دنیای کودکان نابینا با لگوبریل زیبا می‌شود

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
طراحی لگو برای نابینایان

کمپانی لگو، نخستین‌بار لگوبریل را برای نابینایان به زبان انگلیسی و فرانسه، تولید کرد.

کمپانی لگو با اعلام این خبر در سایت خود نوشت: «یادگیری باید شادی‌بخش باشد و این هدف لگو است که از طریق بازی تشویق به یادگیری کند. اگر تا پیش از این، کودکان عادی با تهیه و استفاده از لگو، لحظه‌های شادی را تجربه می‌کردند حالا نوبت کودکان و حتی بزرگسالانی است که به‌دلیل نابینایی یا کم‌بینایی امکان استفاده از لگو را نداشتند و یا اصلاً لگو را نمی‌شناختند و به‌همین خاطر از لذت شادی ساخت و بازی با لگو محروم بودند.»

   قطعات لگو بریل برای کمک به کودکان نابینا و افرادی با مشکلات بینایی طراحی شده است تا بتوانند با لمس حروف و اعداد، یاد بگیرند، بخوانند، شکل بسازند و دنیای خود را بشناسند.

لگو چیست؟

کمپانی لگو در سایت خود این‌طور می‌نویسد: «تقریباً همۀ ما می‌دانیم لگو چیست اما احیاناً برای کسانی که با این قطعات جذاب و دوست‌داشتنی آشنایی ندارند باید بگوییم که لگو، اسباب‌بازی با قطعات رنگارنگ است که بر مبنای چیدمان و کامل‌کردن ساخته شده یعنی هر قطعه، قطعۀ قبل و بعد از خود را کامل می‌کند تا در نهایت سازه‌ای زیبا ساخته شود. خانه، ماشین، قطار حتی پارک بازی کودکان؛ اما لگو بریل کمی با بقیه محصولات لگو فرق دارد.

لگو چیست

روی قطعات این لگو، اعداد و حروف به خط بریل نوشته شده‌اند. نقش‌هایی که با برآمدگی‌های روی هر قطعه شکل گرفته‌اند و با لمس آنها خوانده می‌شوند. ما در راستای مسئولیت نسبت به تمام کودکان و این‌که دنیا را برای آنان محلی سرشار از آرامش و شادمانی می‌خواهیم این لگوها را طراحی کردیم و ساختیم.»

مدیر بخش نوآوری‌ها و خلاقیت در کمپانی لگو در خصوص این مطلب چنین گفته: «تقریباً از سال۲۰۲۰ ایدۀ لگو بریل را طراحی کردیم اما هنوز تا اجرایی شدن فاصلۀ زیادی داشتیم پس از ساخت نمونۀ اولیه تعدادی از آن‌ها را برای آزمودن و ارتباط کودکان نابینا یا کم‌بینا به مدارس و مراکز خاص آموزش این دسته از کودکان بردیم متأسفانه کرونا اجازه نداد تا آزمایشمان را تکمیل کنیم اما در همان مدت زمان اندک متوجه شدیم که کودکان با لگو بریل ارتباط خوبی برقرار کردند. آن‌ها با لگو بریل بازی می‌کردند؛ درس می‌خواندند ریاضی و شعرمی‌آموختند و با مفاهیمی چون تونل، قطار، ساختمان، حتی ماشین‌سازی و رانندگی آشنا می‌شدند.

ایده طراحی لگو برای نابینایان

پس از عرضه آن در سال ۲۰۲۰ هزاران نفر با کمپانی لگو تماس گرفتند و درخواست تهیه این بازی را برای استفاده در خانه داشتند اما سازمان بهداشت جهانی به‌دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بسته‌شدن راه‌های ارتباطی یا جلوگیری از حمل‌ونقل و فرستادن وسیله به در خانه‌ها، ما را از فروش محصولات و ارسال به نقاط مختلف دنیا، منع کرد. اما گروه ما از این فرصت استفاده کرد و با بارگذاری اندک فیلم‌هایی که در روزهای ابتدایی عرضه در مدارس و سازمان‌های ویژۀ کودکان نابینا و کم‌بینا تهیه کرده بودیم و یا با گذاشتن عکس لگوها و طرح‌های مختلفی که ساخته شده بود تبلیغات گسترده‌ای برای این کار انجام دادیم تا این‌که به‌زودی تلاش ما نتیجه داد. اکنون هزاران نفر از سراسر دنیا حتی مدارس و بخش‌های آموزش‌وپرورش خواهان لگوبریل هستند.»

گفت‌وگو با کودکانی که لگوبریل استفاده کردند

در حال حاضر توزیع قطعات لگو بریل برای کودکان شش سال به‌بالا در مدارس با موفقیت رو‌به‌رو شده و هزاران فروشگاه درسرتاسر دنیا، این لگوها را در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهند تا با تهیه و خرید آن در خانه، به آموزش کودکان‌شان همراه با بازی بپردازند.

اولیویا دختری که با لگوبریل، «الفبا» آموخت

اولیویا، دحتری که با لگو الفبا آموخت

اولیویا که هفت سال دارد می‌گوید: «به کمک لگو توانسته است در مدرسه، الفبای بریل بیاموزد.»

او در کودکی بینایی خود را از دست داد و جهان پیرامون خود را با احساس سرانگشتان خود می‌شناسد.

مادرش لیزا می‌گوید قطعات لگو باعث کنجکاوی و اشتیاق او به بریل شده است.

دنیل، با لگو بریل «اوتیسم» را پشت‌سر گذاشت

دنیل که پسری کم‌بینا و مبتلا به اوتیسم است به‌کمک لگو بریل توانسته به‌خوبی مفاهیمی چون خانه، خانواده، ماشین و دوستی را بیاموزد. پدر دنیل، ویدیوی کوتاهی برای کمپانی لگو فرستاده که در آن دنیل 5 ساله به‌همراه دوستش در تلاش است تا با لگو بریل مراسم شب کریسمس را بازسازی کند. ساخت خانه، گذاشتن درخت کاج، هدایای زیر درخت و…

دنیل با لگو بریل، اوتیسم را پشت سر گذاشت

پدر دنیل در این ویدیو گفته: «ما از کمپانی لگو متشکریم. بالاخره افرادی هم پیدا شدند که این بچه‌ها را ببینند و متوجه شوند که آن‌ها نیاز دارند بازی کنند و به‌کمک بازی مفاهیم عمیق دوستی، همراهی و خانه و خانواده را بیاموزند.»

«نامه‌های رِیس» به خانواده، به‌کمک لگوبریل

ریس از قطعات لگوی ویژه نابینایان برای کمک به آموزش اعضای خانواده خود استفاده می‌کند و گفته:”قطعات لگو برای نابینایان تفاوت چندانی با لگو برای کودکان دیگر ندارد و من مانند هر کودک دیگری با آنها بازی می‌کنم و یاد می‌گیرم.

نامه‌های رِیس به خانواده با لگو بریل

به کمک این قطعات به مادر و خواهرم کمی الفبای بریل یاد داده‌ام تا راحت‌تر با من ارتباط برقرار کنند.

احساس خوبی دارم چون آنها پیش از این‌که الفبای بریل را یادشان بدم نمی‌توانستند نامه‌ها و یا یادداشت‌هایم را بخوانند که برای تولدشان یا جشن عیدپاک می‌‎نوشتم.»

لگوبریل به چه زبان‌هایی است؟

رئیس سازمان جهانی نابینایان می‌گوید:”برای کودکان نابینا و کم‌بینا و بزرگسالانی که مشکل بینایی دارند تجربه خاصی است اگر بتوانند در سفر یادگیری بریل با افرادی که دوست‌شان ‌دارند همراه شوند”.

لگو بریل به چه زبان‌هایی است؟

اکنون لگو اعلام کرده است همه می‌توانند لگوبریل با قطعات رنگارنگ ویژۀ کودکان نابینا یا کم‌بینا را تهیه کنند.”حالا می‌توانید از یادگیری خط بریل در خانه لذت ببرید”. البته این لگوها در حال حاضر به دو زبان انگلیسی و فرانسه طراحی و ساخته می‌شود و قرار است به‌زودی به سایر زبان‌ها نیز ساخته شود.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *