،

10 مدیر برتر فناوری بر اساس سابقه، بازدهی و تعداد کارکنان به نقل از تکنولوژی‌ مَگ

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
10 مدیر برتر فناوری تکنولوژی جهان

ما 10 نفر از تأثیرگذارترین مدیران برتر فناوری را که تصمیمات و اقدامات آنها تأثیری ماندگار بر چشم انداز کسب و کار جهانی دارد را اینجا برجسته کرده‌ایم.

در عصر پیشرفت سریع فناوری، نقش رهبران کسب‌وکار در جهت‌یابی پیچیدگی‌های گرایش‌ها و نوآوری‌های نوظهور بسیار حیاتی شده است. از رشد مداوم هوش مصنوعی تا چشم انداز در حال تحول پلتفرم‌های دیجیتال، مدیران ارشد فناوری امروزی در خط مقدم شکل دادن به آینده صنایع و بازتعریف مرزهای امکان پذیر هستند.

در این ماه، مجله فناوری 10 رهبر فناوری با نفوذ را که تصمیمات و اقدامات آنها تأثیری ماندگار بر چشم انداز کسب و کار جهانی خواهد داشت را معرفی کرده است.

10. مایکل دل، مدیر عامل شرکت Dell

مایکل دل، مدیر عامل شرکت Dell

موسس و مدیر عامل شرکت Dell Technologies، مایکل دل، Dell را در دانشگاه تگزاس در اتاق خوابگاه آستین در سال 1984 راه‌اندازی کرد و در مدل فروش مستقیم کامپیوترها پیشگام بود که امکان ساخت سیستم‌های سفارشی با قیمت‌های رقابتی را فراهم می‌کرد.

این شرکت تحت رهبری مایکل دل، خدمات خود را فراتر از رایانه‌های شخصی گسترش داد و شامل سرورها، راه‌ حل‌های ذخیره‌سازی، شبکه و نرم افزار شد. در سال 2016، Dell Inc. با شرکت EMC ادغام شد و یکی از بزرگترین ادغام‌های فناوری در تاریخ بود و Dell Technologies را تشکیل داد.

درآمد: 102.3 میلیارد دلار

تعداد کارمندان: 165.000

مدیر عامل: مایکل اس. دل

تاسیس: 1984

9. ساندار پیچای، مدیرعامل آلفابت

ساندار پیچای، مدیرعامل آلفابت

ساندار پیچای، مدیر عامل آلفابت، از زمانی که رهبری گوگل را در سال 2015 بر عهده گرفت و بعداً در سال 2019 رهبری آلفابت را بر عهده گرفت، یکی از چهره‌های اصلی در دنیای فناوری بوده است. پیچای در ابتدا در سال 2004 به گوگل پیوست و به سرعت در رتبه‌های بالاتر رفت و نقشی محوری در توسعه آن ایفا کرد. محصولات کلیدی مانند گوگل کروم، سیستم عامل کروم و گوگل درایو جزو این محصولات بودند.

پیچای به‌عنوان مدیرعامل، بر ابتکارات عمده‌ای از جمله گسترش محصولات سخت افزاری، تمرکز آن بر فناوری هوش مصنوعی و پیشرفت‌های قابل توجه در رایانش ابری نظارت داشته است.

درآمد: 307.4 میلیارد دلار

تعداد کارکنان: 182.381

مدیرعامل: ساندار پیچای

تاسیس: 1998 (گوگل)

8. مارک بنیوف، مدیر عامل Salesforce

مارک بنیوف، مدیر عامل Salesforce

مارک بنیوف، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Salesforce، از زمان تأسیس شرکت در سال 1999، یک نیروی پیشگام در محاسبات ابری بوده است. با Salesforce، بنیوف صنعت نرم افزار را با انتقال CRM به فضای ابری متحول کرد و آن را برای کسب و کارها در دسترس و مقیاس پذیر ساخت.

مدیریت او فراتر از فناوری است، با تأکید بر بشردوستی از طریق مدل 1-1-1، که 1٪ از حقوق صاحبان سهام، محصولات و ساعات کار کارکنان Salesforce را به طرح‌های اجتماعی اهدا می‌کند. بنیوف همچنین یک مدافع سرسخت برای مسائل اجتماعی و مسئولیت شرکتی است، که گفتمان‌هایی را در زمینه‌هایی مانند پایداری زیست محیطی و برابری هدایت می‌کند.

درآمد: 34.9 میلیارد دلار

کارمندان: 70.000+

مدیر عامل: مارک بنیوف

تاسیس: 1999

7. مارک زاکربرگ، مدیر عامل شرکت متا

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا، از زمان تأسیس فیس‌بوک در سال 2004، یک چهره تعیین کننده در صنعت فناوری بوده است. زاکربرگ با حضور در دانشگاه هاروارد قبل از ترک تحصیل برای تمرکز بر شبکه اجتماعی در حال رشد خود، در سال‌های اخیر، تمرکز این شرکت را معطوف کرده است. به سمت ساخت متاورژن، با هدف ایجاد تجربیات مجازی به هم پیوسته که فراتر از رسانه‌های اجتماعی سنتی است.

اخیراً متا شروع به تأکید بر توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی مولد کرده است که نشان دهنده تعهد خود به ماندن در خط مقدم پیشرفت‌های هوش مصنوعی است.

درآمد: 134.9 میلیارد دلار

کارکنان: 67,317

مدیرعامل: مارک زاکربرگ

تاسیس: 2004

6. لیزا سو، مدیر عامل AMD

لیزا سو، مدیر عامل AMD از اکتبر 2014، نقش مهمی در احیای شرکت نیمه هادی داشته است. او که در تایوان به دنیا آمد، به ایالات متحده نقل مکان کرد و مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی برق از MIT گرفت.

تحت رهبری او، AMD رقبای خود را در بازارهای CPU و GPU به چالش کشیده است و به‌طور قابل توجهی فناوری و سهم بازار خود را بهبود بخشیده است. تمرکز استراتژیک سو بر روی فناوری‌های محاسباتی و گرافیکی با کارایی بالا منجر به مشارکت‌ها و نوآوری‌های محصول قابل توجهی شده است و AMD را به‌عنوان یک بازیگر کلیدی در صنایع جهانی فناوری قرار می‌دهد.

درآمد: 22.7 میلیارد دلار

تعداد کارمندان: 26.000

مدیر عامل: لیزا سو

تاسیس: 1969

5. سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI

سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI

مدیر عامل OpenAI از مارس 2019، سم آلتمن یک چهره برجسته در صنعت فناوری است که به‌دلیل نقشش در پیشرفت هوش مصنوعی شناخته شده است. آلتمن با حضور در دانشگاه استنفورد قبل از رفتن به دنبال سرمایه‌گذاری‌های کارآفرینی، قبلاً رئیس Y Combinator بود، یک شتاب‌دهنده پیشرو استارت‌آپ، که تأثیر قابل‌توجهی بر اکوسیستم استارت‌آپ‌های فناوری داشت.

در OpenAI، آلتمن بر توسعه هوش مصنوعی مسئولانه و اطمینان از توزیع گسترده مزایای آن تمرکز کرده است. چشم انداز او نه تنها پیشرفت‌های تکنولوژیکی را در بر می‌گیرد، بلکه به چالش‌های جهانی از طریق نوآوری‌های هوش مصنوعی نیز می‌پردازد.

درآمد: 1.3 میلیارد دلار

تعداد کارمندان: 500 نفر

مدیر عامل: سام آلتمن

تاسیس: 2015

4. اندی جاسی، مدیر عامل آمازون

اندی جاسی، مدیر عامل آمازون

اندی جاسی که در ژوئیه 2021 به عنوان مدیر عامل آمازون منصوب شد، قبلاً خدمات وب آمازون (AWS) را از ابتدای تاسیس خود رهبری می‌کرد و به طور قابل توجهی صنعت رایانش ابری را شکل داد. دوران تصدی Jassy در AWS با خدمات ابری پیشگامی که برای کسب و کارهای بی‌شماری در سطح جهانی یکپارچه شد مشخص شد.

در حال حاضر به‌عنوان مدیر عامل آمازون، او بر تمام جنبه‌های شرکت نظارت می‌کند، با تمرکز بر نوآوری، خدمات مشتری و گسترش سهم بازار، در حالی که بر تمرکز آمازون بر فناوری های آینده مانند هوش مصنوعی نظارت می‌کند.

درآمد: 574.8 میلیارد دلار

کارمندان: 1.525.000

مدیر عامل: اندی جاسی

تاسیس: 1994

3. تیم کوک، مدیر عامل اپل

تیم کوک، مدیر عامل اپل

تیم کوک، مدیر فناوری اجرایی اپل، از آگوست 2011 و جانشین استیو جابز، در راس این شرکت قرار گرفته است. تحت رهبری او، اپل با تاکید بر پایداری و مسئولیت اجتماعی در عملیات خود، رشد چشمگیری داشته است.

کوک خط تولید اپل را گسترش داده و آن را وارد بازارهای جدیدی کرده است، از دنیای محاسبات فضایی با هدست Apple Vision Pro تا سرمایه‌گذاری‌های آینده این شرکت در هوش مصنوعی.

درآمد: 383.2 میلیارد دلار آمریکا

تعداد کارمندان: 161.000

مدیر عامل: تیم کوک

تاسیس: 1976

2. جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا

انویدیا در سال 2023 پیشرفت‌های عظیمی را در هوش مصنوعی و هوش مصنوعی تجربه کرد و مدیر عامل و بنیانگذار جنسن هوانگ اعلام کرد که انتظار می‌رود اولین سهام نیمه‌رسانای تریلیون دلاری در جهان باشد.

هوانگ پس از تأسیس انویدیا در کنار کرتیس پریم و کریس مالاچوفسکی در سال 1993، شرکتی را که تمرکز اصلی خود را بر روی بازی متمرکز کرده بود، به یکی از تأثیرگذارترین شرکت‌های امروزی در جهان تبدیل کرد.

تحت رهبری هوانگ، انویدیا بهترین سهام فناوری در سال گذشته بوده است. در گزارش سه ماهه سوم 2023 خود برای سال مالی 2024، انویدیا اعلام کرد که درآمد کل این شرکت 206 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و به 18.12 میلیارد دلار آمریکا رسیده است، به‌ویژه به دلیل رشد قوی مرکز داده.

درآمد: 26.97 میلیارد دلار

تعداد کارمندان: 29.600

مدیر عامل: جنسن هوانگ

تاسیس: 1993

1. ساتیا نادلا، مدیرعامل و رئیس مایکروسافت

ساتیا نادلا، مدیرعامل و رئیس مایکروسافت

در یک دهه رهبری ساتیا نادلا، مایکروسافت به یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان تبدیل شده است که ارزش آن به بیش از 3 تریلیون دلار رسیده است.

نادلا با پیوستن به مایکروسافت در سال 1992، پس از مدت کوتاهی در Sun Microsystems، به سرعت به‌عنوان یک رهبر که می‌توانست با گسترش فناوری‌ها و کسب‌وکارها، برخی از بزرگترین محصولات مایکروسافت را متحول کند، شناخته شد. نادلا قبل از منصوب شدن به عنوان مدیرعامل در فوریه 2014، نقش‌های رهبری را در کسب‌وکارهای سازمانی و مصرف‌کننده در سراسر شرکت، از جمله EVP گروه مایکروسافت Cloud و Enterprise داشت که در آنجا بر Microsoft Azure و تغییر موقعیت شرکت به سمت خدمات ابری نظارت داشت.

تحت رهبری نادلا، Azure – پلتفرم ابری مایکروسافت – رشد کرده و به یکی از پلتفرم‌های محاسبات ابری پیشرو در سطح جهان تبدیل شده است، در حالی که این شرکت انقلاب مولد هوش مصنوعی را پذیرفته است: ساخت آن در پیشنهادات مصرف‌کننده و سازمانی. مایکروسافت چندین سرمایه‌گذاری در فضای هوش مصنوعی انجام داده است که مهمترین آنها سرمایه‌گذاری میلیاردها دلاری در OpenAI خالق ChatGPT است.

درآمد: 211.9 میلیارد دلار

پرسنل: 221.000

مدیر عامل: ساتیا نادلا

تاسیس: 1975

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *