، ،

تولید تراشه سازگار با محیط زیست که عملکردی مشابه مغز انسان دارد!

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
تولید تراشه سازگار با محیط زیست که عملکردی مشابه مغز انسان دارد!

محققان بخش تحقیقاتی شرکت «آی بی ام» (IBM) از یک نمونه تراشه آنالوگ رونمایی کرده‌اند که بهره‌وری و دقت قابل ملاحظه‌ای در زمینه اجرای محاسبات پیچیده برای شبکه عصبی عمیق (DNNs) نشان داده است.

شرکت «آی بی ام» اعلام کرده‌ است که بهره‌وری این تراشه جدید به علت وجود اجزایی است که مشابه ارتباطات موجود در مغز انسان کار می‌کنند. تراشه ۱۴ نانومتری «CMOS IC» از ۶۴ بخش محاسباتی درون حافظه‌ای تشکیل یافته که هر کدام از آنها آرایه‌ای ۲۵۶ در ۲۵۶ از سلول‌های واحد سیناپسی (synaptic) دارد. در حالی که بیشتر تراشه‌های موجود در دنیا دیجیتال هستند و اطلاعات را به شکل ۰ و ۱ ذخیره می‌کنند اما تراشه جدید شرکت «آی بی ام» بر اجزایی موسوم به مقاومت حافظه‌دار یا «ممریستور» (memristor) متکی است که آنالوگ هستند و می‌توانند گستره‌ای از عددها را ذخیره کنند. همین ویژگی باعث شده است که این تراشه جدید عملکردی مشابه سیناپس‌ در مغز انسان و بهره وری بالا در عین مصرف پایین انرژی را داشته باشد. به گفته محققان این شرکت، بهره‌وری بالای انرژی این تراشه امکان انجام کارهای محاسباتی بزرگتر و پیچیده‌تر با انرژی کمتر در محیط هایی مانند خودرو، گوشی‌های موبایل و دوربین‌ها را فراهم خواهد کرد.

همچنین هدف از طراحی این تراشه پرداختن به نگرانی‌های مربوط به انتشار کربن مرتبط با تعداد زیاد رایانه‌های مورد نیاز برای تامین نیروی سامانه‌های هوش مصنوعی و همچنین طولانی‌تر کردن عمر گوشی‌های هوشمند بیان شده است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *