چگونه مانع «ردیابی فعالیت آنلاین» در اینستاگرام شویم؟

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:
غیرفعال کردن ردیابی فعالیت آنلاین
غیرفعال کردن ردیابی فعالیت آنلاین

فهرست مطالب

شرکت متا، مالک اینستاگرام، در جدیدترین به‌روزرسانی خود، بخش (Account Center) مرکز حساب این پلتفرم شبکۀ اجتماعی را تغییر داد تا کاربران به‌راحتی و به‌کمک قابلیت جدید بتوانند ردیابی آنلاین اینستاگرام را به‌طور کامل، غیرفعال کنند.

چنان‌چه شما نیز جزو آن دسته افرادی هستید که گزینۀ ردیابی فعالیت‌های اینستاگرام در برنامه‌ها و وب‌سایت‌های دیگر را نمی‌پسندید این مطلب را بخوانید.

تعداد زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از این‌که مدام ردیابی شوند در عذابند؛ چرا که حس می‌‌کنند یک دوربین، دائماً بالای سر آنان در حرکت است و تمامِ کارها و فعالیتشان را به دیگران گزارش می‌کند؛ و یا دو چشمِ همیشه باز، مراقب آن‌هاست.

خب اگر این کابوس شما بوده و مدام در جست‌وجو بودید که چطور از شرّ چنین ویژگی، نجات پیدا کنید کافی است که قدم‌‎به‌قدم با این مقاله همراه باشید.

+ مطلب (ممکن است اینستاگرام به دوستان شما اجازه دهد به پست‌هایتان عکس اضافه کنند) می‌تواند به شما اطلاعات خوبی دهد.

خداحافظی با ردیابی فعالیت آنلاین در اینستاگرام

شاید از خودتان بپرسید که اصلاً چرا فعالیت آنلاین در اینستاگرام، ردیابی می‌شود؟ باید گفت: هدف اصلی در ردیابی فعالیت آنلاین اینستاگرام، شخصی‌سازی کردن تبلیغاتی است که در صفحۀ اجتماعی اینستاگرام می‌بینید.

شرکت متا در سایت رسمی خود نوشت: «گزارش‌های زیادی از سوی کاربران اینستاگرام دریافت کردیم که از ردیابی فعالیت آنلاین، شکایت داشتند. آن‌ها دنبال راه چاره بودند و ما برای احترام به کاربران، چاره‌‎‌اندیشی کردیم. حالا زمانی است که می‌توانید با ردیابی فعالیت آنلاین در اینستاگرام، خداحافظی کنید.»

این‌که سازندۀ پلتفرمی اجتماعی، نظرهای کاربرانش را مطالعه می‌کند بسیار حائز اهمیت است اما؛ مهم‌تر از آن، اقدام برای رفاه حالِ کاربران است.

متا به شما اجازه می‌دهد تنظیمات را در Account Center (مرکز حساب) تغییر دهید تا مانع ردیابی فعالیت آنلاین خود از سوی شخص سوم شوید؛ شخصی که معمولاً برای نمایش تبلیغات شخصی‌سازی به ردیابی فعالیت آنلاین شما در اینستاگرام نیاز دارد.

ردیابی فعالیت آنلاین در اینستاگرام

پیش از این، غیرفعال‌سازی فعالیت آنلاین فقط در فیسبوک قابل اجرا بود؛ آن هم با گزینه‌ای به‌نام «فعالیت خارج از فیسبوک».

درحالِ حاضر، این کار در اینستاگرام نیز عملی شده است؛ با قابلیت جدید اینستاگرام که Activity Off – Meta Technologies (فناوری‌های فعالیت خارج از متا) نام دارد.

شرکت متا در بیانیه‌ای گفت: «این ویژگی به شما اجازه می‌دهد نحوۀ ردوبدل کردن اطلاعات از سوی کسب‌وکارها و شرکت‌های مختلف را مدیریت کنید.»

این جمله بدان معناست: بررسی کنید کدام کسب‌وکارها اطلاعات را می‌فرستند؟ چه فعالیت‌هایی ردیابی می‌شوند؟ کدام ردیابی‌ها را می‌پسندید و کدام را نه! درنهایت، به‌کمک ویژگی جدید، دریافت اطلاعات از سوی کسب‌وکارها را مدیریت کنید؛ یعنی از ردیابی فعالیت آنلاین از سوی برخی کسب‌وکارهایی جلوگیری نمایید که نمی‌پسندید.

نکاتی درمورد غیرفعال کردن ردیابی فعالیت آنلاین اینستاگرام

 • قطعِ فعالیت ردیاب آنلاین اینستاگرام برای تمام حساب‌های کاربری‌ پیوندداده‌شده در بخش «Accounts Center»، اعمال می‌شود.
 • پروسه‌ غیرفعال‌سازی به‌طور تقریبی، حدود ۴۸ ساعت طول می‌کشد تا کامل شود.
 • احتمال خروج‌تان از سایت‌ها و برنامه‌هایی وجود دارد که با حساب کاربری فیس‌بوک واردشان شده‌اید.
 • اگر حساب کاربری اینستاگرام‌تان به برنامه‌ها و سایت‌های دیگر متصل است احتمالاً غیرفعال‌سازی ردیابی به قطع اتصال آن‌ها نیز منجر می‌شود.
 • متا هم‌چنان فعالیت برنامه‌ها و سایت‌های دیگر را دریافت می‌کند اما این موضوع، ارتباطی به حساب کاربری شما نخواهد داشت.
 • تعداد و نوع تبلیغ‌ها ربطی به فعال‌شدن این قابلیت ندارد اما؛ قطعاً با تبلیغات شخصی‌سازی‌شده و مختص خودتان (بر اساس فعالیت‌های آنلاین خود) روبه‌رو نخواهید شد.

اگر می‌خواهید بدانید این کار، چه‌قدر طول می‌کشد باید بگوییم که فقط چند ثانیه وقت‌گذاشتن برای فعال‌شدن این ویژگی، کافی است؛ بااین‌حال، تنظیمات، کمی مخفی است؛ بنابراین با لاگ‌مدیا همراه باشید تا گام‌به‌گام پیش روید.

گام اول: باز کردن مرکز حساب‌ها در اینستاگرام

تنظیمات فناوری‌های خارج از متادیتا در مرکز حساب‌ها قرار گرفته‌اند. برای باز کردن مرکز حساب‌ها در اپلیکیشن اینستاگرام مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برنامه اینستاگرام را باز کنید و روی نمادِ نمایه (پروفایل) در پایین سمت راست صفحه ضربه بزنید.

2. روی نمادِ تنظیمات سه‌خطی، بالا سمت راست صفحه، ضربه بزنید.

3. از منوی باز شده، «Settings and Privacy» -«تنظیمات و حریم خصوصی» را انتخاب کنید.

4. روی Accounts Center ضربه بزنید که پایین «Your account» در بخش تنظیمات و حریم خصوصی است.

باز کردن مرکز حساب‌ها در اینستاگرام

گام دوم: دسترسی به فن‌آوری‌های خارج از متا

به قسمت Account center بروید؛ روی گزینۀ «Your information and permissions»  کلیک کنید؛ در صفحۀ جدید، گزینۀ «Your activity off Meta technologies» را انتخاب نمایید. وقتی این مراحل را انجام می‌‎دهید به بخش «فن‌آوری‌های خارج از متا» دسترسی پیدا می‌کنید.

دسترسی به فن‌آوری‌های خارج از متا
دسترسی به فن‌آوری‌های خارج از متا
دسترسی به فن‌آوری‌های خارج از متا

گام سوم: انتخاب گزینه Disconnect the Future Activity

به‌کمک گزینۀ «Your information and permissions»، ردیابی فعالیت اینستاگرام به اطلاعات شما در سایر برنامه‌ها و سایت‌ها غیرفعال می‌شود برای این کار به روش زیر عمل کنید:

 1. گزینۀ «Manage future activity»» را انتخاب کنید.
 2. روی «Disconnect future activity» ضربه بزنید.
 3. اطلاعات بخش «What you should know» را بخوانید.
 4. عبارت «Disconnect future activity» را انتخاب نمایید.
غیرفعال کردن پیشنهادها در اینستاگرام
غیرفعال کردن پیشنهادها در اینستاگرام
غیرفعال کردن پیشنهادها در اینستاگرام

از نظر قانونی، متا موظف است دربارۀ روش استفاده از داده‌های شخصی شما، توضیحات لازم را بیان کند؛ از جمله این‌که هر تغییری در تنظیمات چه خواهد کرد؟ بخش «آنچه باید بدانید» یا «What you should know» به‌خوبی توضیح می‌دهد که چه‌قدر طول می‌کشد تا تنظیمات اعمال شوند و چه تغییراتی در انتظار شماست؟

تنها نکته‌ای که شاید برخی کاربران را متعجب کند این است که اینستاگرام همچنان داده‌های فعالیت را از پلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها دریافت خواهد کرد. متا توضیح نداده است که آیا «همه یا برخی از فعالیت‌های مشابه را دریافت می‌کنید؟» اما حداقل می‌توان انتظار داشت که جلوی ورود پیام‌های ناشناس و مواردی گرفته خواهدشد که مشخص کرده‌اید.

جانِ کلام: کنترل بیشتری روی ردیابی اینستاگرام داشته باشید

قابلیت غیرفعال کردن فعالیت آنلاین اینستاگرام به اطلاعات شخصی‌تان در وب‌سایت‌ها و برنامه‌های دیگر، کنترل بیش‌تری را در خصوص حریم‌خصوصی در اختیارتان می‌گذارد.

حالا که در دنیای دیجیتالید، نحوۀ کار در آن و آرامش داشتن را بیاموزید. غیرفعال کردن ردیابی آنلاین اینستاگرام، ویژگی خوبی است که کمک می‌کند تا نوع و شکل تبادل اطلاعات‌تان بین شرکت‌ها، سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف را بهتر کنترل کنید.

+ اگر دوست دارید این مطلب را بخوانید؛ چرا افراد در اینستاگرام، حساب کاربری خود را غیرفعال می‌کنند؟

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *