،

آسیب به اپل به دلیل ممنوعیت‌های آیفون در چین

ارشادی
اشتراک‌گذاری در:
تحریم خای چین علیه آیفون

در میان تنش‌ها بین پکن و واشنگتن، چین تصمیم گرفته است تا ممنوعیت استفاده از آیفون در بخش‌های حساس را به آژانس‌های دولتی و شرکت‌های دولتی گسترش دهد.
منابع آگاه به بلومبرگ گفتند که چندین آژانس قبلاً به کارکنان خود دستور داده‌اند که آیفون‌ها را سر کار نیاورند و گزارش قبلی وال استریت ژورنال این خبر را را تأیید می‌کنند. این منابع فاش کردند که دولت چین قصد دارد این محدودیت را به تعدادی از شرکت‌های دولتی و سایر سازمان‌های تحت کنترل دولت گسترش دهد.

در حال حاضر، هیچ دستور رسمی یا کتبی در محل وجود ندارد، بنابراین مشخص نیست که چه تعداد شرکت یا آژانس در نهایت محدودیت هایی را اتخاذ خواهند کرد. برخی از شرکت‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند که دستگاه‌های اپل را در محل کار ممنوع کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به کارکنان خود دستور دهند که از استفاده کامل از آن‌ها اجتناب کنند.
دولت چین سال‌هاست که برای حذف استفاده از فناوری‌های خارجی در مناطق حساس تلاش می‌کند. این تلاش همزمان با تلاش این کشور برای کاهش وابستگی به نرم‌افزارها و مدارهای خارجی به‌ویژه در آمریکا است.

این حرکت می‌تواند چالش بزرگی برای اپل باشد زیرا این شرکت به شدت به چین برای رشد درآمد و تولید متکی است. چین یکی از بزرگترین بازارهای اپل بوده است که یک پنجم کل درآمد این شرکت در سال گذشته را به خود اختصاص داده است و فروش آیفون در چین در سه ماهه گذشته از ایالات متحده فراتر رفته است.
به‌دلیل گزارش‌هایی مبنی بر اینکه چین قصد دارد ممنوعیت آیفون‌ها را برای استفاده در سازمان‌ها و شرکت‌های تحت حمایت دولت گسترش دهد، سهام اپل 2.9 درصد کاهش یافت. اپل بیشترین کاهش روزانه خود را در بیش از یک ماه گذشته تجربه کرد. این شرکت تنها در دو روز حدود 200 میلیارد دلار از دست داد و سهام آن در حال حاضر بدتر از گذشته در چند وقت اخیر عمل می‌کند.

هواوی می‌تواند دلیل ممنوعیت آیفون در چین باشد

تحلیلگران بانکی آمریکا در گزارشی خاطرنشان کردند که احتمال ممنوعیت آیفون در ایالات متحده همزمان با عرضه یک گوشی هوشمند پیشرفته جدید توسط سازنده چینی هواوی به نام میت 60 پرو است.
دولت ایالات متحده تحقیقاتی را در مورد جدیدترین گوشی هوشمند هواوی که اخیراً راه‌اندازی شده است، آغاز کرده است.
این امر پس از آن صورت گرفت که مشخص شد این گوشی هوشمند به یک تراشه ۷ نانومتری پیشرفته تولید شده توسط تراشه‌ساز چینی SMIC مجهز شده است. علیرغم محدودیت های ایالات متحده برای صادرات ماشین آلات پیشرفته ساخت تراشه به چین، این تراشه سرعت اتصالی را ارائه می‌دهد که با سایر چیپست‌های مجهز به 5G قابل مقایسه است، در حالی که محدودیت‌ها باید صنعت تراشه چین را یک دهه به عقب می‌انداخت.

مشاور امنیت ملی جیک سالیوان اظهار داشت که ایالات متحده به اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت و ترکیب تراشه جدید نیاز دارد تا مشخص کند آیا طرف‌های درگیر از محدودیت‌‌های صادرات نیمه هادی‌ها دوری کرده‌اند یا خیر.
زمان ممنوعیت از نظر تحلیلگران «جالب» است.

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *