همه چیز درباره تراشه مغز ایلان ماسک! چرا هزاران نفر برای آزمایش آن صف کشیدند؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
تراشه مغز ایلان ماسک-نورالینک

Neuralink ایلان ماسک در جستجوی داوطلبی برای شرکت در اولین آزمایش بالینی تراشه ایمپلنت مغزی خود بود. پس از اینکه در اوایل سال جاری این کار به تایید نهایی رسید. در حالی که شبیه یک قسمت از سریال Black Mirror به‌نظر می‌رسد، هزاران نفر هستند که برای شرکت در آزمایشی شش ساله که سال آینده آغاز می‌شود، صف کشیده‌‌اند.
اشلی ونس، یکی از بیوگرافی نویسان ایلان ماسک، در گزارش بلومبرگ می‌نویسد: «Neuralink از هزاران بیمار آینده نگر هجوم درخواست کنندگان زیادی دریافت کرده است».

برای شرکت، یک کاندیدای ایده آل باید یک بزرگسال زیر 40 سال باشد که هر چهار دست و پا فلج شده باشد. این آزمایش شامل یک روش جراحی است که در آن یک بازوی رباتیک الکترودها و سیم‌های بسیار نازک را در مغز شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد.
برای انجام این کار، قسمت کوچکی از جمجمه شرکت‌کننده برداشته می‌شود و با کامپیوتری به اندازه یک چهارم جایگزین می‌شود. کامپیوتر کاشته شده وظیفه جمع آوری و تجزیه و تحلیل فعالیت مغزی فرد را بر عهده خواهد داشت که به صورت بی‌‍سیم به لپ‌تاپ یا تبلت مجاور ارسال می‌شود. کامپیوتر قرار است چندین سال در جای خود بماند.

این بیمار باید ایمپلنت Neuralink را در ناحیه دستگیره دست قشر پیش حرکتی خود قرار دهد که حرکات دست‌ها، مچ دست و ساعد را کنترل می‌کند.
هدف اصلی این است که نشان دهیم ایمپلنت می‌تواند به‌طور ایمن داده‌های ارزشمندی را از این ناحیه از مغز بیمار جمع آوری کند. این یک گام مهم در پیگیری Neuralink برای ترجمه افکار یک فرد به طیف وسیعی از دستورات است که یک کامپیوتر می‌تواند درک کند.

اثرات نورالینک روی حیوانات

Neuralink از چندین حیوان به‌عنوان سوژه آزمایش برای نشان دادن قابلیت‌های فناوری رابط مغز و کامپیوتر خود استفاده کرده است. به یک میمون نشان داده شد که با استفاده از مغزش پینگ پنگ بازی می‌کند، در حالی‌که به دیگری آموزش داده شد تا پیام‌ها را تایپ کند و به‌صورت بی‌سیم خود را شارژ کند. یک خوک نیز نشان داده شد که روی تردمیل در حال دویدن است.
با این حال، طبق گزارش‌های داخلی، آزمایش‌های حیوانی به‌دلیل ایجاد تلاشِ نه چندان فایده بخش، در طول فرآیند آزمایش مورد انتقاد قرار گرفته است. کارمندان سابق این فرآیند را به‌عنوان «کارهای هک» توصیف کرده‌اند و به اتفاقی اشاره کردند که در آن دستگاه در موقعیت اشتباهی در خوک‌ها کاشته شد و منجر به اتانازی آن‌ها شد. این اتهامات منجر به تحقیقات متعدد، از جمله تحقیقات وزارت کشاورزی در مورد حیوان آزاری و توسط وزارت حمل و نقل در مورد سوء استفاده از مواد خطرناک در خطوط ایالتی شده است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *