جریمه ردیت و ویکی‌ پدیا در روسیه

حمیدزاده
اشتراک‌گذاری در:
جریمه ردیت و ویکی‌ پدیا در روسیه!

 به نقل از خبرگزاری ریانووستی روسیه دادگاهی در مسکو سایت اجتماعی «ردیت» را به دلیل عدم حذف محتوای ممنوع و آن‌چه که دولت این کشور اخبار جعلی درباره عملیات ویژه نظامی در اوکراین می‌خواند جریمه کرد. مبلغ جریمه این سایت اجتماعی ۲ میلیون روبل معادل ۲۰ هزار و ۳۶۵ دلار اعلام شده‌ است و بدین ترتیب ردیت به فهرست طویل شرکت‌هایی از جمله ویکی مدیا، توئیچ و گوگل پیوست که برای عدم حذف محتوای غیرقانونی تحت فشار دولت روسیه هستند.

همچنین دادگاهی دیگر در روسیه در اقدامی مشابه بنیاد ویکی مدیا (مالک ویکی پدیا) را برای عدم حذف محتوای جعلی درباره عملیات نظامی ویژه در اوکراین ۲ میلیون روبل جریمه کرده است.

ویکی مدیا پیش از این اعلام کرده‌ بود اطلاعاتی که مقامات روسیه درباره آن گله دارند، از منابع معتبری جمع آوری شده و در راستای استانداردهای ویکی پدیا است. روسیه نیز اعلام کرده‌ بود تصمیمی برای مسدودسازی ویکی پدیا ندارد اما بارها آن را جریمه کرده‌ است.

روسیه از سال گذشته و پس از حمله به اوکراین نظارت بر پوشش خبری درگیری‌ها بین دو کشور، توسط رسانه‌ها و بلاگرها را با سختگیری بیشتری دنبال می‌کند و مجازات‌های سخت‌تری برای بی‌ اعتبار کردن اقدامات نیروهای نظامی‌اش یا انتشار اخبار جعلی درباره آن‌ها در نظر گرفته است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *