ثبت‌نام وام فرزند‌آوری

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
ثبت نام وام فرزند‌آوری
ثبت نام وام فرزند‌آوری

فهرست مطالب

داشتن شرایط اقتصادی مناسب، برای فراهم نمودن مایحتاج زندگی یکی از اصلی‌ترین ارکان تشکیل خانواده است.
متاسفانه نرخ فرزند‌آوری، با توجه به تورم و ناتوانی مالی خانواده‌ها در تامین هزینه‌های فرزند، در سال‌های اخیر بسیار کاهش یافته است.‌ بانک مرکزی در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند را ارائه می‌نماید. این وام به پدرانِ دارای تابعیت جمهوری اسلامی ایران بابت فرزندان متولد شده در داخل کشور از تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ به بعد، حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند تعلق می‌گیرد. طبق قانون بودجه ۱۴۰۲، تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به خانواده‌های دارای 3 فرزند و بیشتر به شرح زیر واگذار می‌شود:

 • تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند اول ۳۰ میلیون تومان
 • تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند دوم ۶۰ میلیون تومان
 • تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند سوم ۹۰ میلیون تومان
 • تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون تومان
 • تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند پنجم و به بعد ۱۵۰ میلیون تومان

ثبت‌نام وام فرزند‌آوری درسال ۱۴۰۲ به صورت اینترنتی و از طریق سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نشانی ve.cbi.ir صورت می‌پذیرد. این سایت تنها مرجع رسمی کشور جهت ثبت‌نام متقاضیان تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند می‌باشد.

نحوه ثبت نام وام فرزند‌آوری

برای دریافت وام فرزندآوری ابتدا به سامانه درخواست تسهیلات بانک مسکن به آدرس ve.cbi.ir مراجعه کنید. سپس روی گزینه سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند کلیک نمایید.

سامانه تسهیلات بانک مرکزی

اکنون وارد صفحه اصلی سامانه شده و از منوی سمت راست روی گزینه «شرایط و دستورالعمل» کلیک کنید.

شرایط و دستورالعمل

در این صفحه کلیه شرایط مربوط به دریافت وام، مدارک مورد نیاز جهت مراجعه به بانک و همچنین شرایط ضامن به طور کامل توضیح داده شده است.

متن شرایط و مدارک مورد نیاز

پس از مطالعه و آگاهی از شرایط مورد نظر اکنون از منوی سمت راست گزینه «ثبت نام جدید» را انتخاب کنید.

ثبت‌نام جدید

در این مرحله اطلاعات خواسته شده از جمله کد ملی پدر، تاریخ و محل تولد و… را وارد کنید. پس از تایپ عبارت امنیتی خواسته شده، روی گزینه ادامه کلیک کنید.

فرم اطلاعات

در ادامه پس از تکمیل مراحل ثبت نام در صورتی که مشمول دریافت وام هستید یک کد رهگیری ده‌رقمی از سوی سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند، برای شما صادر خواهد شد. لازم به ذکر است کد رهگیری و همچنین اطلاع‌رسانی لازم در کلیه مراحل ثبت‌نامی، بصورت پیامک برای شما ارسال می‌گردد، لذا در وارد کردن شماره تلفن همراه خود و همچنین یاداشت کردن کد رهگیری دقت نمایید.

متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت‌نام خود و هـمچنین مشخصات شعبه تعیین شده از سوی بانک عامل و پیگیری روند دریافت تسهیلات مذکور، با کد ملی و کد رهگیری خود به قسمت «مشاهده وضعیت» در منوی سمت راست مراجعه نمایند.

مشاهده وضعیت

در صورتی‌که شعبه بانک عامل اعطای وام، برای متقاضی تعیین شده باشد، موضوع از طریق پیامک به ایشان اعلام شده و متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف حداکثر ۱۲ روزکاری، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند. بدیـهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده، ثبت نـام آن‌ها کان‌لم‌یکن تلقی و از سامانه حذف شده و می‌باید مجددا ثبت‌نام نمایند.

پس از تعیین شعبه ازسوی بانک و مراجعه متقاضی به شعبه تعیین شده، پذیرش متقاضی از سوی بانک انجام می شود. متقاضیان ۶۰ روزکاری مهلت دارند تا نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضمانت مورد پذیرش بانک اقدام نمایند. در صورت گذشت زمان مذکور و عدم تکمیل مدارک از سوی متقاضیان، متقاضی از سامانه حذف شده و می باید در مهلت مقرر شده در قانون نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه اقدام نمایند.

متقاضیان می‌توانند تا قبل از تعیین شعبه نسبت به ویرایش اطلاعات خود در سامانه از طریق گزینه «ویرایش ثبت‌نام قبلی» اقدام نمایند.

ویرایش ثبت‌نام قبلی

لازم به ذکر است که در بخش ویرایش اطلاعات فقط اطلاعات تماس، نشانی و شعبه پیشنهادی خود را می‌توانید تغییر دهید و امکان تغییر بانک فعلی خود را ندارید.

فرم ویرایش

اگر متقاضی قصد تغییر بانک عامل خود را دارد، تا قبل از تعیین شعبه می‌تواند به صفحه اصلی سامانه وارد شده و در منوی سمت راست با استفاده از گزینه «حذف ثبت‌نام» ثبت‌نام قبلی خود را حذف نموده و با استفاده از گزینه «ثبت‌نام جدید» و تکمیل مراحل ثبت‌نام اقدام به تغییر و انتخاب بانک دیگری نمایند.

حذف ثبت‌نام

شرایط دریافت وام فرزندآوری

 • دارا بودن تابعيت کشور جمهوری اسلامی ايران
 • تسهیلات فرزند بدون الزام به سپرده‌گذاری و با شش ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می‌شود.
 • متقاضیان واجد شرایط برای متولدین مورخ 1400/01/01 به بعد، و حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند، می‌توانند نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه مربوطه اقدام نمایند.
 • ارائه اصل شناسنامه فرزند و پدر وی در زمان مراجعه به بانک الزامی است.
 • به هر فرزند متولد شده تنها یک‌بار تسهیلات فرزند به پدر تعلق می‌گیرد.
 • در صورتی‌که حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط این دستورالعمل به کودک بعدی امکان‌پذیر است.
 • در مورد تولد فرزندان دو قلو و بیشتر ، به ازای هر فرزند، یک وام تعلق می‌گیرد.
 • براساس تبصره ذیل بند (ت) تبصره (4) ماده (۱) قانون، تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند ، بالای 2/5 نباشد. (نرخ باروری شهرستان مربوطه در سامانه و حسب اعلام مرکز آمار قابل مشاهده است)
 • تسهیلات حسب مصوبات شورای پول و اعتبار با کارمزد حداکثر 4 درصد به صورت سالانه است.

مدارک مورد نياز در زمان ثبت نام و مراجعه به بانک عامل

 • اصل و کپی شناسنامه پدر و فرزند
 • اصل و کپی کارت ملی پدر
 • کد پستی ده‌رقمی و آدرس کامل محل سکونت
 • کد رهگيری ده‌رقمی دريافتی از سامانه پس از مرحله ثبت‌نام
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه ضامن
 • ارائه یک فقره سفته

در نهایت این‌که این تسهیلات در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، به خانواده‌های دارای 3 فرزند وبیشتر تعلق می‌گیرد، لذا در هنگام ثبت‌نام ابتدا، مدارک لازم برای نوزاد اول، دوم و سوم را جهت اخذ این وام آماده کرده، سپس درخواست خود را برای ثبت‌نام جهت دریافت وام فرزند‌آوری به بانک‌های عامل ارائه کنند.

همچنین شما می‌توانید برای آشنایی با نحوه ثبت‌نام و دریافت وام ازدواج به مقاله زیر مراجعه کنید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های فناوری