،

امیدها برای ناسا از بین رفت؛ کاوشگرVoyager 1 ناپدید شده است

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
کاووشگر Voyager 1 از مدار خارج شد

فضاپیمای Voyager 1 پس از یک اشکال کامپیوتری، ناگهان از مدار خارج شد.

این کاووشگر فضایی 46 سال در پروژه‌های فضانوردی و کاوشگری ناسا، فعالیت داشت و در این مدت، خدمات زیادی به پژوهشگران و دانشمندان کرده بود .

Suzanne Dodd مهندس ناسا و مدیر پروژۀ Voyager 1 به خبرنگار تایمز گفت: «این مورد بسیار حیاتی است. نمی‌دانیم چگونه این اتفاق افتاد. اطلاعاتی که از Voyager 1 به دستمان می‌رسید بسیار حیاتی بود. ما هنوز امیدمان را برای یافتن این فضاپیما از دست نداده‌ایم اما قطعاً این این جدی‌ترین مورد در طول فعالیت من به‌عنوان مدیر پروژه است.»

خبرنگار تایمز پرسید “چه چیزی باعث شد تا این کاووشگر فضایی از مدار خارج شود

و خانم داد گفت: « 14 نوامبر ( بیش از دو ماه پیش)، ما با یک مشکل کامپیوتری در این کاووشگر، مواجه شدیم. چیزی که عملاً بر کارایی Voyager 1 در ارسال داده‌های تله‌متری، مانند اندازه‌گیری‌های ابزارهای علمی یا اطلاعات مهندسی پایه اثر گذاشت؛ اما انتظار می‌رفت چنین مشکلی به راحتی حل شود. متأسفانه، تلاش‌های تیم مهندسی کارساز نبود؛ و اکنون به نظر می‌رسد این کاووشگر، حدود 15 میلیارد مایل دورتر از سیارۀ ما در فضا، سرگردان باشد. هرچند هنوز چیزی به قطعیت مشخص نیست.»

پیشنهاد مطالعه: ناسا گوی های بزرگ فلزی را در مدار زمین برای چه قرار داد؟

دو خواهر خوانده و سرنوشتی مشترک

خانم سوزان داد سال ۲۰۱۰ مدیر پروژه مأموریت‌های Voyager 1 ناسا شد؛ و همراه با کادر مهندسان، مسئولیت اکتشاف‎‌های فضایی را برعهده گرفت.

کاووشگر Voyger2 تحت تأثیر زحل، از مدار خارج شد.

فضاپیمای Voyager 1 از آن جهت اهمیت دارد که در سال 1977، 16 روز پس از خواهرخواندۀ خود یعنی فضاپیمای Voyager 2 به فضا پرتاب شد؛ و در این مدت، به اکتشاف‌های بشر و افزایش دانش محققان از منظومۀ شمسی کمک زیادی کرد.

این کاووشگر فضایی، مسیر پر فراز و نشیبی را در منظومه شمسی پیمود؛ و از کنار مشتری، زحل، اورانوس و نپتون عبور کرد؛ درحالی که ، Voyager 2 هنگام قرار گرفتن در مدار زحل، به‌یکباره تحت تأثیر گرانش این سیاره قرار گرفت و در فضا ناپدید شد.

حالا به نظر می‌رسد این قصه، برای فضاپیمای Voyager1 تکرار شده است؛ و پس از 46 سال، سرنوشتی همچون خواهرخواندۀ خود پیدا کرده و در فضا، سرگردان است.

پیشنهاد مطالعه: کاوشگر پارکر ناسا و فتح خورشید

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *