نحوه تنظیم کنترل‌ اینترنتی والدین برای کودکان

اوغر
اشتراک‌گذاری در:
کنترل اینترنتی والدین

در این مقاله به معرفی راه‌هایی برای کنترل اینترنتی کودکان در رایانه های شخصی و سایر دستگاه‌های با قابلیت اتصال به اینترنت می‌پردازیم.

نحوه تنظیم کنترل اینترنتی والدین

بچه‌های ما بیشتر از آن چیزی که ما فکر می‌کنیم، درباره فناوری، اطلاعات دارند. ما یک وب‌سایت را مسدود می‌کنیم و آنها راهی برای دور زدن نرم‌افزار مسدودکننده ما پیدا می‌کنند. ما یک فایروال قرار می‌دهیم، از آن عبور می کنند. والدین باید چه کار کنند؟ ما هرگز نمی‌توانیم مطمئن باشیم که هیچ یک از کنترل‌های کودکان‌مان کارساز است، اما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا فرزندان‌مان را ایمن نگه داریم. در اینجا چندین راه برای کنترل اینترنتی والدین وجود دارد که کمی مؤثرتر و دور زدن آن‌ها دشوارتر است.

مطالب مرتبط: 10 نکته که والدین باید در مورد فعالیت آنلاین فرزندان خود بدانند

با بچه‌هایتان صحبت کنید و حد و مرزها و انتظارات را تعیین کنید

با آموزش ایمنی کودکان در اینترنت، به فرزندان خود اطلاع دهید که از آن‌ها چه انتظاری می‌رود. به آن‌ها توضیح دهید که سعی می‌کنید آن‌ها را ایمن نگه دارید و انتظار دارید که مسئولیت‌پذیر باشند. به آن‌ها اطلاع دهید که در حالی‌که به آن‌ها اعتماد دارید، همچنان آن‌ها باید از قوانین پیروی کنند و استفاده آنلاین آن‌ها می‌تواند نظارت شود. توضیح دهید که دسترسی به اینترنت امتیازی است که نباید از آن سوء استفاده کرد و در صورتی که انتظارات شما را برآورده نکند، می‌توان این امتیاز را از آن‌ها گرفت.

روتر خود را از نظر فیزیکی قفل کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که کودک شما می‌تواند تنظیمات امنیتی شما را دور بزند، ریست روتر به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه است. این معمولاً شامل فشار دادن و نگه داشتن دکمه Reset است که در پشت روتر قرار دارد. پس از Reset روتر، اکثر روترها به طور پیش‌فرض روی حالت بی‌سیم کاملا باز و بدون رمزگذاری قرار می‌گیرند، به گذرواژه‌ای که به‌راحتی در گوگل تنظیم می‌شود، برمی‌گردند و بسیاری از ویژگی‌های امنیتی آن‌ها غیرفعال می‌شوند. روتر را در کمد یا جایی دور از دسترس قفل کنید تا از فشار دادن دکمه Reset جلوگیری کنید.

محدودیت‌های زمانی اعمال شده توسط روتر را برای دسترسی به اینترنت تنظیم کنید

اکثر روترها تنظیماتی دارند که به شما این امکان را می‌دهد که دسترسی به اینترنت را در زمان خاصی از روز قطع کنید. همانطور که شب درهای منزل خود را قفل می‌کنید، همین کار را برای اتصال به اینترنت خود انجام دهید. به تنظیمات روتر بی‌سیم خود بروید و اتصال اینترنت خود را از نیمه شب تا 5 صبح خاموش کنید. این کار مثل یک قفل کودک برای اینترنت است. محدودیت‌های زمانی همچنین مانع از حمله هکرها به شبکه شما در بازه زمانی تعیین شده می‌شود. در ساعاتی که اکثر هکرها تازه شروع به استفاده از قوطی دوم Red Bull خود می‌کنند، به‌طور موثر خود را از بقیه اینترنت جدا کرده‌اید.

مدیریت بی‌سیم از راه دور روتر خود را غیرفعال کنید

اگر Remote Administration از طریق Wireless را در روتر خود خاموش کنید، آنگاه شخصی که سعی در هک کردن تنظیمات آن دارد (مانند فرزند شما یا یک هکر) باید در رایانه‌ای باشد که به‌طور فیزیکی (از طریق کابل اترنت) به آن متصل است. غیرفعال کردن این ویژگی مانع از تغییر تنظیمات روتر شما نمی‌شود. فقط انجام این کار را برای شما، فرزندتان و هکرها کمی ناخوشایندتر می‌کند.

Wirelessهای ناامن اطراف را اسکن کنید

اگر فرزند شما به روتر وایرلس ناامن همسایه‌تان متصل شود، تمام فایروال‌ها و فیلترهای شما بی‌اثر می‌شوند. این کار کنترل‌های اینترنتی کودک شما را لغو می‌کند زیرا فرزندتان کاملاً از شبکه دیگری استفاده می‌کند.

از ویژگی جستجوی Wi-Fi تلفن همراه یا لپ‌تاپ مجهز به Wi-Fi خود استفاده کنید تا ببینید آیا نقاط اتصال Wi-Fi باز نزدیک خانه شما وجود دارد که فرزندتان می‌تواند به آن وصل شود. بهتر است جستجو را از داخل اتاق خواب آن‌ها یا هر جایی که معمولاً از آنجا آنلاین هستند، انجام دهید. هنگام قدم زدن در اتاق آن‌ها، ممکن است بتوانید با نگاه کردن به قدرت سیگنال وایرلس تشخیص دهید که دستگاه اصلی کجا قرار دارد. با همسایه خود صحبت کنید، هدف خود را توضیح دهید و از آن‌ها بخواهید که از دستگاه Router خود با رمز عبور محافظت کنند. این نه تنها به شما کمک می‌کند کنترل‌های کودک خود را اعمال کنید، بلکه به افراد کمک می‌کند تا از دسترسی رایگان بهWi-Fi ناامن خود جلوگیری کنند.

ویژگی‌های کنترل اینترنتی کودک را در سیستم‌های بازی و دستگاه‌های تلفن همراه فرزندتان فعال کنید

والدین اغلب این واقعیت را نادیده می‌گیرند که بچه‌ها می‌توانند از طریق کنسول‌های بازی، آی‌پاد و تلفن‌های همراه به اینترنت دسترسی پیدا کنند. تنظیم کنترل اینترنتی والدین در همه دستگاه‌های شخصی مهم است. این گجت‌ها مانند رایانه شخصی شما دارای مرورگرهای وب هستند. فیلترهایی که بر روی رایانه خود نصب می کنید، مانع از بازدید فرزندان شما از سایت‌های ممنوعه با استفاده از دستگاه تلفن همراه یا سیستم بازی خود نمی‌شوند. خوشبختانه، اکثر دستگاه‌هایی که بچه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند، مانند iPad و PlayStation 4، دارای کنترل‌های والدین هستند که می‌توانید برای محدود کردن محتوایی که فرزندانتان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، تنظیم کنید. این ویژگی‌ها را بخوانید و آن‌ها را اجرا کنید. به‌طور دوره‌ای دستگاه را بررسی کنید تا ببینید رمز عبوری که تنظیم کرده‌اید هنوز معتبر است یا خیر. اگر نه، ممکن است فرزندتان آن را بازنشانی کرده و کنترل‌های اینترنتی را غیرفعال کرده باشد.

رایانه شخصی خود را در یک منطقه قابل مشاهده در خانه قرار دهید

جهت کنترل اینترنتی کودک، رایانه شخصی خود را در یک منطقه قابل مشاهده در خانه قرار دهید

اگر فرزندان شما مجبور به استفاده از رایانه شخصی در آشپزخانه شوند، دیدن وب سایت‌های نامناسب برای فرزندان شما دشوار است. اگر رایانه شخصی در یک منطقه پر رفت و آمد است که می‌توانید آن را ببینید، بچه‌های شما کمتر دچار مشکل می‌شوند

Activity Logging را در روتر و رایانه‌های شخصی خود فعال کنید

فرزند شما به احتمال زیاد متوجه خواهد شد که چگونه با حذف تاریخچه مرورگر یا با فعال کردن حالت مرور خصوصی که در آن هیچ سابقه‌ای ذخیره نمی‌شود، کارهای خود را پوشش دهد. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که نرم‌‌افزار نظارتی را خریداری کنید که فرزند شما به راحتی آن را شکست یا تشخیص ندهد. به‌طور دوره‌ای فایل‌های گزارش را مرور کنید تا مطمئن شوید بچه‌هایتان از دردسر دور هستند. همچنین می‌توانید کنترل‌ اینترنتی والدین را در مرورگرهای مختلف برای لایه دیگری از حفاظت پیکربندی کنید.

گزینه دیگر فعال کردن گزارش فعالیت در روتر بی‌سیم است. ورود به روتر به شما امکان می‌‌‌دهد حتی زمانی که فرزندتان از دستگاه‌های تلفن همراه یا کنسول‌های بازی خود استفاده می‌کند، اطلاعات اتصال را ضبط کنید (مگر اینکه از نقطه دسترسی بی‌سیم دیگری غیر از شما استفاده کند.)

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *