، ،

آیا روزهای اوج تراشه‌های اینتل نزدیک است؟

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
پایان تراشه‌های اینتل نزدیک است؟

براساس یک پیش‌بینی، در پایان سال میلادی جدید، دوران اوج فن‌آوری تراشه‌های اینتل نیز به پایان می‌رسد؛ هرچند دراین باره هنوز اطلاعات کاملی ارائه نشده است.

بنابر گزارشی منتشر شده در سایت techcrunch.com شواهد نشان می‌دهد که در آیندۀ نزدیک، دو ویژگی مهم در نسل بعدی CPU کنار گذاشته می‌شود: Hyper threading و پشتیبانی از AVX-512 . دو ویژگی که هردو از سوی اینتل، توسعه داده شده است.

Hyperthreading به هسته‌های فیزیکی در پردازنده‌های اینتل اجازه می‌دهد تا دو وظیفه را به‌صورت هم‌زمان انجام دهند و کارایی و عملکرد را در کاربردهای چند رشته‌ای بهبود بخشند.

اینتل، نخستین‌بار این فن‌آوری را در سال ۲۰۰۲ معرفی کرد؛ اما از آن زمان تا به امروز از این فن آوری در هر نسل از CPU‌های خود بهرۀ چندانی نبرد.

پیشنهاد مطالعه: Nvidia و AMD ممکن است «خبر بدی» برای اینتل داشته باشند

دوران افول تراشه‌‌های اینتل

این فن آوری، سال‌ها پس از عرضه، از پردازنده‌های موبایلی حذف شد؛ هرچند برخی مدل‌های خاص تا سال 2021 نیز از آن استفاده می‌کردند.

از آن زمان، اینتل به صورت انتخابی HT (Hyper threading) را در دسته محصولات خود پیاده‌سازی کرد. در چند سال اخیر، این فن‌آوری به خصوص در تراشه‌های میان رده و بالارده به یک اصل تبدیل شد.

اما صرف‌نظر از این پیشینۀ قوی، به نظر می‌رسد HT روزهای آخر حیات خود را تجربه می‌کند.

اخیراً یکی از کاربران شبکۀ اجتماعی X (توییتر سابق) به نام  YuuKi_AnS فیلمی را منتشر کرد که در آن نمودار سیر نزولی اینتل به نمایش درآمده بود. هرچند این فیلم، یک دقیقه پس از انتشار، با شکایت نمایندۀ حقوقی اینتل از صفحۀ اجتماعی X پاک شد.

این فیلم و نمودار نمایش داده شده در آن، به صراحت نشان می‌داد که دوران افول تراشه‌های اینتل، نزدیک است و چیزی به خداحافظی با آن باقی نمانده شاید فقط تا پایان سال میلادی جدید فرصت باشد. همین.

پیشنهاد مطالعه: ساخت تراشه‌ای با «هزار میلیارد ترانزیستور» توسط اینتل

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *