ابداع هدستی که از آسیب‌های مغزی جدی پیشگیری می‌کند

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
ابداع هدستی که از آسیب‌های مغزی جدی پیشگیری می‌کند.

دانشمندان «دانشگاه کالیفرنیا» به سرپرستی دکتر «کاترا حلبی»(Cathra Halabi) و دکتر «وید اسمیت»(Wade Smith)، هدست جدیدی ابداع کرده‌اند که وضعیت ورزشکاران را پس از ضربه مغزی ارزیابی می‌کند و همچنین زمان برگشت آن‌ها به بازی را نیز تعیین می‌کند. هنگامی که یک ورزشکار در حین ورزش دچار ضربه مغزی شود، باید تا بهبودی کامل صبر کرده و تا زمانی که آسیب به طور کامل از بین نرفته باشد، نباید به زمین بازی برگردد.

رایج‌ترین روش بررسی بهبودی پس از ضربه مغزی در حال حاضر شامل نظارت بر علائم فیزیکی آشکار مانند سردرد و سرگیجه است. اما به گفته دانشمندان «دانشگاه کالیفرنیا سن‌فرانسیسکو»(UCSF) ممکن است برخی از آسیب‌های مغزی پس از کاهش یافتن علائم همچنان ادامه داشته باشند و اگر یک ورزشکار پیش از التیام یافتن آسیب، دوباره بازی را شروع کند، خطر ابتلا به آسیب‌های مغزی بعدی، بسیار جدی‌ است.

دانشمندان این مرکز علمی معتبر به تازگی یک هدست جدید طراحی کرده‌اند که با نظارت بر پالس سر یا «هدپالس»(Headpulse) ورزشکاران به آنها اطلاع می‌دهد که بازگشت به زمین بازی چه زمانی ایمن است. هدپالس به نیروی ظریفی گفته می‌شود که با هر بار انقباض قلب و بیرون ریختن خون، به درون جمجمه راه می‌یابد.

هدست ساخت این گروه پژوهشی، هدپالس را با شتاب‌سنج‌هایی اندازه‌گیری می‌کند که ریزحرکات سر را در هر پالس تشخیص می‌دهند. دستگاه این کار را روزانه در طول یک جلسه آزمایش ۹۰ ثانیه‌ای انجام می‌دهد. این هدست روی گروهی از بازیکنان نوجوان فوتبال استرالیا آزمایش شد که ۴۳ نفر از آن‌ها اخیرا دچار ضربه مغزی شده بودند و ۵۹ نفر از آنها تجربه ضربه مغزی را نداشتند. پس از یک دوره آزمایشی یک‌ماهه مشخص شد که بازیکنان گروه ضربه مغزی نه تنها الگوی هدپالس مشخصی داشتند که در بازیکنان آسیب‌ندیده وجود نداشت، بلکه این الگو به طور میانگین ۱۲ روز پس از ناپدید شدن سایر علائم آن‌ها ادامه یافت.

به گفته دانشمندان، آن‌ها متوجه عدم تطابق بین علائم و تغییرات بیومتریک شدند که توسط دستگاه ثبت شده بود. همین امر تصمیم برای بازگشت به زمین بازی بر اساس مشاهده علایم فیزیکی را با چالش مواجه کرده بود و بدین ترتیب در صورت تداوم یافتن ناهنجاری‌های هدپالس، باید تاخیر در بازگشت به بازی را برای ورزشکاران بدون علائم توصیه کرد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر این دستگاه توسط شرکت فناوری پزشکی «MindRhythm» در مرحله تجاری‌سازی است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های فناوری