مادۀ ضد پیری کشف شد؛ تورین موجود در ماهی و گوشت

بهار قربانپور
اشتراک‌گذاری در:

دانشمندان می گویند مصرف تورین باعث افزایش عمر و سلامت در طیف وسیعی از گونه‌های جانوری می‌شود. این ماده در گوشت و ماهی یافت می‌شود و به عنوان مکمل غذایی هم در دسترس قرار دارد.

با افزایش سن، میزان تورین در گونه‌های مختلف جانوران از جمله انسان کاهش می‌یابد.

آزمایش روی حیوانات میانسال نشان داده است که اگر مقدار تورین در آنها به سطح تورین در دوره جوانی افزایش یابد، عمر آنها تا ۱۰ درصد بالا می‌رود و از سلامت بدنی و مغزی بهتری برخوردار می‌شوند.

پژوهشگران می‌گویند ممکن است تورین برای حیوانات همان «اکسیر حیات‌بخش» باشد اما نتیجه افزایش سطح آن در انسان هنوز آزمایش نشده‌ است.

به این ترتیب، این گروه پژوهش که در دانشگاه کلمبیا در نیویورک متمرکز است از توصیه به خرید قرص‌های مکمل و نوشیدنی‌های انرژی‌زای حاوی این ماده خودداری کرده است. در یکی از آزمایش‌ها، به موش‌های ۱۴ ماهه – سن معادل حدود چهل سالگی در انسان – دوز روزانه تورین خورانده شد.

نتایج منتشر شده در نشریه ساینس Science نشان می‌دهد که در این گروه، عمر موش‌های نر ۱۰ درصد و سن موش‌های ماده ۱۲ درصد افزایش یافت و به نظر می‌رسد که هر دو از شرایط جسمی و سلامت بیشتری برخوردار شدند.

دکتر یداو گفته است: «در تمام بررسی‌های ما، موش‌هایی که تورین دریافت کرده بودند سالم‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسیدند.»

وی افزوده است: «این گروه از موش‌ها کمتر دچار چاقی شدند، انرژی بیشتری داشتند، تراکم استخوان در آنها بیشتر بود، حافظه بهتری داشتند و سیستم ایمنی بدنشان جوان‌تر ماند.»

به جای مکمل، ماهی بخورید

خوراندن تورین به کرم‌ها نیز طول عمر آنها را بین ۱۰ تا ۲۳ درصد افزایش داد.

در آزمایش دیگری، به میمون‌های رزوس ۱۵ ساله یک دوره شش ماهه تورین داده شد. این دوره بسیار کوتاه‌تر از آن است بتواند باعث افزایش امید به زندگی شود اما بازهم پژوهشگران دریافتند که وزن بدن آنها، تراکم استخوان‌، سطح قند خون و سیستم ایمنی این گروه بهتر از دیگران بود.

پروفسور هنینگ واکرهاگه از دانشگاه فنی مونیخ در این تحقیق شرکت کرده است می‌گوید: «به خودم گفتم این نتیجه انقدر خوب است که باور کردنش آسان نیست، یعنی تورین به نوعی موتورخانه پیری را از کار می‌اندازد. پس به جای استفاده از مکمل‌ها، تا می‌توانید ماهی مصرف کنید.»

نظرات ارزشمند شما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *