VoLTE در مقابل VoIP: تفاوت چیست؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
تفاوت VoLTE و VoIP

VoLTE و VoIP ! این دو فناوری شبیه به هم به‌نظر می‌رسند اما در برقراری تماس تفاوت‌های کلیدی دارند.

امروزه بیش از یک راه برای برقراری تماس تلفنی وجود دارد. مطمئناً، می‌توانید مسیر سنتی را طی کنید، یا می‌توانید روش‌های جایگزین مانند VoIP و VoLTE را انتخاب کنید. این دو پروتکل ارتباطی ممکن است برای شما خوب کار کنند، اما یکسان نیستند. تفاوت‌های کلیدی بین VoIP و VoLTE وجود دارد که قبل از امتحان کردن آن‌ها باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

VoIP چیست؟

VoIP (مخفف Voice over Internet Protocol) یک روش ارتباطی است که از Wi-Fi به جای سیگنال‌های دکل تلفن همراه استفاده می‌کند. تماس تلفنی معمولی شما نیاز به یک شبکه تلفن سوئیچ شده عمومی (PSTN) دارد که تماس های تلفن ثابت و تلفن همراه را تسهیل می کند. از طرف دیگر VoIP می‌تواند از اینترنت به تنهایی استفاده کند.

اکنون بسیاری از ما از اینترنت برای برقراری تماس صوتی استفاده می‌کنیم. اینستاگرام، مسنجر و اسنپ‌چت همه گزینه‌های تماس آنلاین دارند، اما VoIP کاملاً مشابه این نیست. می‌توانید با شماره تلفن خود از VoIP استفاده کنید، در حالی که اکثر ابزارهای تماس آنلاین از شما می‌خواهند که بدون نیاز به شماره تماس وارد شوید و یک حساب ایجاد کنید.

با استفاده از اتصال اینترنت، VoIP صدای شما را با استفاده از بسته‌های داده به تلفن گیرنده منتقل می‌کند. هر کسی می‌تواند از VoIP استفاده کند، اما در بین مشاغلی که به دنبال راهی مقرون‌به‌صرفه‌تر برای برقراری تماس‌های تلفنی متعدد روزانه هستند، محبوبیت بیشتری دارد. البته، اجرای یک شبکه وای‌فای، خود هزینه بر است، اما معمولاً برقراری تماس‌های تلفنی با سیم هزینه بیشتری دارد. به‌طور کلی، کسب و کارها می‌توانند با استفاده از VoIP بیشتر صرفه‌جویی کنند. به گفته Vonage، یک کسب و کار می‌تواند به‌طور متوسط 50 تا 70 درصد در هزینه‌های تلفن و 40 درصد در هزینه تماس در هنگام تغییر به VoIP صرفه‌جویی کند، که می‌تواند به کاهش هزینه‌های اضافی کمک کند.

صدا روی اینترنت - VoIP

استفاده از VoIP همچنین نیاز به چندین خط تلفن را از بین می برد که بسته به محیط اداری شما می تواند یک کابوس لجستیکی باشد. با VoIP، فقط یک خط می تواند چندین تلفن را به هم متصل کند و نصب را بسیار آسان تر می کند. اگر به دنبال استفاده از VoIP در تلفن هوشمند خود هستید، می‌توانید برای استفاده راحت‌تر در حال حرکت به ساعت هوشمند خود نیز متصل شود.

اگر به عنوان فردی از VoIP استفاده می کنید، از مزایای آن نیز بهره مند خواهید شد. برخی از خدمات VoIP کاملا رایگان هستند، به این معنی که می توانید دقایق تماس ماهانه خود را کاهش دهید و از تجاوز از سقف خود جلوگیری کنید.

اما VoIP جنبه‌های منفی نیز دارد. به‌عنوان مثال، اگر شبکه Wi-Fi شما از کار بیفتد یا مشکلی در ارائه دهنده پهنای باند شما وجود داشته باشد، تا زمانی که همه چیز دوباره راه‌‌اندازی شود، نمی‌توانید تماس های VoIP را انجام دهید.

علاوه بر این، از آنجایی که VoIP به اتصال اینترنت متکی است، در برابر هکرها آسیب پذیر است. اگر شبکه VoIP شما ایمن نباشد، یک مجرم سایبری ممکن است بتواند مکالمات تلفنی را استراق سمع کند و داده‌های حساس را بدزدد. این می‌‌تواند کارمندان یا مشتریان را در معرض خطر قرار دهد و در صورت عمومی شدن هک به اعتبار شرکت آسیب برساند.

علاوه بر خطرات هک، شرکت‌های وابسته به VoIP و ارائه‌دهندگان VoIP نیز در معرض حملات  محروم‌سازی از سرویس قرار دارند. در سال 2021، VoIP.ms ارائه‌دهنده VoIP مورد حمله منع سرویس قرار گرفت و شبکه آن مختل شد و مشتریان نمی‌توانستند تماس VoIP برقرار کنند. همانطور که VoIP در بین افراد یا مشاغل محبوب‌تر می‌شود، فرصت های بهره‌برداری نیز افزایش می‌یابد.

VoLTE چیست؟

VoLTE (مخفف Voice over Long Term Evolution) پروتکل ارتباطی دیگری است که با برقراری تماس معمولی متفاوت است. شاید قبلاً نام LTE یا 4G LTE شنیده باشید. برخی از گوشی‌های هوشمند نماد «LTE» را در نوار نماد بالا نمایش می‌دهند، اما بسیاری نمی‌دانند که واقعاً چه معنایی دارد.

LTE یک نقطه انتقالی بین تحولات سلولی 3G و 4G است اما بیشتر با دومی مرتبط است. LTE برای اولین بار در سال 2008 (قبل از 4G) منتشر شد، با تأخیر در انتقال داده مقابله می‌کند و سرعت اتصال بسیار سریع‌تری را نسبت به نسل قبلی خود یعنی 3G ارائه می‌دهد. با این سرعت‌های بهبود یافته، ایده انجام تماس‌های صوتی از طریق شبکه‌های LTE مطرح شد و VoLTE نام گرفت.

در سال 2009، دوازده شرکت بزرگ مخابراتی در پروژه ای به نام “One Voice” همکاری کردند. در آن زمان، VoIP از قبل وجود داشت، اما این برندهای مخابراتی احساس می کردند که VoLTE می تواند بسیاری از مشکلات VoIP، مانند کیفیت صدای ضعیف و پهنای باند محدود را حل کند. بنابراین، VoLTE چگونه کار می کند؟

در حالی که VoIP از Wi-Fi برای برقراری تماس استفاده می‌کند، VoLTE از 4G LTE برای انتقال صدای شما از طریق بسته‌های داده استفاده می‌کند. اما این فقط برقراری تماس صوتی مبتنی بر اینترنت است، درست است؟

سیستم تماس VoLTE

نه کاملا. مانند VoIP، VoLTE به شما امکان می‌دهد با استفاده از اینترنت تماس بگیرید در حالی که هنوز از شماره تلفن خود استفاده می‌کنید. این بدان معناست که تماس‌های VoLTE که برقرار می‌کنید، توسط ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه شما، دقیقه تلفن در نظر گرفته می‌شوند. ارائه‌دهنده تلفن همراه شما باید از VoLTE پشتیبانی کند، همانطور که اکثر اپراتورهای اصلی انجام می‌دهند.

چیزی که در مورد VoLTE عالی است این است که برای حفظ اتصال به شبکه Wi-Fi متکی نیست. اگر سیگنال داده منطقه قوی است، شما خوب هستید و لازم نیست نگران روتر باشید. می‌توانید با VoLTE پوشش بهتری داشته باشید و وقتی شبکه Wi-Fi در دسترس نیست، در حال حرکت از آن استفاده کنید.

برخلاف VoIP، VoLTE برای استفاده نیازی به برنامه ندارد. می‌توانید VoLTE را در تنظیمات گوشی خود فعال و غیرفعال کنید. پس از فعال شدن VoLTE، تا زمانی که به شبکه 4G متصل هستید، باید بتوانید از آن استفاده کنید. این احتمال وجود دارد که VoLTE قبلاً در تلفن هوشمند شما فعال شده باشد و احتمالاً قبلاً بدون اینکه متوجه شوید از آن استفاده کرده اید! همچنین می‌توانید از VoLTE در دستگاه‌های دیگر مانند ساعت هوشمند خود استفاده کنید.

با این حال، VoLTE کامل نیست. این پروتکل ارتباطی دارای چند اشکال است که باید به آن‌ها اشاره کرد، که با سازگاری محدود دستگاه شروع می‌شود. از آنجایی که VoLTE به هیچ نوع خطوط فیزیکی نیاز ندارد، معمولاً برای اتصالات مستمر قوی کمتر قابل اعتماد است.

VoIP یا VoLTE باید از کدام استفاده کنید؟

تصمیم‌گیری در مورد استفاده از VoIP یا VoLTE اغلب به دستگاهی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. اگر دستگاه شما با 4G LTE سازگار نیست، باید به VoIP یا تماس سنتی پایبند باشید. حتی اگر تلفن شما از اتصال 4G پشتیبانی کند، باز هم ممکن است نتوانید از VoLTE استفاده کنید.

هنگامی که صحبت از VoIP به میان می‌آید، در حالت ایده‌آل با یک تلفن IP وضعیت بهتری دارید، اما این می‌تواند بسیار محدود کننده باشد، زیرا تلفن‌های VoIP گوشی‌های هوشمند نیستند. به‌عنوان مثال، بگویید کار شما مستلزم این است که تماس‌های زیادی برقرار کنید. شاید بخواهید از VoIP بر روی تلفن هوشمند خود به‌عنوان یک فرد و نه یک کارمند استفاده کنید و نمی‌خواهید دردسر دو دستگاه جداگانه را به همراه داشته باشید.

اما نگران نباشید؛ VoIP هنوز در گوشی‌های هوشمند معمولی موجود است. شما باید به یک سرویس VoIP متصل باشید که معمولاً به‌عنوان یک برنامه ارائه می‌شود. Zoom، Ring Central و Teamspeak تنها چند نمونه از برنامه‌های محبوب VoIP هستند. همچنین خدماتی وجود دارد که ممکن است قبلاً در آن‌ها ثبت نام کرده باشید، مانند WhatsApp و Discord که از VoIP نیز پشتیبانی می‌کنند.

دستگاه تلفن VoIP

هر دو؛ VoIP و VoLTE می‌توانند جایگزین‌های خوبی برای تماس‌های سنتی در یک محیط تجاری باشند. اگر تجارت شما مستلزم تماس‌های بین المللی زیاد باشد، VoIP بهترین گزینه است، زیرا نیازی به شبکه تلفن همراه نیست، به این معنی که می‌توانید از هزینه‌های بالای خارج از کشور رومینگ) جلوگیری کنید. حتی اگر دوستان و خانواده زیادی در خارج از کشور دارید، VoIP می‌تواند در هزینه شما صرفه‌جویی کند.

از سوی دیگر، اگر شما یا کسب‌وکارتان بیشتر تماس‌های تلفنی در داخل کشور برقرار می‌کنید، ممکن است VoLTE را ترجیح دهید، زیرا این روش زمان راه‌اندازی سریع‌تر و کیفیت صدای بالاتر را ارائه می‌دهد. اگر روتر شما مشغول است، VoLTE همچنین یک جایگزین آسان برای VoIP ارائه می‌دهد تا زمانی که همه چیز دوباره راه‌اندازی شود. اگر با سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد، می‌توانید به‌راحتی بین این دو جابجا شوید، زیرا اکثر دستگاه‌های مدرن از هر دو فناوری پشتیبانی می‌کنند.

بیش از یک راه برای تماس با افراد وجود دارد

روزهایی که فقط با استفاده از شبکه سیمی ارائه دهنده خدمات تلفن همراه خود می‌توانستید با شخصی تماس بگیرید، گذشته است. اکنون، می‌توانید از برقراری ارتباط با دوستان، خانواده و همکاران با استفاده از Wi-Fi یا داده لذت ببرید، چه به عنوان بخشی از یک کار تجاری یا به تنهایی.
در اینجا ما فقط دو راهِ بسیار شبیه به هم را معرفی کردیم و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها را به شما گفتیم. از آنجایی که کلمه مخفف شده VoIP و VoLTE از نظر خوانش و نوشتار و کارایی، شباهت زیادی به هم دارند، ما در این مقاله سعی کردیم تا تفاوت و شباهت این دو را به شما توضیح دهیم.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *