،

برندگان و بازندگان نزاعِ ادامه‌دار OpenAI چه کسانی هستند؟

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
برندگان و بازندگان کشمکش هوش مصنوعی OpenAI

با اینکه حماسه OpenAI هنوز به پایان نرسیده است. همه چیز به سرعت در حال تغییر است، و چیزهای زیادی وجود دارد که ما هنوز نمی‌دانیم، از جمله دلیل تصمیم هیئت مدیره برای اخراج آلتمن در وهله اول.

این آخر هفته، به‌نظر می‌رسید که سم آلتمن ممکن است به‌عنوان یک قهرمان فاتح به OpenAI بازگردد، شرکتی که هیئت مدیره آن روز جمعه او را از سمت مدیرعاملی اخراج کرده بود.

این می‌توانست یک چرخش تکان دهنده دیگر در حماسه‌ای باشد و آلتمن اهرم‌های زیادی داشت. کارمندان OpenAI از زمان اخراج او پشت سر او جمع شده بودند و سرمایه‌گذاران OpenAI به هیئت مدیره فشار می‌آوردند تا او را بازگرداند. میلیاردها دلار و احتمالاً مسیر کل صنعت هوش مصنوعی به سرنوشت تصمیم هیئت مدیره وابسته بود و بسیاری انتظار داشتند که تحت فشار فروکش کند و خود را معکوس کند.

اما حتی بدون دانستن چیزهای زیادی در مورد حادثه تحریک‌کننده، می‌توانیم شروع به ارزیابی خسارت کنیم.

بازنده: OpenAI

آشکارترین بازنده در تمام این موارد، خود OpenAI است.

قبل از جمعه، این شرکت با داشتن یک رهبر مشهور، یک محصول معروف در ChatGPT و یک ردیف استعدادهای هوش مصنوعی که مورد غبطه غول‌های سیلیکون ولی بود، پرطرفدارترین نام در حوزه فناوری بود. در میانه یک پیشنهاد مناقصه بود که به کارمندان اجازه می‌داد سهام خود را با ارزش‌گذاری چشمگیر نقد کنند، و مدل پیشرفته زبان هوش مصنوعی آن، GPT-4، در کلاس بهترین بود.

اکنون، شرکت در هرج و مرج است. رهبران ارشد آن رفته‌اند. روحیه به هم ریخته است. پیشنهاد مناقصه ممکن است از بین برود. مدیر اجرایی جدید گفته است که می‌خواهد سرعت هوش مصنوعی را کاهش دهد. و این شرکت همچنان به شدت به مایکروسافت وابسته است، که دارای قدرت محاسباتی عظیمی است که OpenAI برای اجرای مدل‌هایش نیاز دارد.

برنده: مایکروسافت

در آخر هفته هیچکس به اندازه نادلا نقطه عطف نداشت.

روز جمعه، زمانی که آلتمن اخراج شد، به‌نظر می رسید که نادلا ممکن است یکی از قدرتمندترین متحدان خود را از دست بدهد. مایکروسافت 13 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرد و تحت رهبری آلتمن، این شرکت به شریک اصلی مایکروسافت تبدیل شد. فناوری آن ستون فقرات بسیاری از خدمات هوش مصنوعی است، مانند مجموعه محصولات هوش مصنوعی Copilot این شرکت، که مایکروسافت روی آینده کسب و کار خود شرط بندی می‌کند.

نادلا به وضوح ترجیح می داد که آلتمن را دوباره به کار خود بازگرداند. اما وقتی مشخص شد که این اتفاق نمی‌افتد، بهترین کار بعدی را انجام داد: پیشنهاد شغل به آلتمن، براکمن و وفاداران آنها بود.

از نظر استراتژیک، این یک ضربه استادانه بود. اکنون، مایکروسافت می‌تواند به استفاده از مدل‌های OpenAI برای تقویت محصولات خود در کوتاه‌مدت ادامه دهد، در حالی که به تیم جدید تحت رهبری آلتمن پول و قدرت محاسباتی لازم برای ساخت مدل‌های جدید متعلق به مایکروسافت را در دراز مدت می‌دهد. او گروهی از محققان با استعداد هوش مصنوعی را از OpenAI دریافت خواهد کرد، و مایکروسافت اکنون به‌طور موثر مالک 100٪ آزمایشگاه جدید هوش مصنوعی است که هر سرمایه‌دار خطرپذیر سیلیکون ولی برای تامین مالی آن صف می‌کشید.

برندگان: نابودگران هوش مصنوعی و مخالفان OpenAI

برای سال‌ها، جامعه‌ای از محققان و فعالان هوش مصنوعی، بسیاری از افراد وابسته به جنبش مؤثر نوع‌دوستی، که طرفداران آن فکر می‌کنند می‌توان از عقل و داده‌ها برای تعیین بهترین عملکرد استفاده کرد. هشدار داده‌اند که سیستم‌های هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به بیش از حد قدرتمند هستند و هوش مصنوعی خارج از کنترل می‌تواند یک تهدید وجودی برای بشریت باشد.

افرادی که این ترس‌ها را داشتند که گاهی اوقات توسط منتقدان آنها به‌عنوان “محکوم کننده” یا “محکوم کننده” مورد تمسخر قرار می‌گرفتند – زمانی افراد حاشیه‌ای محسوب می‌شدند. اما در چند سال گذشته، آنها به سمت جریان اصلی حرکت کرده‌اند و امضاهایی را در نامه‌های سرگشاده جمع‌آوری کرده‌اند و به تنظیم‌کننده‌ها هشدار می‌دهند که ایمنی هوش مصنوعی را جدی بگیرند. و روز جمعه، آنها مدیر اجرایی شرکت پیشرو هوش مصنوعی جهان را برکنار کردند.

اگر OpenAI با اخراج آلتمن به طور جبران ناپذیری آسیب ببیند، مردم هیئت مدیره را برای شکستن یکی از امیدوارکننده‌ترین استارت‌آپ‌های جوان سیلیکون ولی و از بین بردن میلیاردها دلار ارزش سهامداران سرزنش می‌کنند.

بازنده‌ها: سرمایه گذاران

هیچ‌کس به اندازه سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاران خطرپذیر که از او حمایت می‌کردند و در صورت خروج او پول خود را از دست می‌دادند، برای بازگشت آلتمن به OpenAI تلاش نمی‌کرد.

این سرمایه گذاران اکنون در شرکتی با یک مدیر اجرایی موقت، نیروی کار در شورش و مسیر نامشخصی در پیش رو دارند. بدتر از آن، تنها راهی که آنها می‌توانند در شرکت جدید آلتمن سرمایه گذاری کنند، خرید سهام مایکروسافت است.

نامشخص: رقبای OpenAI

هنوز مشخص نیست که آیا شرکت‌های رقیب هوش مصنوعی از برکناری آلتمن سود خواهند برد یا خیر.

از یک طرف، شرکت‌هایی مانند گوگل، آنتروپیک و متا می‌توانند از ضعف OpenAI بهره ببرند، اگر به آنها اجازه دهد پیشرفت‌های هوش مصنوعی شرکت را پشت سر بگذارند یا کارمندان کلیدی را از کار بیاندازند. (استخدام کنندگان وقت خود را برای شکار کارگران ناراضی OpenAI در روز جمعه تلف نکردند.)

اما این بدان معناست که آنها با یک مایکروسافت قوی‌تر رقابت خواهند کرد. و این بدان معناست که تلاش‌های هوش مصنوعی جدید آلتمن توسط همان ساختار مدیریت غیرانتفاعی پیچیده مانند OpenAI محدود نخواهد شد، به این معنی که او ممکن است حتی قوی‌تر حرکت کند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *