5 رئیس فناوری که از «شرکت‌های خود» اخراج شده‌اند، استیو جابز در لیست است

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
5 رئیس فناوری که از شرکت های خود اخراج شده اند

بنیانگذار و رهبر یک شرکت فناوری باید فردی باشد که بیشترین قدرت را بر عملیات تجاری خود داشته باشد. با این حال، تعدادی از نام‌ها به اجبار شرکتی را که تأسیس کرده بودند ترک کردند. این رئیسان چه کسانی هستند؟

در رتبه اول استیو جابز قرار دارد که یک چهره برجسته و کلید موفقیت شرکت اپل است. پس از 9 سال، او نتوانست موقعیت خود را از شرکت اپل که در سال 1985 تأسیس کرد، تضمین کند. این اخراج به‌دلیل اختلاف با مدیر عامل اپل در آن زمان، جان اسکالی در مورد کامپیوترهای مکینتاش که محصولات گران‌قیمتی در دهه 1980 محسوب می‌شدند، رخ داد.
سپس استیو از سمت مدیریتی خود اخراج شد. اما اپل بدون رهبری او به تلاش خود ادامه داد. سپس در سال 1997 استیو جابز از طریق Next که توسط اپل خریداری شد به اپل بازگشت. بعدی یک شرکت کامپیوتری است که توسط استیو در زمانی که از اپل اخراج شد تاسیس شد.

دوم، جک ما است که اوایل سال جاری از Ant Group، شرکت خودش که در بخش فناوری مالی فعالیت می‌کند، اخراج شد. Ant Group یک پلتفرم کیف پول دیجیتال Alipay را توسعه داد که در چین بسیار محبوب است. بنیانگذار علی بابا به‌دلیل انتقاد از دولت چین در مورد سیستم مالی از گروه Ant اخراج شد. این انتقاد در سال 2020 مطرح شد، اما تأثیر آن هنوز هم احساس می‌شود.

جک ما رئیس گروه Ant Group

در رتبه سوم سندی لرنر، یکی از بنیانگذاران سیسکو سیستمز، یک شرکت مخابراتی جهانی که در سال 1984 تأسیس شد، قرار دارد. شش سال بعد، لرنر به دلیل درگیری بین او و هیئت مدیره در مورد مسیر آینده شرکت، از سیسکو اخراج شد. اخراج لرنر نیز ظاهراً به دلیل تنش در مورد سبک مدیریت و فرهنگ شرکت بود.

سندی لرنر بنیان گذار سیسکو


در رتبه چهارم مایک لازاریدیس و جیم بالسیلی، بنیانگذاران شرکت تلفن همراه بلک‌بری که در سال 2009 شکوفا شد، قرار دارند. هر دو زمانی اخراج شدند که گوشی‌های بلک‌بری برای رقابت با دستگاه‌های اندروید و آیفون تلاش کردند.

تسلط این دو گوشی هوشمند باعث شد تا بلک بری به شدت کوچک شود. مایک و جیم در پاسخ به روندهای بازار کُند تلقی می‌شدند و در نوآوری و سازگاری ناکام بودند. در سال 2011، در میان کاهش فروش، این دو مجبور به کناره‌گیری از سمت مدیران عامل شرکت و واگذاری کنترل شرکت به تورستن هاینز شدند.

مایک لازاریدیس و جیم بالسیلی بنیانگذاران بلک‌بری


در نهایت سم آلتمن، چهره موفقیت OpenAI، یعنی شرکتی که یک ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی، بله ChatGpt را توسعه داد، قرار دارد. این ماجرا سال گذشته سر و صدای زیادی به‌پا کرد. در 17 نوامبر 2023، آلتمن توسط هیئت مدیره اخراج شد زیرا او در برقراری ارتباط شفاف نبود. هیئت مدیره ارزیابی کرد که آلتمن توانایی آنها را برای دیدن عملکرد و مسئولیت‌های او در رهبری شرکت مختل کرده است.

این تصمیم با اعتراض بسیاری از احزاب، از سرمایه‌گذاران گرفته تا کارمندان OpenAI مواجه شد. با این حال، موقعیت آلتمن توسط مدیر عامل سابق توییچ، امت شیر، پر شده است. سپس مایکروسافت از این درام استفاده کرد و آلتمن را به‌عنوان رهبر بخش تحقیقات هوش مصنوعی در 20 نوامبر 2023 به خدمت گرفت. اندکی پس از آن، در 29 نوامبر OpenAI دوباره آلتمن را از سمت مدیرعامل کنار کشید و با تغییر هیئت مدیره همراه شد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *