترین برندگان فناوری در سال 2023

از هوش مصنوعی مولد گرفته تا هدست اپل ویژن پرو، در اینجا پیشرفت‌های فناوری هستند که امسال امتیازهای زیادی کسب کردند.

دوازده ماه گذشته مملو از اخبار بود. خوشبختانه، همه چیز بد نبود، و امسال شاهد برندگان بیشتری نسبت به قبل بودیم. پیشتازان آشکاری مانند Threads و AI وجود داشتند، اما ما همچنین شاهد شگفتی‌هایی مانند هدست ویژن پرو اپل و سازنده آیفون بودیم که در نهایت چندین استاندارد باز را پذیرفت. از میان تمام اتفاقاتی که امسال افتاد، لیستی از بزرگترین برندگان فناوری در سال 2023 در اینجا آمده است.

Threads

اگر یک سال پیش می گفتید که مارک زاکربرگ از هرج و مرج ناشی از ایلان ماسک در توییتر به‍‌نفع خود و متا استفاده می‌کند، تعجب بر انگیز نبود. با این حال، اگر می‌گفتید که تلاش متا برای ساختن یک همتای توییتر مستقل بر اساس اینستاگرام به‌عنوان بادوام‌ترین و محبوب‌ترین جایگزین ظاهر می‌شود، احتمالاً می‌خندیدم.

اما، اگر سال 2023 چیزی به ما یاد داد، این بود که ایلان ماسک در رساندن توییتر X به پایین‌ترین سطح از چیزی که ما تصور می‌کردیم ماهرتر بود. و در حالی که ما به احتمال زیاد هرگز یک مسابقه واقعی در قفس بین زاک و ماسک نخواهیم دید، غیرممکن است که نادیده بگیریم که Threads چقدر از زخم‌های خود ماسک سود برده است.

رقیب توییتر (X) تردز


پس از افزایش اولیه و کاهش علاقه، Threads به 100 میلیون کاربر ماهانه بازگشت. به گفته اپل، علیرغم راه‌اندازی در اواسط سال و ماه‌ها بدون در دسترس بودن اتحادیه اروپا، این چهارمین برنامه پر دانلود سال بود.

البته Threads از منابع مهندسی گسترده متا و همچنین تمایل این شرکت برای مشارکت در هک رشد قدیمی بهره برده است. و هنوز نگرانی‌های معتبری در مورد شیوه‌های تعدیل محتوای متا و پیامدهای اجازه دادن به مالک فیس‌بوک برای کنترل پلتفرم اجتماعی بزرگ دیگری وجود دارد.

اما این واقعیت که Threads علیرغم همه اینها توانست خیلی سریع رشد کند نشان می‌دهد که مردم چقدر برای جایگزینی ناامید بودند. Threads شاید پیشرفته‌ترین یا جالب‌ترین در میان موج جایگزین‌ها نبوده باشد، اما توانسته است از پیوندهای خود با متا و اینستاگرام برای جلب بیشترین علاقه استفاده کند. و، در حال حاضر، یک چیز دارد که X ندارد: پویایی بسیار زیاد.

هوش مصنوعی مولد

ما سال 2022 را با محبوبیت روزافزون ChatGPT، چت ربات هوش مصنوعی مولد بسیار قدرتمند OpenAI به پایان رساندیم. در حالی که ایده مکالمه با یک ربات چت کاملاً جدید نبود، ChatGPT از یک مدل زبان بزرگ (LLM) برای دستیابی به پاسخ‌های طبیعی و تقریباً شبیه انسان و همچنین توانایی ایجاد متن قابل خواندن یا جمع‌آوری اطلاعات در صورت نیاز استفاده کرد. این نشانه‌ای بود که هوش مصنوعی در سال 2023 موضوع مهمی خواهد بود؛ چیزی که مایکروسافت با راه‌اندازی چت هوش مصنوعی بینگ در ماه فوریه ثابت کرد که از نسل بعدی مدل GPT 4 OpenAI پشتیبانی می‌کرد. و به این ترتیب رقابت‌های هوش مصنوعی آغاز شد.

هوش مصنوعی مولد در سال 2023


گوگل عجله کرد تا ربات چت Bard خود را برای جلوگیری از راه اندازی بینگ چت مایکروسافت معرفی کند، اما محدودیت‌های هوش مصنوعی مولد را زمانی که با اطمینان به یک سوال در مورد تلسکوپ جیمز وب به اشتباه پاسخ داد، نشان داد. این منجر به افت فوری 8 درصدی سهام گوگل شد و باعث شد به‌نظر برسد که این شرکت در حال تعقیب دستاوردهای مایکروسافت و OpenAI با Bing Chat و ChatGPT است. (بارد در ابتدا توسط LaMDA LLM گوگل که از سال 2021 در حال توسعه بود، پشتیبانی می‌شد.)

بینگ چت فقط شروعی برای مایکروسافت بود: همچنین ادغام هوش مصنوعی را در مایکروسافت اج از طریق نوار کناری “Copilot” راه‌اندازی کرد، چیزی که در نهایت به برنامه‌های مایکروسافت 365، ویندوز 11 و ویندوز 10 نیز رسید. در همین حال، گوگل ادغام Bard را برای خود اعلام کرد. دستیار و تعدادی از ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را در Gmail، Docs، Sheets، Meet، Chat، Slides و همچنین Pixel 8 و Pixel 8 Pro جدید پیاده‌سازی کرد. با رفتن به سال 2024، می‌توانیم منتظر رقیب Google GPT 4، Gemini باشیم، و مایکروسافت نیز اعلام کرد که Copilot‌های آن در حال ارتقا با GPT-4 هستند.

در خارج از مایکروسافت و گوگل، هوش مصنوعی به‌عنوان کلید واژه مورد استفاده بیشتر دنیای فناوری در سال 2023 تبدیل شد. (چقدر سریع وب 3.0، کریپتو و متاورز را فراموش کردیم.) اما در حالی که چرخه تبلیغات بی امان اجتناب ناپذیر بود، ما متن را نیز دیدیم. ابزارهای تولید تصویر مانند Dall-E 3 OpenAI حتی قدرتمندتر می‌شوند و فراتر از تصاویر وحشتناک چند انگشتی که به آن معروف بود تکامل می‌یابند. هوش مصنوعی شروع به تأثیرگذاری بر دنیای خارج از فناوری نیز کرده است: این یکی از برجسته‌ترین نگرانی‌های اعضای WGA در طول اعتصاب طولانی 148 روزه آنها بود و بسیاری از مردم فریب تصویر معروف پاپ با پوشیدن کت بالنسیاگا را خوردند. که توسط Midjourney تولید شده بود.

هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که نمی‌دانیم هوش مصنوعی چگونه زندگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اگرچه محققانی مانند تیمنیت گبرو، بنیانگذار مؤسسه تحقیقاتی هوش مصنوعی توزیع شده، و مارگارت میچل به‌‍طور مداوم هشدارهای مربوط به نگرانی‌های اخلاقی هوش مصنوعی را به صدا در می‌آورند. به‌نظر می‌رسد بسیاری از دنیای هوش مصنوعی از فلسفه سابق فیس‌بوک برای «سرعت حرکت و شکستن رکوردها» پیروی می‌کنند، انتظار می‌رود شاهد درام‌های بیشتری در مورد هوش مصنوعی مانند اخراج و استخدام مجدد سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI باشیم. معمولاً چند سال طول می‌کشد تا بنیان‌گذاران از شرکت‌شان اخراج شوند، مانند استیو جابز و جک دورسی از توییتر. دویندرا هاردوار، خبرنگار ارشد.

گوشی‌های اپل با پورت شارژ USB-C


اپل با RCS، USB-C و Qi 2 حضور پیدا کرد

اپل نه تنها گوشی‌های جدیدی با پورت شارژ USB-C معرفی کرد، بلکه اعلام کرد از استاندارد پیام رسانی RCS نیز پشتیبانی می‌کند. این اتفاق پس از ماه‌ها بداخلاقی عمومی توسط گوگل (و مدیران آن) و گزارش‌های متعدد در مورد ننگ حباب سبز رخ داد. به‌نظر می‌رسد که اپل تسلیم شده و ظاهراً با تردیدهای قبلی کنار آمده است.

اگرچه اعلامیه اپل گامی در مسیر درست است و امنیت و پشتیبانی چندرسانه‌ای بهتری را برای کسانی که در آیفون‌ها از طریق اندروید به مردم پیامک می‌دهند، به ارمغان می‌آورد، اما فاصله رنگ حباب‌ها هنوز برطرف نشده است. هنگامی که شرکت استاندارد پیام رسانی را اتخاذ می‌کند، ممکن است نحوه ارائه متون را تغییر ندهد. iMessage هنوز ویژگی‌های زیادی دارد که RCS فاقد آن‌ها است، به‌ویژه مواردی که امسال در iOS 17 معرفی شدند، مانند رونوشت‌های یادداشت صوتی و موقعیت مکانی.

البته، اینطور نیست که اپل با آغوش باز از همه این استانداردهای تعامل پذیر استقبال کند. پذیرش USB-C آن به‌وضوح واکنشی است به دستور اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه تمام دستگاه‌های جدید فروخته شده در سال آینده با همان استاندارد شارژ می‌شوند. و حتی پس از اعلام پشتیبانی از RCS، این شرکت همچنان سخت کار کرد تا راه‌حل‌هایی را که پلتفرم‌های اندرویدی مانند Beeper و Sunbird را قادر می‌سازد تا ظاهری از پشتیبانی iMessage را به دستگاه‌های غیر iOS بیاورند، وصل کند.

اما وقتی تمام تغییرات ایجاد شده در سال جاری را در نظر می‌گیریم، به‌علاوه این واقعیت که آیفون 15s جزو اولین دستگاه هایی هستند که با پروتکل شارژ بی‌سیم Qi 2 کار می‌کنند، نادیده گرفتن این حرکت سخت است. به‌نظر نمی‌رسد که به‌دلیل همه اینها برنده بودن اپل را انتخاب کنیم، اما با توجه به تعداد افرادی که اکنون توسط دستگاه‌های این شرکت خدمات بهتری ارائه می‌دهند و پشتیبانی می‌شوند، تعجب‌آور نخواهد بود که میزان خوبی از حسن نیت را مشاهده کنیم.

گوشی‌های تلفن تاشو


از سال 2019، سامسونگ انحصار مجازی گوشی‌های تاشو فانتزی بزرگ را در اختیار دارد. اما در سال 2023، ما نه یک بلکه دو رقیب جدید در Pixel Fold و OnePlus Open داریم. و در حالی که هیچ‌کدام نمی توانند ادعای برتری کامل داشته باشند، آنها نوآوری‌های جالبی را در این دسته به ارمغان آورده‌اند.

Pixel Fold با طراحی فوق‌العاده نازک و نمایشگر جلویی گسترده‌تر، استفاده از همه برنامه‌های خود را بدون نیاز به باز کردن دستگاه آسان می‌کند. بنابراین وقتی آن را باز کنید، از صفحه نمایش انعطاف‌پذیر 6.7 اینچی آن بیشتر قدردانی می‌کنید. و برخلاف رقبای خود، گوگل با دوربین‌های خود کوتاه نیامد، زیرا پیکسل فولد به‌غیر از برادر اخیرش، پیکسل 8 پرو، کیفیت تصویر بهتری را نسبت به هر گوشی دیگری (تاشو یا غیره) ارائه می‌دهد.

در همین حال با Open، OnePlus یک سیستم چندوظیفه‌ای هوشمندانه مبتنی بر کارت ایجاد کرد که چرخش بین برنامه ها را بسیار آسان می‌کند. Open همچنین نازک‌تر و سبک‌تر از Galaxy Z Fold 5 سامسونگ است.

بنابراین در سالی که سرعت نوآوری سامسونگ شروع به رکود می‌کند، دو رقیب جدید رقابت بیشتری را در این رده به ارمغان آوردند، که برای هر کسی که تا به حال به خرید یک گوشی تاشو بزرگ فکر می‌کند، یک پیروزی محسوب می‌شود.

اپل ویژن پرو

اپل اولین پخش کننده MP3 را نساخته است و مطمئناً اولین گوشی هوشمند را هم نساخته است. اما آی‌پاد و آیفون توانستند به محصولات موجود را نوآور ببخشند و کل دنیای فناوری را در اطراف وجودشان تغییر دهند. Vision Pro یک بازی مشابه است، هرچند که بلافاصله برای همه در نظر گرفته نشده است. شرکت‌هایی مانند Oculus (اکنون Meta) و HTC Vive تقریباً یک دهه است که VR مصرف‌کننده را دنبال می‌کنند، اما Vision Pro جهشی حتی جسورانه‌تر به جلو دارد. تصور کنید که برنامه‌هایتان بالای میزتان شناور هستند، یا یک ویدیو به دیوار اتاقتان سنجاق می‌کنید، یا به‌طور یکپارچه خاطرات‌تان را که در ویدیوهای فضایی سه‌بعدی ثبت شده‌اند، زنده می‌کنید. و بله، همچنین می‌تواند در صورت نیاز، تجربیات مجازی همه‌جانبه‌ای را ارائه دهد.

همانطور که برای بسیاری از راه‌حل‌های واقعیت مجازی صادق است، به‌سختی می‌توان موفقیت اپل را با ویژن پرو با کلمات، تصاویر یا تریلرهای تبلیغاتی بیان کرد. اگر از خرج کردن 3499 دلار برای عینک‌های ثابت نشده اپل هیجان‌زده نیستید، نمی‌توانم شما را سرزنش کنم. اما پس از گذراندن مدتی با Vision Pro در طول رویداد راه‎‌اندازی آن، ما متقاعد شدیم که این چیزی خاص است. صفحه‌نمایش آن بسیار واضح‌تر از هر هدست واقعیت مجازی است که دیده‌ایم، دوربین‌های داخلی آن تجربه واقعیت ترکیبی بهتری را ارائه می‌کنند و حرکات ساده‌ای که اپل برای پیمایش رابط خود ایجاد کرده است، به طرز شگفت‌انگیزی بصری هستند.

در حالی که Vision Pro مشکلات آشکار خود را دارد، قیمت آن برای توسعه‌دهندگان و کاربران اولیه است، نه مصرف کنندگان معمولی. این دستگاه هنوز هم یک دستگاه درشت است که بسیاری از مردم مایل به پوشیدن آن نیستند. اساساً طرز فکر ما را نسبت به واقعیت ترکیبی تغییر می‌دهد. این فقط یک ابزار برای بازی‌های واقعیت مجازی نیست و نه چیزی است که صرفاً برای اهداف تجاری مانند Hololens 2 و Magic Leap 2 طراحی شده است. این چیزی واقعاً جدید است و می‌تواند راه را برای آینده محاسبات فضایی ما هموار کند.

دسته های بازی - کنسول های بازی دستی


کنسول‌های بازی دستی

رایانه‌های شخصی، بازی دستی همه چیزهایی را که در مورد رایانه‌های قابل حمل کلاسیک دوست دارید مانند Gameboy Advance یا PSP با عملکرد عالی (و مسلماً ساخت های بسیار بزرگتر) به علاوه آزادی عملی برای اجرای هر عنوانی که فکرش را می‌کنید ترکیب می‌کنند. و در سال 2023، شاهد انفجاری از دستگاه‌های قانع‌کننده با طیف وسیعی از طراحی‌ها بودیم: از واحدهای بزرگ با کنترل‌کننده‌های جداشدنی مانند Lenovo’s Legion Go تا یک اصلاح بزرگ برای Steam Deck با نمایشگر OLED جدید. در همین حال، سیستم هایی مانند ASUS ROG Ally مشخصات درجه یک را در طراحی شیک ارائه می‌دهند. بنابراین اگر تنها چیزی که به آن اهمیت می‌دهید این است که بتوانید در هر کجا بازی کنید، سال 2023 گزینه‌های زیادی را در اختیار ما قرار داده است.

راه اندازی رابط مغز و رایانه ایلان ماسک Neuralink در سال 2023

راه‌اندازی رابط مغز و رایانه ایلان ماسک Neuralink در سال 2023 در برابر طناب‌های فیگوراتیو وارد شد. FDA درخواست سال 2022 خود مبنی بر آغاز آزمایشات انسانی پروتز قابل کاشت خود را به‌دلیل نگرانی از اینکه نمونه‌های اولیه این دستگاه تعداد زیادی از افراد آزمایش خوک را کشته است رد کرده بود. رقیب سازنده BCI Synchron قبلاً آن را در بازار شکست داده بود (با نصب موفقیت آمیز دستگاه خود در یک بیمار انسانی در ژوئیه) و USDA تحقیقاتی را در مورد ادعاهای ظلم به حیوانات علیه این شرکت آغاز کرده بود. وعده ماسک مبنی بر آغاز آزمایش‌های انسانی «در عرض شش ماه» که در یک رویداد نمایش در نوامبر داده شد، با اینکه بعید به‌نظر می‌رسید.

با رفتن به سال 2024، Neuralink در مکان بسیار بهتری قرار دارد. USDA یک بازرسی «متمرکز» از تأسیسات شرکت انجام داد، اما طبق گزارشی که رویترز به‌دست آورده بود، هیچ نقض انطباق فراتر از یک موضوع واحد در سال 2019 که Neuralink خود گزارش داد، پیدا نکرد. این تحقیقات در پاسخ به شکایتی انجام شد که توسط کمیته پزشکان مسئول پزشکی، یک گروه حامی رفاه حیوانات، مبنی بر اینکه Neuralink و شریک تحقیقاتی UC Davis باعث رنج و مرگ بی‌مورد افراد آزمایش شده بین سال‌های 2017 تا 2020 شده‌اند. Neuralink ممکن است باعث شده باشد. با این حال، دفتر بازرس کل USDA (OIG) تحقیقات مستقل خود را به‌دستور دادستان فدرال در مورد این اتهامات آغاز کرده است زیرا چنین اقداماتی ممکن است قانون رفاه حیوانات را نقض کند. این روند همچنان ادامه دارد.

در ماه مه، Neuralink بهترین خبر سال خود را دریافت کرد: FDA پس از رسیدگی رضایت‌بخش به مسائل قبلی آژانس، شرکت را برای شروع آزمایشات انسانی در مراحل اولیه تایید کرده بود. کارمندان فعلی و سابق Neuralink: «نگرانی‌های ایمنی اصلی آژانس مربوط به باتری لیتیومی دستگاه، پتانسیل مهاجرت سیم‌های کوچک ایمپلنت به مناطق دیگر مغز و پرسش‌هایی در مورد اینکه آیا و چگونه می‌توان دستگاه را بدون آسیب رساندن به بافت مغز خارج کرد یا خیر، شامل می‌شود».

در ماه سپتامبر، تقریباً یک سال پس از وعده شش ماهه ماسک، مطالعه واسط مغز-رایانه دقیق کاشته شده به‌صورت رباتیک (PRIME اگر واقعاً دقت کرده‌اید) برای داوطلبان مورد بررسی قرار گرفت. هدف این مطالعه ارزیابی ایمنی ایمپلنت (N1) و ربات جراحی (R1) و ارزیابی عملکرد اولیه BCI ما برای قادر ساختن افراد فلج به کنترل دستگاه‌های خارجی با افکار خود است. اینکه آیا بیماران این دستگاه‌ها را کاشته کرده‌اند یا نه تا زمانی که آزمایش‌ها کامل نشود، فاش نخواهد شد، اما با توجه به رفتارهای نامنظم فزاینده ماسک و گفتارهای غیرمنطقی، پذیرش یهودستیزی و ترویج سخنان نفرت افراطی راست‌افراطی، این واقعیت که او توییتر را به‌خطر انداخت. در عرض یک سال می‌تواند فروش را در نقاط ظریف جراحی جمجمه کاری غیرممکن کند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *