، ،

معرفی 8 چت‌ربات هوش‌‎مصنوعی به‌جای ChatGPT

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
چت‌ربات‌های جایگزین ChatGPT

چت‌ربات هوش‌‎مصنوعی، در دنیای فن‌آوری، بسیار محبوب و پرطرفدار است. تقریباً از زمان معرفی Chat GPT در اواخر سال 2022، رویکرد به این موضوع از سوی کاربران فن‌آوری و هم‌چنین تولیدکنندگان تکنولوژی، آن‌چنان افزایش یافت که در مدتی کوتاه، بسیاری از شرکت‌های فن‌آور به فعالیت در حوزۀ هوش‌مصنوعی و معرفی چت‌ربات هوش‌‎مصنوعی روی آوردند.

شاید بسیاری از ما، ربات هوش‌مصنوعی Chat GPT را به‌‌عنوان مهم‌ترین ربات این حوزه بشناسیم. این باور، در عینِ درستی می‌تواند خطا باشد.
به‌عبارت بهتر، قرار است در این مقاله، با 8 چت‌ربات هوش‌مصنوعی آشنا شویم که می‌توان در مواقع لزوم به‌جای Chat GPT از آن‌ها بهره برد.


پیشنهاد مطالعه: چت ربات‌های هوش مصنوعی و خطرات سایبری

1. Microsoft Copilot

Microsoft Copilot

Microsoft Copilot از زمان انتشار اولین نسخه چت‌بات خود در اوایل سال 2023، راه درازی را پیموده است. هنگامی که این برند Bing AI Chat را به عنوان یک ادغام در موتور جستجوی Bing و مرورگر Edge معرفی کرد یکی از اولین رقبای تجاری ChatGPT بود.

از آن زمان، این شرکت، ربات چت خود را در مرورگرش به Microsoft Copilot تغییر داد و هم‌چنین عملکرد آن را در چندین سرویس، از جمله مجموعه بهره‌وری Microsoft 365، Microsoft Designer و عامل ویندوز یکپارچه کرد.

با این توضیحات می‌توانیم به Microsoft Copilot به عنوان ربات چت هوش‌مصنوعی جایگزین Chat GPT نگاه کنیم.

2.Google Gemini

Google Gemini

Google Gemini یکی دیگر از ربات‌های چت است که از زمان معرفی اولیه، نسخه‌های متفاوتی از آن معرفی شده و حتی نام تجاری و گزینه‌های سطح‌بندی آن تغییر یافته است.

اولین تلاش هوش‌مصنوعی گوگل، یک پیشنهاد تحقیقاتی به نام Bard بود که در LaMDA LLM گوگل اجرا و در مارس 2023 عرضه شد.

مدتی بعد، این برند، Google Duet را به عنوان یک گزینه سازمانی با هوش‌مصنوعی برای برنامه‌های Workspace خود از جمله Gmail، Drive، Slides در دسترس گذاشت.

تا دسامبر 2023، گوگل، مدل زبان بارد را به Gemini LLM ارتقا داد.

فوریه، این شرکت، خدمات Duet و Bard را در یک محصول واحد ادغام کرد و همه گزینه‌های هوش مصنوعی خود را تحت نام Gemini معرفی نمود.

Google اکنون از چندین گزینه LLM پشتیبانی می‌کند که برای اهداف و تخصص‌های مختلف در دسترس‌اند؛ از جمله Gemini Nano، Gemini Ultra ، Gemini Advanced، Gemini Pro

3. Perplexity

 Perplexity

Perplexity AI یک ربات گفت‌وگوی متمرکز بر تحقیقات است که OpenAI آن را معرفی کرد.

رابط کاربری سادۀ آن، یادآور ChatGPT است؛ اما برای آزمایش، نیازی به‌ثبت‌نام اولیه ندارد. شما می‌توانید به‌سادگی درخواست خود را بنویسید یا روی یکی از موضوعات پیشنهادی موجود برای شروع مکالمه کلیک کنید.

با کلیک روی برگۀ جست‌وجو، مطالب مشابه و جدید نمایش داده می‌شوند. چت ربات هوش‌مصنوعی به‌دلیل استناد به منابع خود با پیوندها و به‌روزبودن با اطلاعات استخراج شده، شهرت دارد.

دسترسی Perplexity شامل چندین لایه است. اولین بخش به شما امکان می‌دهد مکالمات را به صورت ناشناس و بدون ثبت‌نام ایجاد کنید.

سپس ردیف ثبت نام رایگان وجود دارد که شامل یک گزینه ثبت‌نام یک‌بار مصرف و یک ردیف Perplexity Pro پولی است.

مانند بسیاری از ربات‌های چت، سطوح رایگان و پولی از مدل‌های زبانی مختلفی استفاده می‌کنند. سطوح رایگان بر اساس مدل GPT 3.5 OpenAI است و هم‌چنین از مدل پردازش زبان طبیعی (NLP) برای آموزش ربات چت استفاده می‌کند.

در همین حال، Perplexity Pro از ترکیبی از GPT 4، Claude 3، Mistral Large، Llama 3 و یک مدل Experimental Perplexity برای فرآیندهای مختلف استفاده می‌نماید.

4. Chatsonic

Chatsonic

Chatsonic یک جایگزین جالب ChatGPT است که توسط برند Writesonic برای کمک به نوشتن و ایجاد محتوا ارائه شده است.

این برند چندین افزونه رایگان ارائه می‌دهد که در مرورگر Google Chrome، نسخه وب ChatGPT، Gmail و X (تویتر سابق) کار می کنند.

گزینه‌های ثبت‌نام آن همراه با یک ردیف رایگان و یک پیشنهاد 25 اعتباری برای آزمایش خدمات Chatsonic و Writesonic آغاز می‌شود. در این ربات چت هوش‌مصنوعی، سطوح قیمت‌گذاری برای افراد و مترجمان آزاد و هم‌چنین سطح‌های مختلف برای حرفه‌ای‌ها و تیم‌ها وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه: گوگل در حال آزمایش ربات چت هوش مصنوعی برای پاسخ سوالات پزشکی

5. Character.AI

 Character.AI

به اعتقاد بسیاری از علاقه‌مندان حوزۀ AI، کار با این چت‌ربات هوش‌مصنوعی بسیار جذاب است.

Character.AI یک سرویس چت‌بات است که در اوایل سال 2023 -زمانی که ChatGPT دچار نوسان شده بود- بسیار محبوب شد.

این شرکت توسط توسعه‌دهندگان سابق ربات گفت‌وگوی LaMDA LLM و Meena گوگل اداره می‌شود؛ با این حال، تیم مشخص نمی‌کند که Character.AI مبتنی بر این فناوری‌ها است یا خیر.

با وجود این، کار با سرویس ساده است؛ زیرا می‌توانید با شخصیت‌هایی ارتباط برقرار کنید که ممکن است بر اساس افراد برجسته، شخصیت‌های تخیلی کتاب‌ها، بازی‌های ویدیویی، برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌ها، یا یک فرد مفهومی مانند معلم، درمانگر یا یک فرد مفهومی طرح‌‌ریزی شده باشد.

از سویی دیگر، شما می‌توانید یک شخصیت را ایجاد کنید و به او آموزش دهید؛ یا به آن‌ها شخصیتی انسانی ببخشید و با شخصیت جدید آشنا کنید.

ویژگی‌های دیگر این چت‌ربات هوش‌‍مصنوعی آن است که به شما امکان می‌دهد مکالمات خود را به‌صورت عمومی به اشتراک گذارید و به شخصیت‌های داستانی نیز اجازه دهید تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

6. Anthropic Claude

Anthropic Claude

Claude خانواده‌ای از LLM است که توسط Anthropic توسعه یافته و اولین بار در اوایل سال 2023 منتشر شد. این چت‌ربات هوش‌مصنوعی در کدنویسی، ریاضی، نوشتن، تحقیق و تجزیه- و تحلیل تصویر، شناخته شده است. نسخه فعلی آن، Claude 3، در مارس 2024 منتشر شد.

کلود بر اساس یک روش آموزشی “هوش مصنوعی قانون اساسی” توسعه داده شد تا تعامل انسانی را تا حد امکان، از فرآیند یادگیری مدل دور نگه دارد. این روش به اصلاح ربات کمک می‌کند و به آن اجازه می‌دهد ایمنی و یکپارچگی مدل را حفظ نماید.

باوجودی‌که مدت زمان زیادی از عمر این چتربات هوش‌مصنوعی، نمی‌گذرد ثابت کرده است که رقیب بسیاری از ربات‌های چت برتر است که در حال حاضر وجود دارند و بسیاری از برندها از این مدل‌ها برای تامین قدرت ابزارهای خود استفاده می‌کنند.

کلود هم‌چنین ویژگی‌هایی دارد که دیگر ربات‌های هوش‌مصنوعی ممکن است فاقد آن باشند؛ مانند: توانایی آپلود و تجزیه و تحلیل اسناد، و هم‌چنین آموزش اطلاعات تا اوایل سال 2023.

7. Pi AI

Pi AI

این چت‌ربات هوش‌مصنوعی بسیار منحصر به فرد است. یک رابط کاربری ساده دارد. رباتی که به دلیل پاسخ مکالمه‌ای شناخته شده است که سطح بالایی از درگیری عاطفی را برای کاربران فراهم می‌کند.

هوش‌مصنوعی Pi به‌گونه‌ای توسعه یافته است که می‌تواند نیاز به مهربانی، همدلی، دیپلماسی یا شوخ طبعی را در یک مکالمه تشخیص دهد و مکالمه را براساس این موارد، پیش ببرد.

برخلاف بسیاری از ربات‌های گفت‌وگوی دیگر که شخصیتی را براساس تمرکز بر اطلاعات شخصیتی، شبیه‌سازی می‌کنند یا اطلاعات عمومی را جمع‌آوری می‌کنند و اسکریپتی مانند دیالوگ‌ها را بازگردانی می‌نمایند Pi AI می‌تواند با تشخیص احساسات مختلف در پرس‌وجوها، تجربه‌ای انسانی‌تر ارائه دهد.

8. Poe by Quora

Quora که قبلاً به‌عنوان پایگاه داده پرسش و پاسخ شناخته می‌شد با پیشوندی به نام Poe به فضای هوش‌مصنوعی راه یافت. چت‌ربات هوش‌مصنوعی که مجموعه‌ای از شناخته‌شده‌ترین LLMها است که در یک پلتفرم راه‌اندازی شده‌اند.

با انتخاب LLM انتخابی خود، ربات چت مربوط، بارگیری می‌شود و می‌توانید مکالمه را آغاز کنید. برخی از مدل‌های گنجانده شده در این چت‌ربات هوش‌مصنوعی عبارتند از Google PalM و Gemini، Meta Llama، و Anthropic Claude، چندین نسخه از GPT LLM، و فناوری‌های کمتر شناخته شده از جمله Sage، Dragonfly و NeevaAI.

پیشنهاد مطالعه: برترین چت‌بات‌های هوش مصنوعی

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *