،

ساخت سلول‌های مقاوم در برابر کووید 19، پس از رکوردزنی یک مرد در دریافت واکسن

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
ساخت سلول مقاوم در برابر کووید19

یک مرد آلمانی، پس از دریافت بیش از ۲۰۰ دوز واکسن کووید ۱۹، همچنان سرحال است و باعث شده که محققان، از بدن او برای ساخت سلول‌های مقاوم در برابر ویروس، استفاده نمایند.

در مطالعۀ جدیدی که این هفته انجام شد دانشمندان خون‌شناسی و ایمونولوژی، این شخص را معاینه کردند و متوجه شدند بدن او به‌خاطر واکنش ایمنی ایجادشده، ناشی از تزریق واکسن کووید19، هیچ آسیبی ندیده است.

همین امر، ایدۀ ساخت سلول‌های مقاوم در برابر ویروس‌های خطرناک، به‌ویژه کووید را در ذهن پزوهشگران، پُررنگ‌تر کرد.

هرچند پزشکان مؤسسه پژوهشی اسکریپس اعلام کردند نمی‌توان با قطعیت گفت که این شخص، دراثر تزریق این تعداد دز واکسن، آسیب ندیده باشد؛ باید منتظر بود؛ چرا که زمان، همه‌چیز را مشخص می‌سازد. به‌خصوص واکنش سلول‌های بدن به این میزان واکسن دریافتی، در طولانی مدت، آشکار خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: هوش مصنوعی به سراغ  پیش‌بینی همه گیری‌های بعدی رفت!

پلیس برای کشف ماجرا، وارد عمل شد

دخالت پلیس برای کشف ماجرا

این شخص، نخستین‌بار، آوریل ۲۰۲۲، یک دز واکسن کووید19 را تزریق کرد. سپس در ماه مارس و در دو روز پیاپی در همان مرکز واکسیناسیون در ایالت ساکسونی، مجدداً واکسن دریافت کرد.

در آن زمان، پلیس، ادعا کرد این مرد -که در شهر ماگدبورگ به‌تنهایی زندگی می‌کند – برای تأمین اطلاعات قانونی (شماره دسته واکسن) کارت‌های جعلی واکسیناسیون دریافت کرده بود. سپس، آن‌ها را به افرادی می‌فروخت که تمایلی به واکسینه‌شدن نداشتند.

اما پس از ماه‌ها تحقیق، مشخص شد تمام دزهای واکسن، به این شخص، تزریق شده و او هم‌چنان سلامت و سرپا است. پس از انتشار این خبر، پژوهشگران دانشگاه ارلانگن – نورنبرگ و بیمارستانی مجهز در شهر کُلن، دست به کار شدند.

در نهایت، آن‌ها دریافتند این مرد در عرض ۹ ماه، حداقل ۱۳۰ واکسن کووید ۱۹ و در مدت 29 ماه، 217 واکسن دریافت کرده است؛ بدون آن‌که با عوارضی همچون تب، درد یا ریزش مو درگیر شود.

گرفتن نمونۀ DNA برای ساخت سلول‌ مقاوم در برابر ویروس

گرفتن نمونۀ DNA برای ساخت سلول‌ مقاوم در برابر ویروس

در مدت یک‌سال جاری، تعداد زیادی آزمایش خون از این شخص گرفته شده است. سوابق پزشکی او بررسی شده و نمونه‌های جدیدی از خون و بزاق او، به آزمایشگاه رفته است.

پژوهشگران در تلاشند تا میزان مقاومت بدن شخص به واکسن کووید19 و علت عدم به‎‌هم ریختگی سیستم دفاعی او را کشف کنند.

جالب است که این فرد آلمانی حتی حین گرفتن نمونه‌های خونی از وی در آزمایشگاه، دو دز دیگر واکسن کووید 19 تزریق کرد.

حالا در جدیدترین اقدام، محققان مؤسسۀ پژوهشی اسکریپس، با گرفتن نمونۀ DNA از سلول‌های استخوانی این شخص، در حال ساخت نوعی سلول‌ مقاوم در برابر ویروس‌ها به‌خصوص کووید19 هستند.

پیشنهاد مطالعه: برای اولین بار در بریتانیا دانشمندان کودکی را با DNA سه نفر به دنیا آوردند

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *