، ،

برنامه‌ای که 60.000 گوشی اندرویدی را آلوده کرده است

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
برنامه stalkerware

یک برنامه جاسوس افزار اندروید از سال 2016 تاکنون 60.000 دستگاه را در معرض خطر قرار داده است و ممکن است در گوشی هوشمند شما پنهان شده باشد. در گزارشی آمده است که اپلیکیشن نظارت تلفنی با نام Spyhide در ایران ساخته شده و به طور مخفیانه اطلاعات خصوصی کاربران را از دستگاه‌های اندرویدی در سراسر جهان جمع‌آوری می‌کند.
به این نوع برنامه نظارتی، برنامه stalkerware گفته می‌شود که می‌تواند بر روی تلفن قربانی نصب شود. این برنامه در صفحه اصلی تلفن پنهان می‌ماند تا قربانی نتواند آن را شناسایی یا حذف کند.

Spyhide به طور مداوم مخاطبین، پیام‌ها، عکس‌ها، گزارش تماس‌ها، ضبط‌ها و داده‌های مکان قربانی را بی درنگ آپلود می‌کند.

چه داده‌هایی جمع‌آوری شده است

طبق گزارش TechCrunch، Spyhide از سال 2016 تا تاریخ استخراج در اواسط ژوئیه، اطلاعات کاربران را به سرقت برده است. این داده‌ها همچنین شامل اطلاعاتی مانند زمانی که یک عکس یا ویدیو گرفته شده و بارگذاری شده است.
داده‌های جمع‌آوری شده توسط Spyhide شامل 3.29 میلیون پیام متنی حاوی اطلاعات بسیار شخصی است که شامل کدهای دو عاملی و لینک‌های بازنشانی رمز عبور است. بیش از 1.2 میلیون گزارش تماس، حدود 312.000 فایل ضبط تماس، بیش از 925.000 لیست تماس و رکورد برای 382.000 عکس و تصویر وجود دارد.
علاوه بر این، پایگاه داده Spyhide همچنین دارای سوابق مربوط به 750.000 کاربر است که برای نصب برنامه جاسوسی در دستگاه قربانی ثبت‌نام کرده‌اند. با این حال، اکثر کاربرانی که ثبت نام کردند، گوشی خود را به خطر انداختند.
لازم به ذکر است که برنامه‌های استالکرور از فروشگاه برنامه گوگل ممنوع شده‌اند، بنابراین مجرمان ممکن است برنامه را از وب سایت Spyhide دانلود کرده باشند.

چگونه می‌‌توان Spyhide را کشف و حذف کرد؟

از آنجایی که نرم‌افزارهای جاسوسی توانایی پنهان کردن خود را دارند، شناسایی آن در گوشی اندرویدی ممکن است کمی دشوار باشد. آن‌ها اغلب به‌عنوان برنامه‌های اندرویدی با ظاهر معمولی مبدل می‌شوند. در این گزارش آمده است که Spyhide ممکن است به‌عنوان «تنظیمات Google» با نماد چرخ‌دنده یا یک برنامه آهنگ زنگ به نام «T.Ringtone» با نماد نت موسیقی پنهان شود.
کاربران می‌توانند فهرست برنامه‌هایی را که به آن‌ها اجازه دسترسی به داده‌های دستگاه داده شده است، بررسی کنند. برای این کار به منوی تنظیمات رفته و لیست اپلیکیشن ها را باز کنید. در میان برنامه‌ها پیمایش کنید و برنامه‌هایی را که به خاطر ندارید روی گوشی خود نصب کرده باشید، بررسی کنید. اگر چنین برنامه‌ای را پیدا کردید، فورا آن را حذف کنید.
مشتریان همچنین می‌توانند از برنامه‌های آنتی‌ویروس Android استفاده کنند و Google Play Protect را روشن کنند که برنامه‌های مخرب نصب شده در تلفن شما را اسکن و شناسایی می‌کند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *