، ،

سیستم هوش مصنوعی جدید فیس‌بوک «خبر خوبی» برای انویدیا!

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
Facebook’s-new-AI news-for-Nvidia

طبق یک گزارش، شرکت مادر فیسبوک متا در حال کار بر روی یک سیستم هوش مصنوعی (AI) جدید است که می‌تواند به‌اندازه پیشرفته‌ترین مدل زبان بزرگ (LLM) ارائه شده توسط OpenAI قدرتمند باشد.
شرکت تحت حمایت مایکروسافت در حال حاضر GPT-4 LLM را ارائه می‌دهد که به ChatGPT قدرت می‌دهد و به‌عنوان بخشی از اشتراک ChatGPT Plus در دسترس است. همین فناوری همچنین هوش مصنوعی Copilot مایکروسافت را که این شرکت در محصولات و خدمات خود از جمله ویندوز 11 گنجانده است، تقویت می‌کند.

گزارشی از وال استریت ژورنال به نقل از افراد آشنا با این موضوع ادعا کرد که متا قصد دارد مدل جدید هوش مصنوعی خود را در سال آینده آماده کند و قصد دارد آموزش خود را در اوایل سال 2024 آغاز کند. این گزارش همچنین ادعا می‌کند که مدل جدید متمایز خواهد بود. چند برابر قدرتمندتر از نسخه تجاری آن به نام Llama 2.
متا Llama 2 را در اوایل سال جاری راه‌اندازی کرد و این شرکت گفت که این مدل بر روی 40٪ داده‌های بیشتری نسبت به مدل Llama آموزش داده شده است و طول زمینه آن دو برابر است. این به تعبیر عامیانه، به پاسخ‌های متنی‌تر و نتایج بهتر ترجمه می‌شود.

«خبر خوب» برای Nvidia

متا برای اجرای این مدل، تراشه‌های آموزش هوش مصنوعی Nvidia H100 بیشتری خریداری می‌کند و زیرساخت‌ها را قوی‌تر می‌کند تا برای آموزش چت‌بات جدید، نیازی به تکیه بر پلتفرم ابری Azure مایکروسافت نداشته باشد.
این تراشه تقاضای بالایی دارد و توسط شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، گوگل و OpenAI استفاده می‌شود. گوگل به تازگی ابررایانه‌های A3 خود را با پردازنده گرافیکی Nvidia H100 معرفی کرده است. خرید تراشه‌های بیشتر متا می‌تواند به افزایش سود شرکت کمک کند.
طبق گزارش فایننشال تایمز، TSMC در مسیر تحویل 550.000 پردازنده گرافیکی H100 به انویدیا در سال جاری است که درآمد احتمالی H100 در سال جاری بین 13.75 تا 22 میلیارد دلار خواهد بود.
در گزارش FT ادعا شده است: «با حاشیه‌های تخمینی 60 تا 90 درصد برای هر تراشه، انویدیا می‌تواند تنها در سال جاری بیش از 10 میلیارد دلار سود از فروش H100 به دست آورد.
دیگر بازیگر در تجارت هوش مصنوعی نیز ظاهراً اپل است. گزارش شده است که این شرکت در حال ساخت فریمورک خود به نام “Ajax” برای ایجاد LLM است و همچنین در حال آزمایش یک ربات چت است که گفته می‌شود «Apple GPT» نام دارد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *