، ،

مایکروسافت؛ 75 درصد از کارکنان اداری از هوش‌مصنوعی در محل کار استفاده می‌کنند

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
استفادۀ کارکنان از هوش‌مصنوعی

مایکروسافت در شاخص روند کار سالانه خود فاش کرد داده‌های تازه‌ای دربارۀ استفاده از هوش‌‎مصنوعی در محل کار به دست آمده است.

آمار بسیار بزرگ و عجیبی که اندکی فعالان و طرفداران محتوای واقعی را نگران کرده است.

طبق نظرسنجی‌ای که مایکروسافت برای تکمیل گزارش سالانۀ خود انجام داده، 75 درصد از “کارمندان بخش اطلاعات و پژوهش” در حال حاضر از هوش‌مصنوعی مولد در محل کار خود استفاده می‌کنند که این رقم، در شش ماه گذشته، دو برابر شده است.

این نظرسنجی «knowledge workers» را کسانی معرفی می‌کند که معمولاً پشت میز می‌نشینند (چه در محل کار یا در خانه) و سپس با اتصال به اینترنت و تسلط به قدرت جست‌وجوگری خود از هوش‌مصنوعی برای خلق ایده، آسان‌شدن کارهای‌شان، ویرایش عکس و فیلم و حتی مشورت و کسب اطلاعات دربارۀ موضوعی خاص، کمک می‌گیرند.

افرادی که تعداد آن‌ها روزبه‌روز درحال افزایش است و طیف گسترده‌ای از کارمندان را در بر می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه: ادعای بزرگ ماسک: هوش مصنوعی تا 2026 از باهوش‌ترین انسان، باهوش‌تر خواهد شد!

سیاست شرکت‌ها در قبال AI

صاحبان شرکت‌ها و سازمان‌ها، به فراخور کارایی و نوع فعالیت خود، سیاست‌های متفاوتی را در مورد استفاده از هوش‌مصنوعی به کار می‌برند.

مایکروسافت در ادامۀ این مطلب خود نوشته: «برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها، استفاده از ربات هوش‌مصنوعی ChatGPT را ممنوع کرده‌اند؛ در حالی که برخی دیگر، موافقند که هوش‌مصنوعی استفاده شود و حتی آن را یک ضرورت می‌خوانند.

سیاست شرکت‌ها در قبال AI

بنا بر گزارش مایکروسافت، 41 درصد از رهبران و صاحبان سازمان‎‌ها، کسب‌وکار خود را از ابتدا بازسازی یا نوآفرینی کرده‌اند و آن را حول محوریت هوش‌مصنوعی متمرکز کرده، پیش می‌برند.

در این میان، 79 درصد از صاحبان کسب‌وکار، به گفتۀ خودشان، برای «ماندن» یا همان رقابت بر سر ماندن، به استفاده از هوش مصنوعی نیاز دارند.

در حالی که 60 درصد نگران این نکته‌اند که سازمان‌شان «برنامه و چشم‌اندازی برای اجرای هوش‌مصنوعی و استفاده از راهنمایی‌های آن در محیط کار»ندارد.

چت‌بات پیشنهادی برای کار: Odoo

هوش‌مصنوعی در محل کار، آری یا نه؟!

واضح است که نگرانی زیادی در مورد افزایش سریع استفاده از هوش‌مصنوعی مولد در بین کارکنان وجود دارد. اما شاید این موضوع برایتان چندان جدی به حساب نیاید اگر بدانید که طبق جدیدترین بررسی مایکروسافت حتی برخی مدارس طراز اول آمریکا، به استفاده از هوش‌مصنوعی روی آورده‌اند.

پیشنهاد معلمان به دانش‌آموزان مبنی بر استفاده از هوش‌مصنوعی در یافتن مقاله‌های مفید آموزشی، انجام برخی تکالیف مدرسه مثل حل مسائل زیست‌شناسی به کمک ربات‌های هوش‌مصنوعی، ارائۀ راهکار و پیشنهاد ویژه برای نجات زمین از وضعیت فعلی (سیاره‌ای بدون جنگ، پلاستیک، آلودگی و آزار حیوانات) و مسائلی از این دست نشان‌دهندۀ اعتماد و اتکاء بالای بشر به دست‌ساختۀ خود است.

نویسندۀ مطلب در مایکروسافت، با اشاره به آمار موجود چنین نتیجه‌گیری می‌کند: «با این حال، صرف‌نظر از سیاست‌های یک شرکت، نمی‌توانید به این آمار ۷۵ درصدی دست پیدا کنید. در واقع، 52 درصد از این کارگران نمی‌خواهند بپذیرند که از هوش مصنوعی برای «مهم‌ترین وظایف خود» استفاده می‌کنند؛ در حالی که 40 درصد نگرانند که استفاده از هوش‌مصنوعی در این وظایف، ممکن است عاملی برای جایگزینی آنان توسط هوش‌مصنوعی شود و به کارفرمایان، انگیزۀ لازم را برای اخراج آنان بدهد.

از این تعداد، 8 درصد نیز هیچ نظر خاصی در این خصوص نداشتند.

چرایی استفادۀ کارمندان از هوش‌مصنوعی

ادر ین نظرسنجی آمده: «78 درصد از کاربران هوش‌مصنوعی در محیط کار، از ابزارهای این ربات، برای سرعت‌بخشیدن به کارها استفاده می‌کنند؛ صرف‌نظر از این‌که شرکت آن‌ها، این ابزارها را ارائه می‌کند یا استراتژی مشخصی برای آن دارد یا خیر.

شاید بپرسید چطور چنین مطلبی صدق می‌کند؟ باید گفت: طبق این نظرسنجی، این دسته از کارکنان (knowledge workers)، “بیش از حد“، کار می‌کنند و فرسوده شده‌اند که در چنین شرایطی، هوش‌مصنوعی می‌تواند به میدان آید و کمک کند.

«کاربران توانمند هوش مصنوعی» می‌گویند هوش‌مصنوعی مولد، از جهات مختلفی مفید است. به عنوان مثال، 92 درصد متوجه شدند که هوش‌مصنوعی، حجم کار را مدیریت می‌کند و خلاقیت آن‌ها را افزایش می‌دهد؛ و 91 درصد حتی می‌گویند هوش‌مصنوعی باعث می شود آن‌ها از کار، لذت بیشتری ببرند.

ناگفته نماند که همه این داده‌ها، به نفع مایکروسافت است؛ شرکتی که سرمایه‌گذاری زیادی در استفاده از هوش‌مصنوعی دارد.

پیشنهاد مطالعه: مایکروسافت، گوگل، متا؛ کدام شرکت در رقابت هوش مصنوعی جلوتر است؟

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *