،

هوش‌مصنوعی، عمر قلبتان را تخمین می‌زند

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:

پیش از این‌ها، بارها پژوهشگران، پزشکان و فعالان حوزۀ سلامت اعلام می‌کردند که سیگار کشیدن،‌ مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب و ورزش نکردن بسیار برای سلامتی شما و قلبتان، ضرر دارد. در این میان، برخی به این توصیه‌ها توجه می‌کردند و برخی نه!

اکنون فن‌آوری جدید برپایۀ هوش‌مصنوعی به افراد هشدار می‌دهد که تا چه حد قلب‌شان نسبت به سن واقعی‌، پیرتر است.

دانشمندان و فعالان حوزۀ سلامت، هدف از ساخت این فن‌آوری را توقف روند پیر شدن قلب دانستند تا بدین‌وسیله، ریسک عارضه‌هایی همچون سکته یا بیماری‌های قلبی که با افزایش سن، بیشتر می‌شود کاهش یابد.

این ابزار هوش مصنوعی را تیمی به رهبری پروفسور دکلان اوریگان از بخش «شورای پژوهش پزشکی» در موسسه علوم پزشکی لندن ساخته است.

پروفسور اوریگان می‌گوید:‌ «وقتی چهره یک فرد را می‌بینیم، می‌توانیم قضاوت کنیم که آیا برای سنش زیادی شکسته شده یا جوان‌تر به نظر می‌رسد. بقیه اعضای بدن هم همین وضعیت را دارند.»

«قلب بعضی آدم‌ها خیلی جوان‌تر از سن خودشان است و بعضی دیگر هستند که قلبشان زودتر از خودشان پیر شده و بیشتر در معرض بیماری هستند. ما می‌خواهیم بدانیم که چه عواملی در این روند تاثیر دارد. از طرفی هوش‌مصنوعی با تشخیص این‌که قلب فرد جوان‌تر یا پیرتر از سن واقعی اوست به پژوهشگران در تشخیص عوامل پیرکننده یا جوان نگهدارندۀ قلب کمک می‌کند.»

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *