آیا زمان 6G فرا رسیده است؟ پاسخ «تحلیل‌گران ترافیک» چیست؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
آیا زمان 6G فرا رسیده است؟ تحلیل ترافیک می گوید بلهآیا زمان 6G فرا رسیده است؟ تحلیل ترافیک می گوید بلهآیا زمان 6G فرا رسیده است؟ تحلیل ترافیک می گوید

تا پایان دهه، دیگر شبکه‌های 5G ظرفیت نخواهند داشت.

اگر فکر می‌کنید شبکه‌های 5G نتوانسته‌اند به وعده خود عمل کنند، شما تنها نیستید! اما این فناوری هنوز در مراحل اولیه پیاده‌سازی قرار دارد، اگرچه برخی در صنعت تلفن همراه در حال حاضر به دنبال گام‌های بعدی هستند.

اولین مجموعه کامل از استانداردهای 5G با انتشار 15 3GPP در سال 2017 ارائه شد و مشخصات آن به‌طور رسمی در سال 2018 متوقف شد. عرضه اولیه شبکه در سال بعد انجام شد و بسیاری از اپراتورها در سراسر جهان هنوز مشغول ارائه آن هستند تا به امروز.

برخی ممکن است بگویند که 5G با هیاهوی اولیه پیرامون این فناوری مطابقت ندارد. نه تنها یک تغییر چشمگیر در سرعت دانلود ایجاد می‌کند، بلکه انتظار می‌رفت که مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی جدید مانند واقعیت توسعه‌یافته (XR) را فعال کند و عصر جدیدی از دستگاه‌های متصل را آغاز کند.

5G

اگر فکر می‌کنید 5G بیش از حد پرفروش است، صبر کنید تا با 5.5G روبرو شوید اما همانطور که در اواخر سال گذشته نوشتیم، 5G هنوز در مراحل اولیه استقرار خود است و بسیاری از شبکه‌ها؛ به ویژه در بریتانیا در ابتدا آن را با افزودن آنتن‌های رادیویی 5G به زیرساخت موجود مستقر کردند. با ارتقای هسته شبکه برای پشتیبانی از آنچه 5G مستقل نامیده می‌شود، شبکه‌های 5G بهبود خواهند یافت.

بیل منزز، تحلیلگر گارتنر در آن زمان گفت: «در حالی که اپراتورها به به‌روز رسانی شبکه‌های خود برای فناوری 5G مستقل ادامه می‌دهند، کاربران به‌طور فزاینده‌ای پیشرفت‌های وعده داده شده در سرعت و قابلیت اطمینان را تجربه خواهند کرد». او افزود که حدود سه تا پنج سال طول می‌کشد تا نسل جدید موبایل به‌طور کامل عرضه شود.

5G، حداقل، بسته به مکان، سرعت بالاتری را ارائه می‌دهد. اگرچه میانگین سرعت‌هایی که کاربران در بریتانیا احتمالاً می‌‌دهند کمتر از آن چیزی است که از نظر تئوری قادر به انجام آن است. چیزی بین ۷۵ مگابیت در ثانیه تا ۲۴۰ مگابیت در ثانیه بر اساس برخی تخمین‌ها. این سرعت چندین برابر سریع‌تر از ۴G است.

در همین حال، صنعت ثابت نمانده است و انتشار 18 3GPP نشان دهنده شروع 5G-Advanced است که انتظار می‌رود در اوایل سال 2024 مسدود شود و در تابستان نهایی شود. پیش‌بینی می‌شود که این امر تعدادی بهبود تکاملی و همچنین ویژگی‌های جدیدی را به‌همراه داشته باشد که ممکن است محدودیت‌های عرضه اولیه 5G را برطرف کند.

5G-Advanced پشتیبانی از شبکه‌های غیرزمینی (مانند اتصالات ماهواره‌ای) را افزایش می‌دهد که در مناطق دورافتاده و روستایی پوشش می‌دهد و ادعا می‌شود که سرعت‌های آپلینک بهتری را ارائه می‌دهد.

در حالی که پهنای باند تلفن همراه و اینترنت اشیا (IoT) به‌عنوان موارد استفاده از 5G متوقف شدند، 5G-Advanced وعده افزایش عملکرد پهنای باند تلفن همراه، پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی جدید و تقویت اتوماسیون شبکه هوشمند را حداقل بر اساس یک مقاله سفید به سفارش شرکت مخابراتی اریکسون می‌دهد.

عملکرد بیش از ظرفیت سیگنال MIMO (ورودی چندگانه، چند خروجی) ناشی می‌شود که در هر دو لینک بالا و پایین با پشتیبانی از نمادهای مرجع دمودولاسیون پیشرفته تقویت شده است.

اتوماسیون شبکه هوشمند قرار است از تکنیک‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای بهبود عملکرد شبکه، مشابه AIOps در مراکز داده، استفاده کند. بر اساس این مقاله، پیشرفت‌ها در معماری هسته شبکه 5G برای تجزیه و تحلیل و جمع‌آوری داده‌ها باید به‌عنوان پایه‌ای خوب برای تکنیک‌های مبتنی بر هوش مصنوعی/ML باشد.

غول فناوری چینی هوآوی در ماه ژوئن ادعا کرد که سال آینده تمام کیت‌هایی را که یک اپراتور شبکه برای اجرای یک شبکه 5G-Advanced نیاز دارد راه‌اندازی خواهد کرد، اگرچه به دلایلی این فناوری را به‌عنوان 5.5G برچسب گذاری می‌کند که باعث آزردگی تعدادی افراد در صنعت شده است.

اما شاید 5.5G آنقدرها هم نام بدی نباشد: اریکسون 5G-Advanced را پله ای به سوی استانداردهای شبکه 6G آینده می‌داند. این فناوری نسل بعدی بسیار دور است، با مشخصاتی که احتمالاً تا حدود سال 2028 مشخص نمی‌شود، و استقرار اولیه به‌طور آزمایشی برای سال 2030 است.

با این حال، بدنه استانداردهای 3GPP – در واقع یک گروه چتر برای هفت سازمان جهانی استاندارد ارتباطات از راه دور – احتمالاً در سال 2024 کار خود را روی 6G آغاز خواهد کرد.

بنابراین چه چیزی می‌توانیم از شبکه های 6G ببینیم؟ بیشتر موارد مشابه، در نگاه اول به نظر می‌رسد؛ سرعت بالاتر، شبکه‌های فراگیرتر، پشتیبانی بیشتر از برنامه‌های کاربردی مانند واقعیت توسعه یافته. بنابراین آیا ما واقعاً به صنعت نیاز داریم تا استاندارد شبکه دیگری را ارائه کند؟

به گفته پیتر وتر، رئیس بخش تحقیقات هسته‌ای Bell Labs در نوکیا، ما مطمئناً این کار را انجام می‌دهیم.

در بخش اتصال، نوکیا بر این باور است که شبکه‌های بی‌سیم در نهایت جایگزین اتصالات سیمی خواهند شد، حتی در بخش‌های سازمانی و صنعتی، که ممکن است تقاضاهای بیشتری را برای پشتیبانی از همه آن دستگاه‌ها به آنها تحمیل کند. وتر گفت، به همین دلیل، برنامه‌ها برای پشتیبانی از 6G از دستگاه‌های متصل 10 برابر بیشتر از 5G است.

6G

تبلیغات ISP «به‌طور ضمنی گمراه‌کننده» وجود 6G را نشان می‌دهد
به‌طور کلی، به‌نظر می‌رسد که مفاهیم 6G تاکنون بر شبکه‌های تلفن همراه متمرکز است که فراگیرتر می‌شوند و ظرفیت و کارایی را برای برنامه‌های کاربردی مانند حضور از راه دور و همچنین اتصال حسگرها و دستگاه‌های بی‌شمار فراتر از تلفن‌ها ایجاد می‌کنند.

اما همه اینها علاوه بر ایجاد و استقرار زیرساخت، از نظر دلار تحقیق و توسعه هزینه دارد. یک مقاله اخیر در فایننشال تایمز تخمین می‌زند که هزینه‌های اپراتورهای شبکه در سال آینده کاهش می‌یابد و اپراتورها می‌خواهند قبل از اینکه به ارتقای شبکه گران‌تر بیشتر فکر کنند، بازدهی بهتری از سرمایه‌گذاری‌های موجود خود در 5G ببینند.

و در اینجا می‌توان نتیجه گرفت: این موقعیت ممکن است غیرقابل دفاع باشد زیرا اپراتورها از ترس عقب افتادن از رقبا احساس فشار برای ادامه سرمایه‌گذاری می‌کنند. همان پویایی که در عرضه‌های قبلی در صنعت شبکه تلفن همراه وجود داشت.

با این حال، خوب خواهد بود، اگر همه بتوانند سیگنال مناسب 6G را در منطقه خود دریافت کنند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *