، ، ،

فناوری جدید، ناحیه‌ای از مغز را برای «خوانش ذهن افراد» کشف کرد

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
فناوری خواندن ذهن افراد

دانشمندان در زمینه خوانش ذهن افراد گام‌های «قابل توجهی» برداشته‌اند. به گزارش نیویورک پست، محققان کالیفرنیا توانستند افکار شرکت کنندگان را با دقت 79 درصد رمزگشایی کنند. این دستگاه توسط مرکز رابط مغز و ماشین چن چن شرکت کالتک توسعه داده شده است و به بیماران مبتلا به اختلالات گفتاری و غیرکلامی کمک می‌کند. این «رمزگشاهای گفتار» به‌عنوان رابط مغز و ماشین عمل می‌کنند و فعالیت مغز را در طول گفتار درونی ضبط می‌کنند و آن را به زبان ترجمه می‌کنند. این فناوری به‌دلیل دقت بالای خود خبرساز شده است.
این مطالعه در Nature Human Behaviour منتشر شده است.

برای این مطالعه، تیم محققان دستگاه‌های کوچکی را در نواحی خاصی از مغز دو شرکت کننده کاشته کردند. بر اساس این مطالعه، دستگاه‌ها سپس سیگنال‌های مغز را می‌خوانند، ترجمه می‌کنند و به متن در زمان واقعی تبدیل می‌شوند.

فناوری خوانش مغز افراد به چه صورت عمل می‌کند؟

دانشمندان فناوری جدیدی ایجاد کردند که می‌تواند ذهن افراد را با دقت تکان دهنده بخواند
تیم محققان دستگاه‌های کوچکی را در نواحی خاصی از مغز کاشته کردند.

دانشمندان در زمینه خوانش ذهن افراد گام‌های «قابل توجهی» برداشته‌اند. به گزارش نیویورک پست، محققان کالیفرنیا توانستند افکار شرکت کنندگان را با دقت 79 درصد رمزگشایی کنند. این فناوری به‌دلیل دقت بالای خود خبرساز شده است.

از شرکت کنندگان خواسته شد تا به کلماتی مانند «قاشق»، «پیتون» یا «میدان جنگ» فکر کنند. سپس این افکار در زمان واقعی ترجمه شدند.

این تیم نوشت: “ما فعالیت عصبی مرتبط با گفتار درونی را ثبت کردیم؛ کلماتی که در ذهن گفته می شود بدون حرکت یا خروجی صوتی مرتبط.”

این دستگاه قادر به رمزگشایی استراتژی‌های گفتاری داخلی مختلف از جمله خواندن کلمه در سکوت و تجسم شیئی که کلمه به تصویر می‌کشد، بود.

ناحیه‌ای از مغز که تیم Caltech از آن استفاده کردند شکنج فوق حاشیه‌ای بود. یک جزء حیاتی برای درک و پردازش زبان.

این فناوری مطابق با اصول دیگر دستگاه‌های رابط مغزی-ماشین مانند Neuralink ایلان ماسک کار می‌کند.

ویدیو: اولین تراشه Neuralink در مغز اولین انسان قرار داده شد

در سال 2023، دانشگاه تگزاس در آستین با موفقیت از رمزگشاهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل دقیق فعالیت مغز افراد استفاده کرد. روش غیر تهاجمی از طریق قرائت تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) انجام شد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *