،

Epic فاش کرد: گوگل به رقبای خود پول می‌دهد!

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
شکایت Fortnite-maker از گوگل

اولین روز محاکمه ضد انحصار بین اپیک گیمز و گوگل پس از اظهارات آغازین و شهادت دو شاهد به پایان رسید. اپیک، سازنده فورتنایت، گوگل را به سوء استفاده از قدرت در بازار برنامه‌های اندرویدی با دریافت هزینه‌هایی برای استفاده از فروشگاه Google Play، تحمیل سیستم پرداخت خود و سرکوب رقابت متهم کرد.
این محاکمه با وکیل ارشد Epic، گری بورنشتاین، آغاز شد و نموداری را ارائه کرد که نشان می‌دهد در سال 2020، فروشگاه Google Play 90 درصد از برنامه‌های نصب شده را تشکیل می‌داد، در حالی که فروشگاه برنامه سامسونگ تنها بر روی درصد کمی از تلفن‌های هوشمند اندرویدی نصب شده بود. بورنشتاین استدلال می‌کرد که گوگل به رقبا پول می‌دهد تا رقابت نکنند و به آن‌ها پول و مشوق‌های دیگری می‌دهد، که به اعتقاد او ضد رقابت است.

علیرغم استدلال گوگل مبنی بر اینکه اجازه «بارگذاری جانبی» برنامه‌ها را می‌دهد، جایی که کاربران می‌توانند از مرورگر برای نصب برنامه‌ها استفاده کنند، اپیک استدلال کرد که گوگل از کاربرانی که به بارگذاری جانبی فکر می‌کنند دلسرد می‌کند. Epic همچنین ادعا کرد که کارمزد 30 درصدی گوگل برای فروش اپ‌استور بالغ بر 12 میلیارد دلار در سال است و دارای حاشیه سود 70 درصدی است که بسیار بیشتر از حاشیه سود 24 درصدی در سال 2014 است.

پروژه Hug (آغوش) گوگل

به گفته Bornstein، نام رمز گوگل برای این معاملات Project Hug بود که ظاهراً به توسعه‌دهندگان مانند Riot Games پول پرداخت می‌کرد تا با فروشگاه Google Play رقابت نکنند. بورنشتاین همچنین به اتهام گوگل مبنی بر اینکه پروژه لیبرتی اپیک یک دام ناعادلانه بود، پرداخت و اظهار داشت که اپیک اعتراف کرد که به‌روزرسانی رفع فوری را برای فعال کردن پرداخت‌های جایگزین و بارگذاری جانبی بدون اطلاع گوگل یا اپل انجام داده است، اما هیچ آسیبی به مصرف‌کننده وارد نکرد.
قاضی به Epic اجازه داد تا بگوید که کارمندان Google، از جمله مدیر عامل شرکت ساندار پیچای، برخی از چت‌های خود را به صورت «حذف خودکار» تنظیم کرده‌اند تا آنها را از دنباله شواهد دور نگه دارد. در نهایت، Bornstein استدلال کرد که گوگل برای محافظت از فروشگاه برنامه نوپای خود در سال 2019 نیازی به انجام این اقدامات ضدرقابتی ندارد. بلکه قصد داشت از انحصار خود محافظت کند. او همچنین اظهار داشت که گوگل انحصاری برای ایمن کردن دانلود اپلیکیشن ندارد و برنامه‌های جانبی یک تهدید امنیتی واقعی نیستند.

به گفته وکیل گوگل، کارمزد 30% از فروشگاه Google Play یک «هزینه بازاریابی» است

وکیل گوگل، گلن پومرانتز، در مرحله بعدی قرار گرفت و استدلال کرد که تعریف بازار در چنین مواردی بسیار مهم است. گوگل با اپل رقابت می‌کند و هر گوشی سامسونگ با دو فروشگاه برنامه در صفحه اصلی عرضه می‌شود که به کاربران امکان انتخاب می‌دهد. گوگل ادعا می کند که قراردادهای ضد پارگی (AFA) آن برای توسعه دهندگان اندروید برای صرفه جویی در زمان و هزینه ضروری است.
گوگل 30 درصد کارمزد می‌گیرد که پومرانتز آن را کارمزد بازار می‌نامد، نه کارمزد انحصاری. Play Store و Android بیش از هزینه‌های پردازش پرداخت ساده ارائه می‌دهند. پومرانتز همچنین مخالفت کرد که Riot Games اگر بخواهد نمی‌تواند یک فروشگاه اپلیکیشن رقیب باز کند و اینکه گوگل برخی از چت‌ها را حذف کرده است، به این معنی نیست که این شرکت قوانین ضد تراست را نقض کرده است.
رئیس فروشگاه بازی Epic به‌عنوان اولین شاهد ظاهر شد.
استیو آلیسون، اولین شاهد Epic، شهادت داد که فرصتی برای برهم زدن حق امتیاز بالاتر Steam با Fortnite دلیل راه‌اندازی فروشگاه Epic Games بود. حق امتیاز 30٪ Steam بر اساس نشانه‌گذاری خرده فروشی فیزیکی بود، نه بر اساس هزینه‌های خاص.
آلیسون قبلاً به Telltale Games کمک کرده بود تا 95 درصد از درآمد را حفظ کند، اما حق امتیاز 12 درصدی Epic هنوز فروشگاه Epic Games را سودآور نکرده است.
پس از راه اندازی Epic، استیم Valve، ویندوز مایکروسافت و Discord همگی پول بیشتری به توسعه دهندگان دادند. در طول بازجویی متقابل، وکیل گوگل از آلیسون در مورد هشدارهای Epic در مورد دانلود لانچر بازی خود از منابع دیگر و هزینه Epic برای فروشگاه خود برای دسترسی به مخاطبان Epic سؤال کرد.
در طول محاکمه، بنجامین سایمون، توسعه‌دهنده یوگا بودی، اظهار داشت که اپل بارها اپلیکیشن او را به‌دلیل نقض قوانین آن‌ها علیه مشتریان «هدایت» برای ثبت‌نام در خارج از اپ استور رد کرده است. همانطور که در یک حکم دادگاه قبلی در پرونده App مشخص شده است، این عمل ضد رقابت در نظر گرفته می‌شود.
در گوگل پلی، سایمون سالانه 60 دلار یا ماهانه 10 دلار برای اپلیکیشن خود Down Dog دریافت می کند. با این حال، در وب سایت خود، او فقط 40 دلار در سال یا 8 دلار در ماه شارژ می‌کند. سایمون همچنین فاش کرد که پس از اینکه گوگل او را مجبور به حذف یک دکمه درون‌برنامه‌ای کرد که روشی برای پرداخت کمتر در یک وب‌سایت جایگزین تبلیغ می‌کرد، ۲۸ درصد کاربران بالقوه کمتر تصمیم گرفتند که اصلاً برای برنامه او هزینه بپردازند.
گوگل تلاش کرد شهادت سایمون را در طول شهادت متقابل بی اعتبار کند.
این تازه اولین روز دادگاه بود. در روزهای آینده پرونده Epic vs Google، انتظار می‌رود که هر دو مدیر عامل به‌عنوان شاهد احضار شوند و ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل و تیم سوئینی، مدیر عامل شرکت اپیک، پیشتاز باشند. گوگل همچنین اعلام کرده است که رئیس فعلی اندروید (و کروم و سیستم عامل کروم)، هیروشی لاکهایمر، و نمایندگانی از اپل، نتفلیکس، موتورولا و AT&T نیز ممکن است شهادت دهند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *