9 کاری که هرگز نباید با استفاده از وای‌فای عمومی انجام دهید

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
خطرات استفاده از وای فای عمومی

دسترسی به اینترنت با استفاده از وای فای عمومی خطرناک است. ما سعی کرده‌ایم در اینجا 9 کاری که باید هنگام استفاده از یک شبکه ناامن از انجام آن‌ها اجتناب کنید را به شما توصیه کنید.

وای‌فای عمومی در دنیای مدرن یک ضرورت به‌نظر می‌رسد، اما تعداد کمی از مردم متوجه می‌شوند که تا چه حد خطر امنیتی دارد. اگر از شبکه‌های باز استفاده می‌کنید، رویای ایده‌‎آل یک هکر هستید. چه در حال مرور عادی وب باشید و چه سعی می‌کنید کمی کار را انجام دهید، برخی از کارهایی هستند که هرگز نباید هنگام استفاده از اتصال Wi-Fi عمومی انجام دهید.

آیا استفاده از Wi-Fi عمومی ایمن است؟

اتصال به هر شبکه Wi-Fi مقدار مشخصی از خطرات را به‌همراه دارد و امنیت سایبری در پی به حداقل رساندن خطرات مربوط است. برخی از شبکه‌ها ایمن‌تر از سایرین هستند و همیشه ارزش آن را دارد که قبل از استفاده از شبکه‌های Wi-Fi رایگان آن را تجزیه و تحلیل کنید.

ابتدا، بررسی کنید که هر شبکه Wi-Fi رایگان حداقل قانونی نشان دهد. فرض کنید در یک فرودگاه هستید و به شبکه‌ای به‌نام «وای‌فای رایگان فرودگاهی» متصل می‌شوید. چگونه می‌دانید که این یک هات اسپات توسط یک کلاهبردار که حملات مرد میانی (MITM) را انجام می‌دهد راه‌اندازی نشده است؟

فرودگاه‌ها، کافه‌ها و مکان‌های دیگری که معمولاً Wi-Fi رایگان ارائه می‌دهند، معمولاً نام‌ها و رمزهای عبور شبکه را روی تابلوها نشان می‌دهند. همیشه بررسی کنید که به یک شبکه قانونی متصل هستید. اگر می‌خواهید دستگاه دیگری را وصل کنید، همیشه می‌توانید با تلفن خود از جزئیات شبکه عکس بگیرید.

همچنین باید تفاوت بین شبکه‌های امن و ناامن تمایز قائل شوید. یک شبکه ناامن به‌سادگی می‌تواند شبکه‌ای باشد که به هر کسی اجازه می‌دهد بدون استفاده از رمز عبور متصل شود. این شبکه‌ها معمولاً فاقد اقدامات امنیتی استاندارد برای محافظت از اطلاعات شما در هنگام استفاده از وب هستند.

وای فای رایگان در اماکن عمومی

یک شبکه امن برای اتصال باید به رمز عبور نیاز داشته باشد و برخی ممکن است از شما بخواهند با شرایط خدمات موافقت کنید یا یک حساب ایجاد کنید. اگرچه این تضمین نمی‌کند که اتصالی که استفاده می‌کنید ایمن باشد. پس از اتصال، باید شبکه را نیز بررسی کنید تا مشکلات احتمالی امنیتی وای‌فای عمومی را جستجو کنید.

برای مثال، یک نگاه سریع به اتصال شما در Mac یا iOS نشان می‌دهد که آیا از پروتکل‌های امنیتی منسوخ استفاده می‌کند یا خیر.
حتی اگر مطمئن هستید که شبکه‌ای که استفاده می‌کنید تا حد امکان ایمن است، کارهای زیادی وجود دارد که هرگز نباید با استفاده از Wi-Fi عمومی انجام دهید. شبکه‌های باز مانور دادن را برای هکرها آسان می‌کند و تشخیص بزرگترین خطرات استفاده از Wi-Fi عمومی تا زمانی که خیلی دیر نشده است دشوار است.

نباید های استفاده از Wi-Fi عمومی!

بهترین راه برای ایمن ماندن در حین استفاده از وای‌فای عمومی این است که از انجام هر کاری که می‌تواند به هکرها آنچه را که به دنبال آن هستند بدهد، خودداری کنید.

1- وارد هر قسمتی که نیاز به رمز عبور دارد نشوید

قانون طلایی استفاده از اتصالات وای‌فای عمومی این است که هرگز اطلاعات شخصی را ارسال نکنید: نام کاربری، آدرس ایمیل، رمز عبور و غیره. هکرها می‌توانند این داده‌ها را رهگیری کرده و به حساب‌های شما دسترسی پیدا کنند یا از اطلاعات شخصی شما در حملات دیگری مانند سرقت هویت استفاده کنند.

ورود به حساب‌های ایمیل، سایت‌های رسانه‌های اجتماعی یا هر چیز دیگری که نام کاربری و رمز عبور می‌خواهد را فراموش کنید. استفاده از برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی به‌طور کلی ایمن است؛ تا زمانی که نیازی به ورود به سیستم نداشته باشید. اما همیشه به یاد داشته باشید که در یک اتصال وای فای عمومی هکرها می‌توانند نقشه‌های جاسوسی خود را پیاده کنند.

2- حساب کاربری جدید ایجاد نکنید

ورود به حساب‌های موجود یک چیز است، اما ایجاد یک حساب کاربری جدید در حین استفاده از Wi-Fi عمومی می‌تواند به هکرها از همان روز اول دسترسی بدهد. اگر حساب جدیدی را با اطلاعات دقیق پر کنید: نام، آدرس، مشاغل، جزئیات پرداخت و غیره، این امر به‌ویژه خطرناک‌تر است.

شما فقط باید از شبکه‌های خصوصی و امن برای ایجاد حساب‌های جدید یا انجام هر کاری که اطلاعات حساس را مدیریت می‌کند استفاده کنید.

3- هویت خود را تأیید نکنید

هرازگاهی، مقامات، سرویس‌های آنلاین و سایر گروه‌ها ممکن است از شما بخواهند هویت خود را تأیید کنید. فرض کنید به یک کشور خارجی سفر می‌کنید و برنامه رسانه اجتماعی مورد علاقه خود را باز می‌کنید، فقط برای اینکه درخواست تأیید کند. این یک ویژگی امنیتی رایج برای تأیید این است که در واقع شما هستید که سعی می‌کنید به حساب خود دسترسی پیدا کنید، نه غریبه‌ای در یک سرزمین خارجی.

هر چقدر هم که وسوسه انگیز باشد، هویت خود را با استفاده از وای‌فای عمومی، از جمله شبکه‌های هتل یا سایت‌های اماکن اقامتی، تأیید نکنید. شما نباید به هیچ عنوان هیچ‌یک از اطلاعات مورد استفاده برای تأیید هویت را به هکرها (گذرنامه، شناسه‌های دولتی، داده‌های بیومتریک و غیره) تحویل دهید.

4- جزئیات پرداخت خود را ارسال نکنید

شاید خرید آنلاین، مهم‌ترین کاری است که ‌می‌خواهید هنگام استفاده از وای‌فای عمومی انجام دهید. هر جزئیات پرداختی که در طی فرآیند پرداخت وارد می‌کنید در برابر انواع استراتژی‌های حمله آسیب‌پذیر است: فیشینگ، keylogging، man-in-the-middle و غیره.

اگر واقعاً نیاز به خرید سریع چیزی دارید، از داده تلفن همراه (اینترنت موبایل) استفاده کنید و اگر می‌خواهید دستگاه دیگری را وصل کنید، با تلفن خود یک نقطه اتصال ایجاد کنید. حتی اگر به کشور دیگری سفر می‌کنید، بهتر است یک سیم کارت محلی بخرید یا هزینه‌های رومینگ را برای دقیقه یا ثانیه‌هایی که طول می‌کشد تا جزئیات پرداخت خود را به صورت ایمن ارسال کنید، بررسی کنید.

پرداخت آنلاین با وای فای رایگان

5- از بانکداری آنلاین استفاده نکنید

اگر بخواهیم مثالی به‌عنوان خطرناک‌ترین دسترسی‌ها و جزئیات پرداختی که در مورد دسترسی به حساب بانکی به هکرها را مثال بزنیم که دسترسی آزاد به حساب بانکی شما را به آن‌ها می‌دهد؛ این بزرگترین قلمرویی است که مجرمان سایبری می‌توانند با انتقال تمام وجوه شما به یکی از حساب‌هایشان، شما را نابود کنند. این موضوع در امنیت وای فای عمومی چیزی نیست که بخواهید درمورد آن شانس بیاورید.

مهم‌تر از همه، هرگز از طریق یک مرورگر وب با استفاده از Wi-Fi عمومی وارد بانکداری آنلاین نشوید. برنامه‌های بانکداری تلفن همراه بومی به‌طور قابل توجهی ایمن‌تر از وب سایت‌ها و برنامه‌های وب هستند، اما به‌هیچ وجه 100 درصد امن نیستند.

مهم‌تر از همه، مطمئن شوید که دارید با وای فای عمومی از برنامه رسمی استفاده می‌کنید زیرا برنامه‌های شبیه‌سازی شده یکی از رایج‌ترین استراتژی‌ها برای هک حساب‌ها هستند. همیشه برنامه‌های بانکی را دانلود کنید و برای اولین بار در یک شبکه ایمن حساب خود را راه‌اندازی یا وارد شوید. از ویژگی‌های امنیتی تلفن همراه بانک خود، از جمله احراز هویت دو مرحله‌ای و هر چیز دیگری که برای محافظت از شما ارائه می‌کنند، استفاده کنید.

حتی با فعال بودن آخرین ویژگی های امنیتی، تنها راه امن برای انجام بانکداری آنلاین استفاده از یک شبکه امن است. شما نمی‌خواهید هکرها با استفاده از وای‌فای عمومی، شماره حساب، کد مرتب‌سازی، موجودی بانکی یا هر رقمی از رمزهای عبور شما را در اختیار داشته باشند.

6- از راه دور کار نکنید

کار از راه دور در اوج همه‌گیری کووید-19 به یک جریان عادی تبدیل شد. متأسفانه، کارکنان راه دور بی‌تجربه (و بسیاری از افراد با تجربه) ممکن است خطرات امنیتی ناشی از کار آنلاین با استفاده از شبکه‌های خارج از محل کار را درک نکنند.

امیدواریم اگر شبکه شما خصوصی و امن باشد، کار از خانه خیلی مشکل‌ساز نباشد. با این حال، به محض اینکه وارد کافه یا یک فضایی برای کار مشترک می‌شوید، به یک اتصال اینترنتی عمومی و ناامن اعتماد می‌کنید. این‌ها همچنین از نوع شبکه‌هایی هستند که مجرمان سایبری دوست دارند هدف قرار دهند، به‌خصوص اکنون که کار از راه دور رایج‌تر شده است.

دورکاری با وای فای رایگان

7- فایل‌ها را به اشتراک نگذارید

دو نوع اشتراک‌گذاری فایل وجود دارد که هنگام استفاده از Wi-Fi عمومی باید از آن‌ها اجتناب کنید. در ابتدا، شما می‌خواهید تنظیمات اشتراک‌گذاری فایل را در دستگاه‌های متصل غیرفعال کنید، زیرا هکرها می‌توانند از این تنظیمات برای دسترسی به فایل‌ها و پوشه‌ها سوء استفاده کنند.

به‌عنوان مثال، اگر از یک دستگاه macOS استفاده می‌کنید، می‌توانید روی نماد منوی Apple کلیک کنید و تنظیمات سیستم > General > اشتراک‌گذاری را انتخاب کنید تا تمام تنظیمات اشتراک‌گذاری فعال را ببینید.

تا جایی که می‌توانید، هر گزینه اشتراک‌گذاری را که می‌توانید غیرفعال کنید تا از دسترسی افراد دیگری که از همان شبکه استفاده می‌کنند به فایل‌ها و سایر داده‌های دستگاه‌تان جلوگیری کنید.

نوع دیگری از اشتراک گذاری فایل که می‌خواهید از آن اجتناب کنید، اشتراک‌گذاری دستی فایل‌ها به‌صورت آنلاین با سایر کاربران است. برای مثال، اگر از برنامه‌ای مانند Google Drive استفاده می‌کنید، منتظر بمانید تا بتوانید قبل از اشتراک‌گذاری فایل‌ها به یک شبکه امن دسترسی پیدا کنید. چه با استفاده از ویژگی‌های اشتراک‌گذاری فایل در Drive یا ابزارهای دیگر (مثلاً: پیوست‌های ایمیل).

8- دسترسی به اطلاعات یا سیستم‌های حساس را باز نکنید

این یکی از سخت‌ترین چیزهایی است که هنگام استفاده از وای‌فای عمومی باید از آن اجتناب کرد، زیرا ما به دسترسی و استفاده از اطلاعات حساس آنلاین عادت کرده‌ایم. این شامل داده‌هایی است که به‌صورت فیزیکی وارد می‌کنید (نام‌های کاربری، گذرواژه‌ها، جزئیات پرداخت، و غیره) اما می‌تواند هر چیزی را که روی صفحه نمایش شما نشان می‌دهد، مانند آدرس‌های ایمیل، شماره‌های شناسایی، و نتایج آزمایش، حتی اگر هیچ داده‌ای را تایپ یا وارد نکنید، باشد.

در کار با وای فای عمومی، دسترسی ساده به سیستمی که اطلاعات حساس را ذخیره می‌کن، مانند برنامه‌ای که برای کار از آن استفاده می‌کنید، تنها چیزی است که هکرها برای شروع کار خود به آن‌ها نیاز دارند. این شامل بررسی صندوق ورودی ایمیل شما نیز می‌شود. بسته به‌نوع حمله‌ای که هکرها اجرا می‌کنند، می‌توانند آدرس ایمیل، اطلاعات تماس و محتوای پیام‌ها را مشاهده کنند. با نوع مناسب حمله، هکرها ممکن است فقط به یک ایمیل تأیید خرید نیاز داشته باشند تا اطلاعات شخصی کافی برای سرقت هویت را به‌دست آورند.

9- دستگاه خود را بدون مراقبت رها نکنید

هرگز هیچ دستگاهی را در یک محیط عمومی بدون مراقبت رها نکنید، به‌خصوص اگر به یک شبکه باز وای فای عمومی متصل باشد. لپ تاپ‌ها، تلفن‌ها و دستگاه‌های ذخیره‌سازی معدن طلا برای هکرها هستند. حتی اگر در زمانی که شما دور هستید، دستگاه شما را ندزدند، بازهم شما نمی‌دانید که یک هکر ممکن است تا زمان بازگشت با آن چه کرده باشد.

هنگام استفاده از وای‌فای عمومی ایمن بمانید

هر شبکه وای‌فای عمومی قابل هک است، بنابراین ایمن‌ترین راه برای استفاده از آن‌ها این است که فرض کنیم همه آن‌ها خطرهک کردن شما را دارند.

از وب‌سایت‌های امن بازدید کنید، مقالات را بخوانید، و تا حد امکان به‌صورت ناشناس وب را مرور کنید. با این حال، انجام هر کاری که اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساس شما را مدیریت می‌کند، زمانی که به یک شبکه عمومی متصل هستید، یک خطر است. به خودتان لطف کنید و چیزهای مهم را ذخیره کنید تا زمانی که به شبکه ایمن و خصوصی که می‌توانید به آن اعتماد کنید دسترسی پیدا کنید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *