الکس جونز کیست و بازگشت او به X چه اهمیتی برای ایلان ماسک دارد؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
باز شدن اکانت الکس جونز در توییتر X و بازگشت وی

بر اساس نظرسنجی‌ها از زمانی که ایلان ماسک زمام امور X (توئیتر سابق) را به دست گرفت، چندین و چند تصمیم مختلف گرفته است. برخی از این موارد شامل بازگرداندن حساب‌های افرادی بود که توسط سیستم قبلی ممنوع شده بودند. در جدیدترین پیشرفت ماسک، الکس جونز، یک نظریه‌پرداز توطئه را که در سال 2018 به دلیل نقض قوانین سایت در مورد رفتار توهین آمیز اخراج شد، بازگرداند.

مردم به بازگرداندن او رای دادند

هفته گذشته، ماسک یک نظرسنجی در X به اشتراک گذاشت و از کاربران پرسید که آیا باید حساب جونز را بازگرداند یا خیر. حدود 70 درصد از تقریباً دو میلیون پاسخ‌دهنده به لغو این ممنوعیت رأی دادند و او در آخر هفته به جایگاه خود بازگشت.

ماسک در گذشته حساب‌های شخصیت‌های مختلفی از جمله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، مایک فلین مشاور سابق امنیت ملی و اندرو تیت و دیگران را بازیابی کرده است. ماسک یکی از حامیان جدی آزادی بیان بوده است و اخیراً گفته است که با گفته‌های جونز مطابقت ندارد و به کاربران X قدرت تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت حساب کاربری خود را داده است.
ماسک گفت که او “به شدت” با اظهارات جونز در مورد سندی هوک مخالف است، “اما آیا ما پلتفرمی هستیم که به آزادی بیان اعتقاد دارد یا نه؟” او افزود که این حرکت برای X از نظر مالی بد خواهد بود، اما «اصول مهم‌تر از پول هستند».

ماسک: او نمی‌تواند قانون را زیر پا بگذارد

پس از بازگرداندن حساب کاربری خود، ماسک تصریح کرد که جونز نمی‌تواند قانون را زیر پا بگذارد یا در پلتفرم صحبت کند. پس از اینکه ماسک نظرسنجی را پست کرد، جونز ویدئویی را به‌‍صورت آنلاین به اشتراک گذاشت که در آن از هوادارانش خواست به لغو ممنوعیت او رای مثبت دهند.
قابل ذکر است که ماسک حساب کاربری کانیه وست را بازگرداند اما بعداً پس از انتشار یک تصویر جنجالی بر روی پلتفرم، او را حذف کرد.

چرا حساب جونز بسته شده بود؟

جونز به دلیل نقض قوانین پلتفرم ممنوع شد. او به طرز بدنامی ادعا کرد که تیراندازی در مدرسه سندی هوک در سال 2012 صحنه‌سازی شده است. وی به پرداخت 1.5 میلیارد دلار غرامت به اعضای خانواده قربانیان محکوم شد.
جونز که وب‌سایت تئوری توطئه Infowars را تأسیس کرد، از یوتیوب و فیس بوک نیز حذف شد.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *