، ،

هوش مصنوعی به سراغ  پیش‌بینی همه گیری‌های بعدی رفت!

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
هوش مصنوعی به سراغ پیش‌بینی همه گیری‌های بعدی رفت!

دانشمندان موسسه پژوهش اسکریپس و دانشگاه نورث وسترن در ایالات متحده، یک سیستم هوش مصنوعی موسوم به EWAD را توسعه داده‌اند که می‌تواند در مورد ظهور انواع خطرناک ویروس‌ها در همه‌گیری‌های آینده هشدار دهد. این سیستم که هشدار اولیه تشخیص ناهنجاری (EWAD) نام دارد، از فناوری یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل توالی‌های ژنتیکی، تناوب‌ها و میزان مرگ و میر بر اثر انواع ویروس‌ها در سراسر جهان استفاده می‌کند.

پژوهشگران EWAD را بر روی داده‌های واقعی از همه‌گیری کووید-۱۹ آزمایش کردند و دریافتند که می‌تواند به طور دقیق پیش‌بینی کند که کدام گونه‌های نگران‌کننده در هنگام جهش ویروس ایجاد می‌شوند. این سیستم همچنین می‌تواند تخمین بزند که اقدامات بهداشت عمومی مانند واکسن‌ها و پوشیدن ماسک چگونه بر تکامل ویروس تأثیر می‌گذارد.

در این سیستم هوش مصنوعی از یک روش ریاضی به نام کوواریانس فضایی مبتنی بر فرآیند گاوسی (Gaussian process-based spatial covariance) استفاده می‌شود که می‌تواند داده‌های جدید را بر اساس داده‌های موجود و روابط آنها پیش‌بینی کند. این سیستم همچنین می‌تواند الگوها و قوانین تکامل ویروس را که در حجم وسیعی از داده‌ها پنهان می‌شود، شناسایی کند.

همچنین پژوهشگران می‌گویند که به کمک این سیستم می‌توان در مورد بیولوژی اولیه ویروس‌ها و نحوه سازگاری آنها با محیط‌های مختلف آگاهی بیشتری کسب کرد. این امر می‌تواند به درمان‌ها و استراتژی‌های پیشگیری بهتر برای بیماری‌های ویروسی منجر شود.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *