فناوری رو به رشد فلسطین در جنگ بین اسرائیل از بین رفته است

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
توقف رشد فناوری فلسطین

غزه، علیرغم اینکه یکی از چالش‌برانگیزترین مناطق از نظر اقتصادی در جهان است، از قضا همیشه یک مرکز فناوری – نه تنها برای فلسطین و فلسطینی‌ها، بلکه برای جهان بوده است: شرکت‌های بین‌المللی سال‌هاست که به دنبال حضور در آنجا برای همکاری بوده‌اند. هم با فریلنسرهای با استعداد فناوری و هم با استارتاپ‌هایی که به‌تدریج از منطقه ظهور کردند. به‌عنوان مثال، طبق منابعی که به ساخت این پل‌ها کمک کردند، انویدیا که به خاطر نقش خود در رونق جدید هوش مصنوعی مشهور است، سال‌ها با حداقل 100 مهندس در این منطقه کار کرده است.

حداقل از سال 2008، TechCrunch شرکت‌های فناوری خارج از فلسطین را پوشش می‌دهد، برخی در خدمت مخاطبان مستقیم خود، برخی در خدمت دنیای فناوری در سطح بین‌المللی. سیلیکون ولی علاقه فزاینده‌ای به فلسطین به‌عنوان یک مرکز فناوری پیدا کرده بود، اما مانند خود اکوسیستم، در حال ظهور است: تا به امروز، کسانی که در منطقه کار می کنند تخمین می‌زنند که بیش از 10 میلیون دلار در اکوسیستم فناوری فلسطین سرمایه‌گذاری شده است.

شایان ذکر است، در سال 2017، مارک بنیوف، بنیانگذار و مدیر عامل Salesforce، در حمایت از اولین آکادمی برنامه‌نویسی که در غزه ایجاد شد، به افراد برجسته سیلیکون ولی پیوست.

Gaza Sky Geeks، یک ابتکار تحت حمایت الفبای مستقر در غزه که سرمایه گذاری های اولیه، آموزش و منابع فناوری را برای جمعیت غزه فلسطین فراهم می کند، چراغ راه کارآفرینی در منطقه بوده است.

همه اکنون عملاً مانند ساختمان‌های غزه از بین رفته است

اسرائیل در حال حاضر در حال تلافی نظامی علیه حملات به‌مردم خود، در خاک خود، و گروگان‌هایی است که متعاقباً توسط حماس – سازمان حاکم در غزه که دست‌کم 150 نفر را ربوده و در جریان حملات وحشیانه اسرائیل در آخر هفته که منجر به کشته‌شدن شد، 1300 نفر به غزه برد.

صنعت فناوری در اسرائیل (بزرگترین صادرات این کشور و بزرگترین سهم آن در تولید ناخالص داخلی) نیز ضربه بزرگی می‌‌خورد، اما تأثیر آن بر اکوسیستم کوچکتر و شکننده تر غزه، ناگزیر به‌طور قابل توجهی جدی‌تر بوده است. تخریب فیزیکی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن، هر آینده ای را برای صنعت فناوری در آنجا با تردید مواجه می‌کند.

خیلی ساده، برای هیچ‌کس، چه‌رسد به کارگران فناوری، از عواقب جنگ فراری نیست. «آنچه که برای فناوری در غزه اتفاق می‌افتد این است که اسرائیل آن را خرد می‌کند.

در صحبت با رایان استورگیل، یک شهروند آمریکایی و رئیس سابق شتابدهنده اسکای گیکز غزه که توسط حامی مالی مرسی کورپس و سازمان کمک‌رسانی غیردولتی اداره می‌شود، وضعیت روی زمین پس از موج‌های گلوله باران توسط ارتش اسرائیل وخیم به نظر می‌رسد.

«منطقه اطراف ساختمان مرسی کورپس، که اسکی گیک های غزه را در خود جای داده بود، تسطیح شده است. ساختار ایستاده است اما منفجر شده است. جلوی آن به نوعی کنده شده است.

Gaza Sky Geeks (GSG) بزرگترین مرکز فناوری در فلسطین است که طیف گسترده‌ای از آموزش‌های فنی را در مقیاس بزرگ ارائه می‌دهد. در سال 2022، 5000 برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده از سراسر کرانه باختری و غزه از این برنامه فارغ التحصیل شدند.

«چه کسی می‌داند قرار است چه اتفاقی بیفتد. دفاتر از بین می‌روند، خطوط فیبر نوری از بین می‌روند. دانشگاه‌ها ویران شده‌اند. سه دانشگاه اصلی در غزه که تمام فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر را تولید می‌کنند، هم سطح هستند. کسی حتی نمی‌داند که آیا پس از اتفاقی که امروز در حال رخ دادن است، مردم می‌توانند به شمال غزه برگردند یا خیر. موسسات آموزشی که در آنجا هستند از بین رفته‌اند».

او از ژانویه به استارت آپ‌های فناوری فلسطینی کمک می‌کرد تا سرمایه خود را در کرانه باختری و غزه افزایش دهند.

«تا به حال، رشد بسیار قابل توجهی وجود داشته است. بسیاری از شرکت‌ها در عربستان سعودی دفاتر پشتیبان [در فلسطین] را برای توسعه انواع شرکت‌ها و حتی اپلیکیشن‌هایی که اکنون در خلیج فارس در حال رشد هستند، راه‌اندازی کرده‌اند، زیرا عربستان سعودی به سرعت در زمینه فناوری رشد کرده است. انویدیا و سایر شرکت‌های بین المللی، عملیات برون‌سپاری در فلسطین دارند. اپل دارای عملیات برون سپاری است، مایکروسافت دارای تحقیق و توسعه است، و آن‌ها حتی مایلند شاهد گسترش این عملیات باشند. شرکت‌هایی وجود دارند که 200 توسعه‌دهنده در دفاتر رام‌الله داشتند.»

من با همه روسای این دفاتر مختلف صحبت کرده‌ام، اکثر آن‌ها در اسرائیل هستند. آن‌ها افراد بسیار مثبتی هستند که می‌خواهند از صنعت فناوری در آنجا حمایت کنند و این تلاش‌ها خوب و در حال رشد بوده است.»

در واقع، یکی از صندوق های سرمایه‌گذاری اصلی فلسطین، ابتکار، اخیراً دومین صندوق خود را به مبلغ 30 میلیون دلار جمع‌آوری کرده بود.

شرکت‌های با رشد بالا که از فلسطین ظهور می‌کنند عبارتند از Menalytics (تجزیه و تحلیل داده‌ها، سرمایه‌گذاری شده توسط Flat 6 labs). Olivery (لجستیک آخرین مایل، Flat6Labs و صندوق ابتکار)؛ کورتاوا (وفاداری کارمندان و مشتریان)؛ و سلنوو (یک شریک اجرای آمازون).

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *