Fairphone 5 – گوشی هوشمند دلپسندی که از نظر فنی کامل نیست

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
Fairphone 5 - فیرفون - گوشی حامی طبیعت - لاگ‌مدیا

Fairphone 5 نه تنها منصفانه (fair) است بلکه جزء گوشی‌های پایدار نیز است، و یک مفهوم کلی جذاب را روی کاغذ ارائه می‌دهد که شامل بسیاری از فناوری‌های مدرن است. با این حال، این آزمایش نشان می‌دهد که تمام آنچه می‌درخشد طلا نیست. در اینجا یک بار دیگر خلاصه‌ای از این گوشی برای شما آورده شده است.

Fairphone 5 خود را به‌عنوان یک توسعه موفق بیشتر از نسل قبلی خود معرفی می‌کند و نسبتاً شفاف و متعهد به شرایط کاری منصفانه در تولید و استخراج مواد خام است. انتخاب منابع بر مواد بازیافتی، به‌ویژه فلزات، پلاستیک‌ها و خاک‌های کمیاب متمرکز است. حتی یک گواهی تجارت منصفانه اضافی برای طلا وجود دارد.

از نظر فنی، اولین چیز چشم‌گیر صفحه نمایش 6.46 اینچی OLED است که با نرخ تازه سازی 90 هرتز کار می‌کند. با توجه به محدوده قیمت، این گوشی آنچنان گران نیست، زیرا تنها اپل در 60 هرتز کار می‌کند. با این حال، Fairphone 5 از نظر روشنایی نیز باید اندکی ذخیره بیشتری داشته باشد و کالیبراسیون آن در سطح بالایی نیست.

این گوشی هوشمند مسیر عجیبی را با SoC طی می‌کند و با تکیه بر یک چیپست اینترنت اشیا، Qualcomm QCM6490، از بروزرسانی طولانی مدت از جنبه فنی اطمینان حاصل می‌کند. این چیپست در رده میانی بالایی قرار دارد و دو سال از عمر آن می‌گذرد. با به‌روزرسانی‌هایی که حداقل برای هشت سال وعده داده شده‌اند، نمی‌توان انتظار داشت که در پایان عمر مفید آن، ذخیره عملکرد عمده‌ای نداشته باشد.

سخنرانان نیز در آزمون‌ها قانع کننده اظهار نظر نکرده‌اند. آنها با صدای ریز و صدای ضعیف در حداکثر حجم مشخص می‌شوند. دمای بالای سطحی که متوجه شدیم کمتر در استفاده روزمره نقش دارد. از طرف دیگر، عمر متوسط باتری بیشتر مشکل‌ساز است. اگرچه باتری نسبت به نسل قبلی خود افزایش یافته است، اما زمان کار به‌طور قابل توجهی کمتر است. امیدواریم در یک به‌روز رسانی این مورد بهبود یابد.

از طرفی درجه بالای تعمیر پذیری مثال زدنی است. ده جزء می‌تواند توسط کاربر جایگزین شود، تنها با یک پیچ گوشتی مسلح شده است. در نهایت باید گفت که یک گوشی کاربردی با قابلیت ماژولار، برای طرفداران طبیعت است

Fairphone 5 یک همراه روزمره خوب است که در آمازون به فروش می‌رسد. فیرفون 5 هنوز در فروشگاه‌های ایران موجود نیست. با این حال ارزان‌ترین مدل فیرفون ۴ با قیمت ۵۷۹ یورو راهی بازار می‌شود که از ۶ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی بهره می‌برد. مدل ۸/۲۵۶ گیگابایتی هم با قیمت ۶۴۹ یورو به دست کاربران می‌رسد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *