تفاوت بین آنتی ویروس و آنتی بدافزار چیست؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:

اکثر ما در طول دوران استفاده از کامپیوترهای‌مان یک مجموعه آنتی‌ویروس (antivirus) نصب کرده‌ایم، اما ممکن است در مورد آنتی‌بدافزار(Antimalware) نیز چیزهایی شنیده باشید. در واقع کارایی آنتی بدافزارهای چقدر است؟ و شما به کدامیک نیاز دارید؟
بسیاری از ما برنامه‌های آنتی ویروس را روی رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند خود نصب کرده ایم، اما آیا این همان آنتی بدافزار است؟ این دو نرم‌افزار چگونه کار می‌کنند و آیا برای محافظت از دستگاه‌های خود به یک یا هر دوی نیاز دارید؟

آنتی ویروس چیست؟

در حالی‌که از ویروس‌ها و بدافزارها اغلب نزدیک به یکدیگر یاد می‌شود، اما آن‌ها یکسان نیستند. در حالی که ویروس‌ها نوعی بدافزار هستند، کلمه «بدافزار» یک اصطلاح عمومی برای همه برنامه‌های مخرب است – به معنای واقعی کلمه مجموعه‌ای از کلمات «مخرب» و «نرم‌افزار» – از جمله نرم‌افزارهای جاسوسی، باج‌افزار، تروجان و سایر موارد مشابه خطرناک.

در اصطلاح تحت اللفظی، «آنتی ویروس» شبیه چیزی است که به تنهایی از «ویروس‌ها» محافظت می‌کند. و از نظر تاریخی، این درست بود. برنامه‌های آنتی ویروس در واقع به عنوان پاک کننده ویروس کامپیوتری شروع شدند.


اما اکثریت برنامه‌های به اصطلاح آنتی ویروسی که امروزه می‌بینید کارهای بسیار بیشتری انجام می‌دهند. اکنون می‌توانید برنامه‌های آنتی ویروسی را پیدا کنید که از ویروس‌ها، باج‌افزارها و جاسوس‌افزارها جلوگیری می‌کنند، VPN‌های رایگان ارائه می‌کنند و کنترل‌های والدین را ارائه می‌دهند. به‌طور خلاصه، آنتی ویروس دیگر فقط آنتی ویروس نیست.

اما این به این معنی نیست که ضد بدافزار در همه جا بیهوده است. مزایایی وجود دارد که این نوع نرم افزار می تواند به شما ارائه دهد که آنتی ویروس به سادگی نمی تواند.برنامه‌های آنتی‌ویروس محبوب امروزی عبارتند از آن‌هایی که توسط McAfee، Bitdefender، Norton و Kapersky تولید می‌شوند. ممکن است قبلاً یکی از این موارد را روی رایانه خود نصب کرده باشید یا یک برنامه آنتی ویروس دیگر. اما جای نگرانی نیست! در اینجا نه تنها از ویروس‌ها محافظت می‌کنید. بلکه نرم‌افزار آنتی‌ویروس مدرن می‌تواند به روش‌های بی‌شماری از شما محافظت کند، به طوری که برخی از برنامه‌ها دارای نرخ تشخیص موفقیت‌آمیز بیش از 99 درصد هستند.


برنامه‌های آنتی‌ویروس محبوب امروزی عبارتند از آن‌هایی که توسط McAfee، Bitdefender، Norton و Kapersky تولید می‌شوند. ممکن است قبلاً یکی از این موارد را روی رایانه خود نصب کرده باشید یا یک برنامه آنتی ویروس دیگر. اما جای نگرانی نیست! در اینجا نه تنها از ویروس‌ها محافظت می‌کنید. بلکه نرم‌افزار آنتی‌ویروس مدرن می‌تواند به روش‌های بی‌شماری از شما محافظت کند، به طوری که برخی از برنامه‌ها دارای نرخ تشخیص موفقیت‌آمیز بیش از 99 درصد هستند.
اما آیا این به این معنی نیست که ضد بدافزار در این میان بیهوده هستند؟ مزایایی وجود دارد که این نوع نرم‌افزار می‌تواند به شما ارائه دهد که آنتی ویروس به سادگی قادر به انجام آن نیست.

آنتی بدافزار چیست؟

ممکن است تا نام «ضد بدافزار» را کمتر شنیده باشید، زیرا این اصطلاح چندان رایج نیست. اما ضد بدافزار (آنتی بدافزار) می‌تواند در برخی موارد برای امنیت سایبری شما بسیار ارزشمند باشد.

به طور خلاصه، برنامه‌های ضد بدافزار بیشتر در جهت مقابله با انواع پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر بدافزارها طراحی شده‌اند، در حالی که برنامه‌های آنتی ویروس بیشتر ابزاری همه جانبه برای بهبود امنیت دیجیتال شما هستند. انواع جدیدتر بدافزارها نیز می‌‌توانند به طور موثر توسط برنامه‌‌های ضد بدافزار حذف شوند.

از آنجایی که برنامه‌های آنتی ویروس بیشتر به قلمرو ضد بدافزار نفوذ کرده‌اند، خط بین این دو نوع نرم‌افزار گاهی محو می‌شود.

آنتی ویروس در مقابل آنتی بدافزار: به کدام یک نیاز دارید؟

مهم‌تر از همه، این است که به خاطر داشته باشید که نرم‌افزار ضد بدافزار نباید به عنوان جایگزینی برای آنتی‌ویروس استفاده شود. در عوض، ضد بدافزار باید مکمل آنتی ویروس باشد. اما آیا واقعا به هر دو نیاز دارید؟

همیشه خوب است که یک برنامه آنتی ویروس به عنوان پایه امنیتی خود نصب کنید. اگر یک کاربر معمولی اینترنت هستید و هیچ کار غیرمجاز یا مخاطره آمیزی به صورت آنلاین انجام نمی‌دهید، باید به تنهایی از نرم‌افزار آنتی‌ویروس مدرن استفاده کنید.

با این حال، اگر امنیت سایبری شما برای شما اولویت اصلی است، ممکن است ارزش نصب یک برنامه ضد بدافزار معتبر را داشته باشد. این به شما یک لایه حفاظتی اضافی در بالای نرم‌‌افزار آنتی ویروس شما می‌‌دهد و بهره‌‌برداری از دستگاه‌های شما را حتی سخت‌تر می‌کند.


یک برنامه ضد بدافزار در کنار مجموعه آنتی‌‌ویروس ممکن است مقدار بسیار کمی برای شما هزینه داشته باشد. اما اگر به‌دنبال این هستید که قفل‌های امنیتی را روی هم بزنید، نصب هر دو برنامه به طور همزمان ممکن است برای شما مناسب نباشد. برنامه‌های آنتی ویروس و ضد بدافزار رایگان مطمئناً وجود دارند، اما می‌توانند با اشکالات آزاردهنده‌‌ای مانند تبلیغات پاپ‌آپ، ویژگی‌های ضعیف و حتی جمع آوری داده‌های غیرمجاز همراه باشند. بنابراین، قبل از شروع نصب، باید مطمئن شوید که از یک محصول با چیدمان خوب استفاده می‌کنید.

آنتی‌ویروس ضروری است، ضد بدافزار یک مزیت افزوده

بسیار مهم است که یک کلاینت آنتی‌ویروس قابل اعتماد روی دستگاه‌های خود نصب کنید، زیرا این نرم‌افزار می‌تواند فایل‌های مشکوک و خطرناک را شناسایی، قرنطینه و حذف کند. برنامه‌های آنتی‌ویروس مدرن مجموعه‌ای از ویژگی‌های اضافی را نیز ارائه می‌کنند که می‌توانند از شما محافظت کنند، مخصوصاً وقتی آنلاین هستید.

اگر به‌خصوص نگران امنیت دیجیتال خود هستید یا تمایل به بازدید از سایت‌های پر ریسک دارید، داشتن یک برنامه ضد بدافزار در کنار آنتی‌ویروس می‌تواند مفید باشد. فقط به یاد داشته باشید که دومی را جایگزین اولی نکنید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *