هوش مصنوعی کلمه سال نامگذاری شد

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
هوش مصنوعی کلمه سال نامگذاری شد

هوش مصنوعی، یا AI مخفف Artificial Intelligence ، توسط دیکشنری کالینز به‌عنوان کلمه سال 2023 انتخاب شده است. فرهنگ لغت هوش مصنوعی را به‌عنوان «مدل سازی عملکردهای ذهنی انسان توسط برنامه‌های کامپیوتری» تعریف می‌کند.
الکس بیکرافت، مدیر فرهنگ لغت کالینز، به بی‌بی‌سی گفت که هوش مصنوعی بیشترین بحث را در سال 2023 داشته است. «ما می‌دانیم که هوش مصنوعی در این سال تمرکز زیادی داشته است و به‌سرعت در همه جا حاضر شده است. در زندگی ما به عنوان ایمیل، استریم یا هر فناوری دیگری که زمانی آینده نگرانه و اکنون روزمره است، جاسازی شده است».

منبع این نتیجه‌گیری سال از کدام موسسه صادر شد

به گفته کالینز، تیم متخصصان زبان آنها Corpus Collins را تجزیه و تحلیل کردند که پایگاه داده وسیعی از بیش از 20 میلیارد کلمه است. پایگاه داده حاوی مطالب نوشته شده از منابع مختلف، از جمله وب سایت‌ها، روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های منتشر شده در سراسر جهان است.
این تیم همچنین مطالب گفتاری را از رادیو، تلویزیون و مکالمات روزمره جمع آوری کرد. برای اطمینان از به‌روز بودن فرهنگ لغت کالینز، هر ماه داده‌های جدیدی به مجموعه اضافه می‌شود. این به ویراستاران فرهنگ لغت کمک می‌کند تا کلمات جدید و معانی آنها را از همان لحظه استفاده از آنها شناسایی کنند.

OpenAI، شرکت سازنده چت ربات هوش مصنوعی ChatGPT گفت: انتخاب هوش مصنوعی به‌عنوان کلمه سال توسط فرهنگ لغت کالینز، تأثیر عمیق هوش مصنوعی بر دنیای به‌سرعت در حال توسعه ما را نشان می‌دهد، جایی که نوآوری و تحول توسط قدرت الگوریتم‌ها و داده‌ها هدایت می‌شود.
از زمانی که OpenAI ChatGPT را در نوامبر 2022 برای عموم منتشر کرد، هوش مصنوعی یک موضوع داغ بوده است. پس از این، هر شرکت فناوری بزرگ برای سرمایه‌گذاری در این روند رقابت می‌کند. در حال حاضر، چندین چت ربات هوش مصنوعی دیگر، از جمله Google’s Bard وجود دارد، و این شرکت میلیاردها دلار برای پیشرفت هوش مصنوعی خود صرف می‌کند. متا، شرکت مادر فیس‌بوک و اینستاگرام نیز از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و مدل‌های زبان خود را منتشر کرده و آنها را در برنامه‌ها و خدمات خود ادغام می‌کند. نه فقط آنها، بلکه هر سرویس یا محصول جدیدی که عرضه می‌شود به نوعی هوش مصنوعی در آن وجود دارد.
حتما شنیده‌اید که امکانات با هوش مصنوعی بی‌پایان است و دولت می‌خواهد هوش مصنوعی را حفظ کند تا همه چیز مانند Ex Machina ختم نشود. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، اولین فرمان اجرایی هوش مصنوعی را امضا کرد و سایر کشورها نیز قوانینی را برای محافظت از کاربران در برابر هوش مصنوعی پیشنهاد کرده اند. در همین حال، بریتانیا میزبان اولین اجلاس ایمنی هوش مصنوعی است که در آن بیش از 100 رهبر جهان، مدیر عامل فناوری و محققان هوش مصنوعی در مورد چگونگی استفاده بهینه از پتانسیل هوش مصنوعی و در عین حال به حداقل رساندن خطرات بحث می‌کنند.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *