،

سمیع، حرکت در جادۀ پرداخت عوارض را آسان کرد

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:

چنان‌چه خودروی شخصی دارید حتماً یک‌بار در طول این سال‌ها، برای پرداخت عوارض خودرو، به مشکل برخوردید و آرزو کردید کاش در عصر ارتباطات و فن‌‌آوری، این دغدغۀ بزرگ با پرداخت عوارض خودرو به‌صورت آنلاین برطرف می‌شود. باید گفت که بالاخره متولیان امر به‌فکر افتادند و شرایط را برای پرداخت آنلاین عوارض، استعلام خلافی و آگاهی از عوارض سالیانۀ خودرو و واریز مفاصا حساب مربوط به آن را به‌صورت اینترنتی فراهم کردند.

اگر این سخن، بی‌رحمانه به‌نظر نرسد باید گفت که می‌توانیم از کرونا ممنون باشیم. شرایط ایجاد‌‍شده به‌خاطر پاندمی که هرگونه ازدحام و تجمع را در مراکز و سازمان‌ها منع کرد و به‌ناچار، کسب‌وکارها و خدمات به بستر اینترنت و ارتباطات آنلاین روی آوردند زمینه‌ساز تولد سامانه‌ای شد به نام سمیع.

در ادامه با این مطلب هم‌راه ما باشید تا در خصوص این سامانه، کارآیی و نحوۀ خدمت‌رسانی آن بیشتر بدانیم.

سامانه سمیع چیست؟

همان‌طور که در بالا گفته شد پیش‌تر از این‌ها، برای پرداخت عوارض خودرو، چاره‌ای نداشتیم جز مراجعه حضوری به شهرداری و سازمان‌های دولتی؛ اما کم‌کم روند کارها به‌گونه‌ای پیش رفت که خدمات ارگان‌های دولتی به‌‎صورت الکترونیکی و در قالب پلتفرم و سایت ارائه شود. باوجود این مسأله، هنوز خدمات مربوط به عوارض خودرو، همچنان به همان روال حضوری ارائه می‌شد هم‌زمان با پاندمی، سامانۀ حمل‌ونقل کشور و شهرداری برای کاهش مراجعۀ حضوری رانندگان از یک سو و از میان برداشتن مشکلات در شهرداری‌ها از سویی دیگر، سامانه سمیع را راه‌اندازی کردند. سامانه‌ای که کمک می‌کند رانندگان در سریع‌ترین زمان استعلام بگیرند؛ عوارض خودروشان را به‌صورت الکترونیکی پرداخت کنند و حتی لیست شهرداری‌ها را مشاهده کنند.

البته باید اضافه کرد که این کار، پس از تصمیم و اجرایی شدن طرح هیأت وزیران، پی‌ریزی و انجام شد. هيأت وزيران در جلسه 17 /11 /1400 به پيشنهاد شماره 156757 مورخ 24 /9 /1400 وزارت كشور و به استناد تبصره (2) ماده (5) – مصوب 1400 – آيين ‌نامه اجرايي راه‌اندازی سامانه سمیع را به این شرح تصويب كرد: « با توجه به گسترش خدمات غیرحضوری در تمامی سازمان‌ها، ادارات و ارگان‌های کشور، اتحادیه‌های سازمان ملی حمل‌و‌نقل نیز از این مورد مستثنی نشده و با طراحی و راه‌اندازی سامانه سمیع امکانی را برای استعلام و پرداخت عوارض خودرو فراهم کرده است.»

سمیع کوتاه‌شدۀ عبارت «سامانه ملی یکپارچه عوارض» است. هدف از راه‌اندازی سامانه، ایجاد یک سایت جامع  برای استعلام و پرداخت عوارض سالیانۀ خودرو، صدور مفاصاحساب و محاسبه عوارض خودرو بیان شده است. این سامانه توسط اتحادیه‌های سازمان ملی حمل‌ونقل راه‌اندازی شد تا بستری برای استعلام و پرداخت غیر حضوری عوارض خودرو فراهم شود.

هدف از راه‌اندازی سامانه سمیع چیست؟

بعد از راه‌اندازی این سامانه و تصویب آیین‌نامه، سامانه شهرداری، نیروی انتظامی، شرکت ملی پست، دفاتر اسناد رسمی، مراکز اسقاط، سازمان ملی ثبت احوال کشور و دستگاه‌های اجرایی موظف‌شدند ظرف مدت یک ماه، تمام اطلاعات خود را به صورت رایگان در اختیار سازمان شهرداری و دهیاری کشور قرار دهند.  این کار به‌منظور محاسبه کلیه عوارض مانند بیمه، مالیات و عوارض شهرداری بود.

در سایت جامع سمیع این‌طور آمده: «پس از ورود و  ثبت‌نام در این سامانه به‌راحتی می ‌توانید هریک از خدمات زیر را انتخاب و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید؛ خدماتی همچون:

عوارض سالیانه شهرداری خودرو،

سوء تفاهم‌هایی درباره پرداخت عوارض سالیانه شهرداری خودرو

انواع مختلف عوارض خودرو

عوارض شهرداری خودرو

عوارض‌های سالانه آلایندگی خودرو

مرجع تعیین عوارض سالیانه شهرداری خودرو

نحوه محاسبه عوارض سالیانه شهرداری خودرو

قیمت و مدل خودرو

ملاک قیمت خودرو در محاسبه عوارض شهرداری

استثنائات در محاسبه عوارض سالیانه شهرداری خودرو

طرح‌های تشویقی در پرداخت به موقع عوارض سالیانه شهرداری خودرو

جریمه عدم پرداخت عوارض سالیانه شهرداری خودرو

 

راه‌های استعلام و پرداخت عوارض سالانه شهرداری خودرو

*روش آنلاین

*مراجعه حضوری

البته باید گفت ارائۀ خدمت به شما از طریق سامانۀ سمیع، تنها زمانی امکان‌پذیر است که شما در این سایت، ثبت‌نام کرده باشید.

چگونه در سایت سمیع ثبت‌نام کنیم؟

بر خلاف سایر سایت‌ها،‌ امکان ثبت نام در سامانه سمیع به صورت مستقیم وجود ندارد. اگر جزو افرادی هستید که برای اولین بار قصد استفاده از این سامانه را دارید؛ باید ابتدا به یکی از دفترهای پیشخوان یا شهرداری شهر و محل سکونت خود بروید و به‌صورت حضور ثبت‌نام کنید. برای احراز هویت نیز باید با مدارک خودرو(کارت ماشین و برگ سبز خودرو) به شهرداری بروید و مشخصات خودرو را در سامانه سمیع ثبت‌ نمایید. بعد از تکمیل ثبت‌نام، نام کاربری و رمز عبور خود را برای ورود به سامانه جامع سمیع از مسئول مربوط، دریافت نمایید. در نهایت می‌توانید وارد سامانه شوید و از خدمات مرتبط با عوارض خودرو استفاده کنید.

نکته: به صورت کلی امکان ثبت اطلاعات عوارض خودرو با نام کاربری و رمز عبور در سامانه سمیع آفلاین به نشانی s2.saamie.ir وجود دارد.

سامانه سمیع به رانندگان کمک می‌کند تا از سه سرویس زیر به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به مراجعه حضوری به شهرداری‌ها استفاده کنند.

سمیع چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

1. استعلام پرداخت عوارض خودرو

این سامانه، سرویسی در اختیار تمام رانندگان قرار داده است تا بتوانند مبلغ عوارض خودروی خود را در همان سال، مشاهده کنند. برای استعلام و مشاهده هزینه عوارضی خودرو ابتدا به سایت سمیع به نشانی saamie.ir وارد شوید. سپس شماره VIN خودرو را برای مشاهده لیست عوارض وارد کنید.. اگر تاکنون موفق به ثبت‌نام در س،امانه سمیع خودرو نشده باشید، با پیغام «خودرو موجود نمی‌باشد» روبه‌رو خواهید شد. در نتیجه امکان مشاهده لیستی از عوارض خودرو همراه با جریمه دیرکرد وجود نخواهد داشت.

2. پرداخت عوارض خودرو با سامانه یکپارچه سمیع

چنان‌چه تمایل دارید عوارض خودرو را به‌صورت آنلاین پرداخت نمایید روند زیر را دنبال کنید.

  • اگر مشخصات خودرو در این سامانه ثبت شده باشد؛ نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.
  •  بعد از ورود، یکی از گزینه‌های پرداخت و صدور قبض را انتخاب کنید. اگر انتخاب شما پرداخت باشد، در همان لحظه می‌توانید تمام مبلغ عوارضی را به‌صورت الکترونیکی و آنلاین پرداخت کنید. چنان‌چه انتخاب شما صدور قبض باشد، می‌توانید از طریق دستگاه کارت‌خوان و با داشتن شناسه قبض، این کار را انجام دهید.

نکته: قبض صادر شده برای پرداخت عوارض خودرو حداکثر یک روز اعتبار دارد. اگر بعد از گذشت این مدت زمان، موفق به پرداخت عوارض خودرو نشدید باید تمام مراحل را از ابتدا انجام دهید تا قبض جدید برای شما صادر شود.

  • در صورتی که تاکنون در این سامانه ثبت‌نام نکرده باشید، روند به شکل متفاوتی اجرا خواهد شد.
  1. باید به صورت حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان شهرداری مراجعه کنید.
  2. مدارک خودرو مانند کارت سبز و کارت ماشین را به متصدی مربوطه تحویل دهید.
  3. وقتی مشخصات خودرو در سامانه ثبت شد، متصدی نام کاربری و رمز عبور را به شما می‌دهد که می‌توانید برای ورود به سامانه از آن استفاده کنید.

چرا عوارض سالیانه خودرو را پرداخت کنیم؟

پرداخت نکردن عوارض خودرو، تبعاتی هم دارد. مثلا اگر پایان سال اقدام به پرداخت عوارض سالیانه خودرو نکنید، باید در انتظار جریمه دیرکرد باشید. اگر عوارض سالانه و آلایندگی را تا پایان سال پرداخت کنید، می‌توانید از تخفیف ۲۰ درصدی برخوردار شوید

  • از بین خدمات متعدد نیاز است گزینه عوارض سالیانه را از بخش خودرو انتخاب کنید.
  • شماره پلاک، کد ملی، شماره vin و موتور را وارد کنید تا بتوانید لیست عوارض سالیانه را مشاهده کنید.
  • در نهایت بعد از مشاهده این لیست امکان پرداخت عوارض سالیانه وجود خواهد داشت.

نکته: طبق متن این آیین‌نامه، مالک خودرو تا پایان سال فرصت دارد تا عوارض خودرو را پرداخت کند. البته در زمان نقل و انتقال خودرو، پرداخت عوارضی با خریدار است و فروشنده هیچ تعهدی برای پرداخت این هزینه ندارد.

برای برقراری ارتباط با تیم پشتیبانی نیاز است با شماره سامانه سمیع ۶۲۹۸۲۰۰۰ با پیش شماره ۰۲۱ تماس بگیرید.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *